Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Trasa nr. 1

No description
by

Daniel Pawłowski

on 9 June 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Trasa nr. 1

Początek trasy znajduje się niedaleko rynku miasta Siedliszcze. Pierwszym obiektem jaki można napotkać to rzymski kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Pierwotnie była to cerkiew prawosławna wzniesiona w 1904 roku na miejscu cerkwi greckokatolickiej. W 1919 roku budowla została przekazana parafii rzymskokatolickiej. W związku z tym, świątynia została przebudowana. Obecny wygląd kościoła znacznie odbiega od pierwotnej budowli. Przy kościele znajduje się zabytkowa płyta nagrobna.
Następnie jadąc ulicą Sokolec przejeżdżamy obok Przedszkola Samorządowego, które było dawnym dworem Węglińskich. Podziwiać możemy tam pozostałości ogrodu z lat 1783-1790.
Ruszając dalej w odległości 100 metrów od zespołu dworskiego, przy starym szlaku handlowym prowadzącym przez Mogilnicę i Bezek do Chełma, na dawnym cmentarzu z wojen szwedzkich zobaczyć można mogiłę powstańców z lat 1863-64. Jest to duży kopiec otoczony podmokłymi łąkami. Jest niewątpliwie tworem rąk ludzkich. Istnieje tradycja, że to zbiorowa mogiła szwedzka zwana kurhanem.
Trasa pierwsza ma długość 30 km. Ukazuje nam ona walory turystyczne oraz zabytki naszej gminy. Jadąc rowerem przejeżdżamy przez miejscowości:
Trasa nr. 1
Siedliszcze...
Brzeziny...
Mogilnicę...
Bezek...
Kulik...
Dobromyśl...
i Janowicę.
Kierując się dalej i podziwiając malownicze krajobrazy terenu naszej gminy dojeżdżamy do miejscowości Brzeziny. Odwiedzić tam warto pałac, który jest niezwykłą pozostałością po dawnym okresie.
Następnie kierując się w drogę polną w lewo będziemy w pobliżu cmentarza prawosławnego. Znajduje się on w lesie, z pojedynczymi nagrobkami, ukazuje przeszłość i historie naszej gminy.
Następnie ruszając do Bezku, przejeżdżamy przez Mogilnicę. Pierwszy obiekt, który można zobaczyć to filialna rzymskokatolicka kaplica pw. św. Anny należącą do parafii Olchowiec.
Przy świątyni mogliśmy zobaczyć nagrobki zmarłych z rodziny Salwickich (XIX–XX w.), z której wywodził się jeden z miejscowych prawosławnych proboszczów, oraz nagrobek sześcioletniej Lubow (zm. 1878), córki proboszcza Piotra Kontraniewicza.
Przy drodze prowadzącej do Olchowca znajdują się pozostałości cmentarza prawosławnego. Z oddali możemy zobaczyć zaledwie pojedyncze krzyże. Obiekt ten może wzbudzić w nas refleksję oraz pokazać cząstkę historii danej miejscowości.
Następnie ruszając w kierunku miejscowości Kulik należy wybrać szlak wiodący przez drogi polne. Wybrana trasa pozwala na podziwianie niezwykłych krajobrazów, szczególnie pól obsianych rzepakiem. Droga prowadzi północną granicą gminy w pobliżu miejscowości Terenin i Helenów.
Po dotarciu do Kulika pierwszym obiektem, który warto zobaczyć to kaplica pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kuliku. Została wybudowana w 1985 r. przez starania księdza Henryka Szymańskiego, ówczesnego proboszcza tutejszej parafii. Co roku 3 maja obchodzony jest tam odpust.
Kolejnym zabytkiem miejscowości, który zobaczymy to dwór wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku przez Załuskich. Ostatnim miejscem, do którego należy pojechać to pozostałości cmentarza prawosławnego. Znajdziemy tam wiele zadbanych pomników oraz potężnych dębów.
Ostatnia miejscowość, która odwiedzimy w tej trasie to Dobromyśl. Ujrzeć tam możemy wręcz niezwykłą kapliczkę, którą wokół otacza rzeka. Wiele pokoleń sądzi, że woda uzdrawia, a Maria Magdalena, która jest patronką tej wsi wielokrotnie broniła i ostrzegała mieszkańców. Z miejscem tym wiąże się wiele ciekawych legend, które warto poznać.
Wracając przez Janowicę możemy odwiedzić posiadłość Państwa Gołębiowskich, którzy prowadzą działalność zajmującą się produkcją serów.
Cała trasa, kończy się na rynku w Siedliszczu.

^^
Na tym miejscu pogrzebani zostali polegli w czasie powstania styczniowego patrioci polscy. Wdzięczni mieszkańcy Siedliszcza w manifestacyjnym pochodzie z dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości, dnia 11 listopada 1928 r. położyli na szczycie wzgórza pamiątkową płytę.
by Łoś.
Full transcript