Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

GADY MEZOZOICZNE

No description
by

Klaudia Kupiec

on 10 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of GADY MEZOZOICZNE

GADY MEZOZOICZNE
GADY
Są to organizmy należące do gromady kręgowców, czyli takich zwierząt które mają wewnętrzny szkielet składający się z czaszki chroniącej mózg i giętkiego kręgosłupa, który osłania rdzeń kręgowy. Rdzeń kręgowy pośredniczy w przekazywaniu bodźców nerwowych pomiędzy mózgiem a nerwami dochodzącymi do narządów ciała. Szkielet kręgowców jest utworzony z tkanki chrzęstnej lub kostnej.
dinozaury
Należą do wymarłej grupy gadów z nadrzędu archozaurów; charakteryzowało je pionowe ustawienie kończyn tylnych pod tułowiem, panewka biodrowa w postaci pierścienia, otwarta od strony przyśrodka. zawiasowy staw skokowy, a ponadto — tendencja do redukcji liczby palców ręki i stopy, skracania kończyn przednich, do dwunożności i gigantyzmu (większość dinozaurów była wielkości np. hipopotama lub słonia; najmniejszy wielkości indyka); roślinożerne lub drapieżne; pochodziły od tekodontów; znane od późnego triasu do końca ery mezozoiczej; podczas mezozoiku były grupą panującą na lądach. Należą do najbardziej popularnych, a obecnie również najbardziej znanych wymarłych zwierząt. Ostatnie dinozaury wymarły 65 milionów. lat temu, około 64.7 milionów lat przed powstaniem gatunku ludzkiego.
gady mezozoiczne
Największy rozkwit gadów przypadł na erę mezozoiczną. Z 18 rzędów gadów, obecnie żyją tylko cztery, pozostałe wymarły w końcu ery mezozoicznej. Współczesne gady należą do czterech rzędów: żółwie, krokodyle, hatterie i gady łuskonośne, które dzielą się na dwa podrzędy: jaszczurki i węże, łącznie współcześnie żyje do 7000 gatunków.
Gady kopalne opanowały wszystkie środowiska można je było spotkać na lądzie, w powietrzu jak i w głębinach morskich. Współczesnych naukowców fascynuje ta olbrzymia różnorodność jak i wręcz genialne przystosowanie do różnych środowisk. Nie wszystkie dinozaury osiągały wielkie rozmiary (wielkość współczesnego kota) inne zaś osiągały wręcz monstrualne rozmiary o wysokości kilkunastu metrów.
Najstarszymi gadami, które powstały z kotylozaurów, są żyjące do dziś żółwie. Inna linia rozwojowa już we wczesnym triasie dała początek hatteriom. a w końcu jury - gadom łukonośnym, do których należą obecnie żyjące jaszczurki i węże. Głównym pniem rozwojowym gadów była linia archozaurów, której najważniejszymi przedstawicielami były tekodonty. Z tekodontów powstały 3 linie rozwojowe: lądowa, powietrzna i wodna.
Full transcript