Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Ivana Nedošínská - Francie

Ivana Nedošínská - Francie
by

Ivana N

on 27 April 2010

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Ivana Nedošínská - Francie

Francie Základní údaje Paříž Historie Památky Poloha Podnebí Zajímavosti Povrch Hlavní město: Paříž Hymna: Marseillaisa Rozloha: 543 998 km2
Počet obyvatel: 61,4 mil
Nejvyšší bod: Mont Blanc (4810mn.m.)
Základní údaje Paříž Paříž leží v severní Francii v oblasti Ile de France. Historické jádro Paříže od Montmartru až po Montparnasse měří okolo 20 km2 a žije zde asi 500 000 lidí. Expanzí města vznikla městská oblast, ve které na 105,4 km2 žije asi 2 085 000 obyvatel. Paříž se stále rozrůstá a dnes má Velká Paříž se svými předměstími a rozlohou 1800 km2 okolo 10 miliónů obyvatel. Najdeme zde mnoho muzeí, galerií a památníků.
Historie Historie Francie sahá do roku 800 př. n. l., kdy na území státu přicházeli keltští Galové. Po rozpadu Římské říše následovala vláda franckých králů (mj. dynastie Merovejců, Pipinů). Během stoleté války se území podrobilo nadvládě Anglie, dokud Karel VII. v 15. století nezískal království zpět. 16. století je ve znamení náboženských válek a počátku vlády Bourbonů. Dalším důležitým mezníkem byla Francouzská revoluce, která začala v roce 1789 a které se podařilo svrhnout monarchii. V roce 1799 se moci ujal Napoleon Bonaparte, jež byl roku 1804 prohlášen za císaře. V roce 1870 proběhla za vlády sjednotitele Německé říše Otty von Bismarcka francouzsko-pruská válka, po níž se Francie stala republikou. Dnes patří ekonomicky vyspělá Francie mezi hlavní evropské mocnosti, roku 1945 se spolu s Německem stala zakládajícím členem Evropské Unie. Památky Louvre Versailles Notre Dame Eiffelova věž Francie se pyšní mnoha historickými památkami, které přijíždí obdivovat ročně miliony návštěvníků.
Poloha Podnebí Povrch Francie je po Rusku druhý největší stát Evropy. Její severní hranice dosahují stejné zeměpisné šířky jako severní Čechy, na jihu sahá až k Středozemnímu moři. Většinu přirozených hranic tvoří mořské pobřeží (2100 km) – na jihu Středozemní moře, na západě Atlantský oceán, na severu průliv La Manche a Severní moře. Suchozemské hranice (2800 km) vedou po pohořích (se Španělskem – Pyreneje, s Itálií – Alpy), švýcarskou hranici tvoří Ženevské jezero a Švýcarská Jura a hranici s Německem tvoří v délce 160 km tok Rýna.
Povrch států je převážně tvořen nížinami, pánvemi (nejrozsáhlejší je Pařížská pánev) a středohořími. Část území je vyplněná Alpami, kde je také nejvyšší hora Francie i Evropy - Mont Blanc (4 810 m) na hranici s Itálií, poprvé zdolána v roce 1786.
Francie má sice mnoho řek, ale většina jich má kolísavý stav vody, který je u horských řek upravován stavbou energeticky důležitých vodních přehrad. Jedině Seina má stálý stav vody a hustou síť průplavů, jimiž je spojená s dalšími řekami. Jejími nejvýznačnějšími přítoky jsou Marne a Oise. Nejdelší řekou je Loira – 1020 km, nejmohutnější je Rhona, zásobovaná horskou vodou z Alp. Garonne je horská řeka tekoucí z Pyrenejí. Horské řeky jsou prudké a vhodné jako zdroj vodní energie. Řeky ve vnitrozemí jsou často propojeny umělými průplavy a kanály, které jsou důležitou dopravní cestou.
Podnebí Francie je převážně mírné, není jednotné, protože jednotlivé části tak rozlehlého území jsou pod vlivem různých moří, hor i zeměpisné polohy. Lesů není mnoho (pouze 20% plochy státu) a to hlavně listnatých. Jehličnatých lesů je velmi málo. Při Středozemním moři jsou stráně pokryty trnitými, těžko prostupnými houštinami (moquis). V místech s nedostatkem vody jsou olivové háje, ovocné květinářské a zeleninářské zahrady, rostou zde fíkovníky, mandlovníky, pomerančovníky, citróny a levandule. Živočišstvo se neliší od středoevropského.
Zajímavosti Dnešní podoba vlajky, tj. tři vertikální pruhy (zleva): modrý, bílý a červený (poměr mezi nimi je 30:33:37), byla ustanovena během Franouzské revoluce a byla vytvořena populárním markýzem de Lafayette. Je známá také pod názvem drapeau tricolore (trikolóra).
Nejnavštěvovanější památkou ve Francii je Mont-Saint-Michel. Další velmi populární místa jsou: Muzeum Louvre, Eiffelova věž, Palác Versailles, Disneyland v Paříži, Centrum Pompidou, Zámky v údolí řeky Loiry, lyžařská centra ve Francouzských Alpách, Tahiti a zátoky Francouzské Polynésie, atd. Francouzské motto „Liberté, Égalité, Fraternité“ bylo poprvé užito jako heslo rebelů během Francouzské revoluce.
Fotky
Full transcript