Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Muzyka jako forma wyrażania emocji

No description
by

Patrycja Jegorow

on 11 June 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Muzyka jako forma wyrażania emocji

MUZYKA JAKO FORMA
WYRAŻANIA EMOCJI

CZYM WŁAŚCIWIE JEST MUZYKA?
Muzyka – sztuka organizacji struktur dźwiękowych
w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa
na psychikę człowieka przez dźwięki.
Muzyka ma niepodważalny wpływ na nastrój człowieka. Jej słuchacze intuicyjnie wybierają odpowiednie dla siebie utwory. Odczuwany poziom energii oraz samopoczucie decydują, o tym, czego słuchamy. Ogromne znaczenie mają także własne preferencje oraz gusta. Muzyka przyczynia się do wyzwolenia określonego stanu emocjonalnego. Oddziałuje na fizjologię oraz psychikę człowieka, dzięki czemu ludzie odczuwają jej wpływ na własne samopoczucie.
To, jakiej muzyki słuchamy, świadczy o naszmym guście, upodobaniach, a często także o stanie emocjonalnym. Muzyka bardzo często wywołuje wspomnienia i przywołuje określone myśli. Zdarza się, że określony utwór kojarzy się człowiekowi z konkretną sytuacją, którą w życiu przeżył. Może to być np. pierwsza randka, pierwszy taniec czy inne wydarzenie. Słysząc utwór, który kojarzymy z określoną sytuacją możemy przywołać ją w pamięci.
Muzyka jest doskonałym narzędziem wyrażającym emocje i uczucia. To, w jaki sposób nam ona posłuży, jest niezwykle różnorodne. Świetnym przykładem są wywodzące się z XVI wiecznej tradycji SERENADY, czyli pieśni miłosne śpiewane przy akompaniamencie gitary o zmroku pod oknem ukochanej kobiety.
"Hiszpańska serenada" Carl Spitzwega
Inną formą wyrażania emocji przez muzykę jest przynależność do subkultur, gtóre często gromadzą fanów danego gatunku muzycznego. Zdarza się również, że słuchanie muzyki może być motywatorem do wstąpienia w szeregi określonej subkultury. W kręgach takich grup znajdują się również twórcy muzyki. Komponują ją, by wyrazić siebie oraz dla innych członków danej subkultury.
Przykładem takiej subkultury są hiphopowcy, których gromadzi wspólna muzyka- hip-hop.
Także w muzyce sakralnej czy liturgicznej można doszukać się emocji. Za przykład mogą posłużyć Kolędy śpiewane w okresie Bożego Narodzenia. Są one pełne radości, żywe, a ich dźwięki pozytywnie oddziałują na sluchaczy. Z kolei w Wielkim Poście Liturgii i Drogom Krzyżowym towarzyszą pieśni pełne smutku i melancholii, zmuszające do refleksji. Przez cały rok wierni śpiewem wyrażają swoje emocje związane z poszczególnymi okresami liturgiczymi.
Przez życie każdego czlowieka przewija się mnóstwo emocji. Często trudno nam jest wyrazić to, co czujemy. Wtedy pomocą staje się nam muzyka. Wielu muzyków przez swoją twórczość wyrażało siebie, to co czują, czym żyją i co kryje się w ich wnętrzu. My także często uciekamy się do znanych nam tekstów i melodii. Niejednokrotnie wyrażają one sytuację, w której się znaleźliśmy. Łatwiej jest przesłać komuś piosenkę niż mówić wprost o uczuciach.
W taki sposób swoją twórczość często wykorzystują sławni artyści, ale również początkujący członkowie podwórkowych zespołów. Wyrażają oni w swoich tekstach uczucia, o których boją się mówić wprost. Również w sytuacjach z własnego życia szukają inspiracji, a jednocześnie próbują oddać emocje jakie mają w sercu. Najbardziej osobiste wydarzenia mają największy wpływ na twórczość artystów. Przykładem może być sytuacja, gdy "gwiazda" straci kogoś bliskiego, dzieli się wtedy swoimi uczuciami z fanami, zmieniając piosenki na bardziej nostalgiczne, a tekst niesie przesłanie do ludzi w podobnej sytuacji.
Przykładem piosenki inspirowanej życiem moze być "All My Love" zespołu Led Zeppelin. 30 lipca 1977 r. Robert Plant otrzymał druzgocącą wiadomość. Jego syn zmarł na skutek choroby wywołanej przez groźnego wirusa. Wokalista był załamany. Wszystkie pozostałe koncerty zostały natychmiast odwołane. Co więcej, przyszłość zespołu stanęła pod znakiem zapytania. "Straciłem syna i zacząłem się zastanawiać. Musiałem zdecydować co mam dalej robić. Złożyłem podanie na stanowisko nauczyciela. Naprawdę byłem gotowy tam pojechać i odejść z zespołu", wspominał po latach Plant. Do pozostania w Led Zeppelin przekonał go perkusista grupy, John Bonham. Obaj napisali piosenkę, która miała uczcić pamięć po zmarłym pięciolatku oraz pomóc Plantowi pogodzić się z tragedią.
Tu posłuchasz
http://www.interia.tv/wideo-kayah-muzyka-i-emocje,vId,712112
Full transcript