Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Mniejszości w Polsce

No description
by

Mikołaj Halber

on 2 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Mniejszości w Polsce

Mniejszości w Polsce
Dzielą się na:
Narodowe
Etniczne
Są to osoby pochodzące z innych państw mieszkające w Polsce. Posiadają własny język, kulturę, pochodzenie etniczne, bądź religię.
Mniejszość etniczna w odróżnieniu od mniejszości narodowej nie posiada(bądź nie posiadała własnego państwa).
Ślązacy
Jest to najbardziej liczna(846 tys.) zadeklarowana mniejszość w Polsce.
Ślązacy posługują się etnolektem śląskim(śl. ślōnskŏ gŏdka), powiązanym z, językiem polskim , językiem niemieckim i czeskim.
Tożsamość Ślązaków jest bardzo powiązana z górnictwem, Ślązacy obchodzą tylko urodzinu i imieniny patronów górnictwa (Św. Barbary i Floriana)
Współcześnie zauważalne są przyspieszone procesy unifikacji tożsamości kulturowej Ślązaków, związane przede wszystkim z wysokim współczynnikiem urbanizacji, uopowszechnieniem się kultury masowej, migracjami, czy łatwym dostępem do informacji.
Niemcy
Jest to najbardziej liczna(147 tys.) mniejszość narodowa w Polsce. Zamieszkują oni głównie województwo opolskie (106 tys.)
W Polsce jest ponad 20 gmin, gdzie drugim językiem jest język niemiecki.
Niemcy są również jako największa mniejszość, mają gwarantowane mandaty(nie ma progu 5%) w Polskim Sejmie.(na zdjęciu poseł Mniejszości Niemieckiej - Ryszard Galla).
Białorusini
Jest to druga pod względem liczności (48 tys.) mniejszość narodowa w Polsce. Najwięcej z nich zamieszkuje województwo podlaskie.
Mniejszość Białoruska jak i Niemiecka posiada gminy, które jako drugi język mają język mniejszości. W gminie Orle Białorusini stanowią ponad 80 % ludności.
W Hajnówce jest Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. Są tam różne wystawy na temat kultury Białoruskiej,
Ukraińcy
Mniejszość Ukraińska (30 tys.) jest rozsiana po całej Polsce, nie posiada gmin we własnym języku.
W II RP Ukraińcy głównie zamieszkiwali ojczyste tereny, zaś dopiero po przeludnienach po II WŚ rozprzestrzenili się na teren całej RP.
Mniejszość Ukraińska posiada własny tygodnik "Nasze Słowo'' wydawane od roku 1956. Jest on wydawany zawsze w języku ukraińskim.
Romowie
Jest to grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, ze względu na swoją kulturę rozsiana po całym świecie jak i w Polsce(17 tyś).
Przed II WŚ w Polsce żyło ponad 30 tyś. Romów, powodem spadku była Hitlerowska Eksterminacja Cyganów (rom.Porajmos - pochłonięcie).
Od roku 1997 w Ciechocinku (z wyjątkiem lat 2008-2011, kiedy to był organizowany w Glinojecku) organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Kultury Romów przez znanego Romskiego Muzyka - Don Vasyla.
Rosjanie
Mniejszość Rosyjska(20 tys.) jest podobnie jak Ukraińska, rozsiana po całej Polsce.
Przed II WŚ liczebność Rosjan w Polsce była dużo wyższa (120 tys.) jednak ze względu na zmiany terytorialne i przesiedlenia, liczebnośc tej mniejszość diametralnie spadła.
Rosjanie podobnie jak Ukraińcy posiadają własne czasopismo, jest nim Rosyjski Kurier Warszawy, miesięcznik wydawany od 1991.
Kaszubi
Jest to liczna grupa etniczna(232 tys.), która swoje korzenie ma na terenach Polski. Zamieszkuje głównie tereny Pomorza Gdańskiego.
Łemkowie
Kaszubi posiadają własny bardzo charakterystyczny język jest to jedyny język regionalny w Polsce.
W Polsce są 3 gminy gdzie drugim językiem jest język kaszubski(Linia, Sierakowice i Parchowo).
Jest to grupa etniczna (10 tys. )zamieszkująca tereny Łemkowszczyzny(Województwo Podkarpackie).
Ludy osiadłe na Łemkowszczyźnie wyznawały prawosławie, jednak po Unii Brzeskiej przeszły na greckokatolicyzm, po czym w latach 20. XX wieku część Łemków wróciła do wiary przodków, zaś druga część przeszła na katolicyzm.
Duża część Łemków (56 tys.) nie zamieszkuje terenów Łemkowszczyzny ze względu na przesiedlenia. Najwięcej z nich mieszka na terenie Słowacji (55 tys.)
Full transcript