Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Karpaty i sudety

No description
by

Patryk Kuba

on 1 April 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Karpaty i sudety

Faunę Karpat należy rozpatrywać pod względem dwóch grup zwierząt o odmiennych upodobaniach: kręgowców i bezkręgowców. Skład pierwszej z tych grup wykazuje tylko niewielkie różnice w porównaniu z jej składem na nizinach. Różnice te dotyczą przede wszystkim wyższych partii gór i związane są z pionowymi zmianami klimatycznymi wraz z wysokością. Skład gatunkowy kręgowców na pogórzu i reglu dolnym prawie nie różni się od składu na niżu.
Fauna i Flora
Łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria ośmiu krajów: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.
Karpaty
Fauna i Flora
Sudety
Karpaty i Sudety
Sudety to drugie, co do wielkości góry w Polsce. Znajdują się w południowej części kraju, obejmując część województwa opolskiego i dolnośląskiego. Poza tym, te typowe góry zrębowe przechodzą także na Czechy i Słowację. Ich najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.), która króluje nad Karpaczem i Jelenią Górą.
Sudety można podzielić na:
Sudety Wschodnie
Sudety Środkowe
Sudety Zachodnie
Obfitują w surowce mineralne, jest to na przykład węgiel kamienny, brunatny i rozmaite surowce skalne.
Sudety to także świetne miejsce wypoczynkowe.

Roślinność jest charakterystyczna dla wysokich gór i charakteryzuje się piętrowością. Liczne lasy świerkowe przeplatane są bukami zwyczajnymi, jodłami, klonami. Inne popularnie występujące okazy flory to m.in. paproć alpejska, czosnek siatkowy, koniczyna kreskowana. Często spotykane zwierzęta to sarny i jelenie, ale też kuny, lisy, wiewiórki, borsuki, łasice, a w jaskiniach i tunelach także nietoperze.
Istnieje tu wiele atrakcji, które są kierowane głównie to pasjonatów białego szaleństwa. Liczne schroniska górskie to przystań dla osób uwielbiających piesze i rowerowe wycieczki po doskonale wytyczonych szlakach. Na pochwałę zasługują stoki narciarskie dobre dla narciarzy i snowboardzistów. Wieże widokowe pozwalają podziwiać piękne krajobrazy, a okoliczne zamki i twierdze urozmaicają wycieczki.
W Karpatach wykształciło się 6 pięter roślinności – piętro pogórza, regla dolnego, regla górnego, pietro kosodrzewiny, halne oraz turniowe. Przy czym wszystkie występują jedynie w Tatrach. Na Babiej Górze brakuje już najwyższego pietra turniowego. W wielu pasmach Beskidów brakuje regla górnego Na Pogórzu tylko w wyżej wyniesionych pasmach wykształciło się piętro regla dolnego.
Prezentacje przygotował Patryk oraz Jakub.
Full transcript