Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Mitologia wokół nas

No description
by

Wiktor Wozniak

on 28 February 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Mitologia wokół nas

M
M
M
M
M
H
H
H
H
H
Mitologia wokół nas
Mitologia wokół nas
Mitologia jest bardzo popularna. Tak popularna, że w wielu dziedzinach życia można znalezć do niej nawiazania. I w tej prezentacji o nich opowiem.
Teraz coś o mitologii w sporcie, przemyśle i wielu innych dziedzinach.
Sztuka
Teraz przechodzimy do dziedziny, w której mitologia króluje. Artyści zawsze chętnie umieszczali mity na swoich dziełach.
Język i literatura
Gdzie szukać nawiazań do mitologii, jeśli nie w dziedzinie najbardziej z nia zwiazana?
Język
Malarstwo
Rzeźba
Zwiazki frazeologiczne
Puszka Pandory
Mówimy tak o czymś, co jest dla nas zródłem nieszczęść. Źródłęm jest mit o Pandorze - pięknej kobiecie wyrzeźbionej przez Hefajstosa na polecenie Zeusa. Każdy z bogów obdarzył ja czymś specjalnym. Potem została posłana na Ziemię. Wyszła za Epimeteusza (brata Prometeusza), z którym otworzyła puszkę otrzymana od bogów. Po otwarciu puszki, wyleciały z niej wszystkie smutki i nieszczęścia.
Pępek świata
Kiedy ktoś jest zarozumiały i uważa się za lepszego od innych, mówimy, że jest on pępkiem świata. W starożytnej Grecji czasem mówiło się tak o wyroczni w Delfach, która była najpopularniejsza wyrocznia, często przywoływana w mitach, ponieważ od jej przepowiedni wielu Hellenów uzależniało swoje życie.
Poruszać się z gracja
Nie każdy wie, że i to wyrażenie ma korzenie w mitologii, gdzie Gracje były boginiami wdzięku.
Wpaść w furię
Kiedy ktoś wpada w szał, jest wściekły i nieobliczalny, mówimy że wpadł w furię. Furie to rzymski odpowiednik greckich Erynii. Były one uosobieniem ludzkiego sumienia. Często wychodziły z Hadesu, aby karać zbrodnie przeciwko bogom, rodzinie, naruszenie prawa gościnności albo krzywoprzysięstwo. Prześladowały złoczyńców doprowadzajac do szaleństwa.
Strzała Amora
Często mówimy, że kogoś ugodziła strzała Amora. Amor to rzymski odpowiednik greckiego Erosa. Był on synem Afrodyty i Aresa. Na obrazach i rzeźbach jest często przedstawiany jako pulchne niemowlę z łukiem i strzałami albo piękny uskrzydlony młodzieniec z łukiem. Jego strzały potrafiły wywołać miłość bądź nienawiść do jakiejś osoby. Dlatego, gdy ktoś zakocha się bez pamięci, mówimy, że ugodziła go strzała Amora.
Literatura i poezja
Percy Jackson
Zapewne pierwsza seria, jaka przychodzi na myśl, jeśli chodzi o ksiażki zwiazane z mitologia, to ta o przygodach Percy'ego Jacksona. W tej serii, Percy, dowiaduje się, że jest synem Greckiego boga mórz, Posejdona i w zwiazku z tym przeżywa wspaniałe, czasem niebezpieczne przygody.
Reinterpretacje mitologii
Reinterpretacja to znaczy odczytanie na nowo. Mity też czasem były inaczej odczytywane. Najbardziej znana jest reinterpretacja mitu o Tezeuszu i Minotaurze, pt. "Historia Minotaura". W tej wersji, Minotaur jest tylko dzieckiem z ciężka choroba, a labirynt - metoda uczenia syna Minosa. Kiedy okazało się, że chłopak nawet wtedy nie nauczył się niczego, Minos sprowadził płatnego Zabójcę, Tezeusza, aby zabił Minotaura.
Wiersze dotyczace mitów
Mitologia Grecka zawsze była natchnieniem dla poetów. Z tego powodu, istnieje mnóstwo wierszy zwiazanych z mitologia. Polscy twórcy również stworzyli wiele wspaniałych utworów, takich jak, np.: „Prawa i obowiązki” Tadeusza Różewicza, "Wciąż o Ikarach głoszą…" Ernesta Brylla, „Ikar” Tadeusza Śliwiaka.
by Wiktor Woźniak 1e
Inne dziedziny życia
Sport
Igrzyska Olimpijskie
Sport był bardzo popularny już w starożytnej Grecji. Igrzyska Olimpijskie były świętem, które powstało, aby oddać cześć mitologicznym bogom Olimpijskim. Na Igrzyska czekano przez cały czas olimpiady (wtedy to określenie oznaczało czteroletni okres pomiędzy zawodami). Na ich czas wstrzymywane były wszystkie wojny i konflikty. Jednak kiedy starożytna Hellada została podbita przez Rzym, zaniechano organizacji igrzysk i dopiero w 1896 roku zorganizowano kolejne. Od tego roku, ludzie emocjonuja się tymi wspaniałymi zawodami, wywodzacymi z Starożytnej Grecji.
Nazwy drużyn sportowych pochodzace z Mitologii
Mitologia jest też czasem inspiracja dla nazw drużyn sportowych.
Ajax Amsterdam
Najbardziej utytułowana drużyna w historii holenderskiej piłki nożnej wzięła swoja nazwę od greckiego wojownika - Ajaksa. Ajaks był drugim co do waleczności wojownikiem Achajskim (zaraz po Achillesie). Klub ten nazwał się tak, aby pokazać, że na boisku sa tak waleczni, jak Ajaks był na polu bitwy. Podobizna wojownika widnieje także na klubowym herbie (powyżej).
Przemysł
Sklep Jubilerski PANDORA
Pandora była cudowna kobieta stworzona przez Hefajstosa i obdarzona przez każdego z bogów czymś specjalnym. Była więc ona ideałem kobiety. Dlatego nazwanie jej imieniem sieci zakładów jubilerskich jest w pełni trafnym wyborem. Biżuteria jest przecież nieodłacznym atrybutem kobiety, a co dopiero tak wspaniałej...
Suknie ślubne AFRODYTA
Afrodyta była boginia m.in. miłości i piękna. Dlatego jej imieniem nazwano salon mody ślubnej.
Wytwórnia żarówek HELIOS
Helios to bóg i uosobienie słońca. Codziennie rano przejeżdżał swoim słonecznym rydwanem po niebie. W ten sposób rozpoczynał dzień. Był bogiem słońca, więc myślę, że użycie jego imienia do nazwania firmy produkujacej żarówki było dobrym pomysłem.
Agencja ochrony CERBER
Cerber był trójgłowym psem, który stał na straży wejścia do Hadesu - mitycznej krainy zmarłych. Pilnował, aby żaden żywy człowiek nie wszedł do Hadesu i żeby dusze nie próbowały stamtad uciec. Dlatego, jego imieniem nazwano agencję ochrony. W mitologii greckiej tylko raz komuś udało się przejść obok niego. Wtedy to Orfeusz, cudowny śpiewak, swoja wspaniała gra uśpił Cerbera i wszedł do Hadesu, aby uwolnić swoja żonę - Eurydykę.
Siłownia HERKULES
Herkules (lub też Herakles) był herosem, synem Zeusa i śmiertelniczki Alkmeny. Zasłynał z wykonania 12 prac, które dał mu Eurysteusz. Jednak pomysły na nie podsuwała mu Hera, która nienawidziła Herkulesa odkad się urodził, gdyż był dowodem zdrady jej męża. Herakles jest kojarzony z nadludzka siła, więc nazwanie jego imieniem siłowni jest
w pełni uzasadnione.
Drogerie HEBE
Hebe była grecka boginia i uosobieniem młodości i wdzięku.
W drogeriach HEBE znajdziemy wszystko, co potrzebne, aby stać się młoda i piękna jak Hebe właśnie.
Ubezpieczenia Ergo HESTIA
Hestia była boginia ogniska domowego. To ja ludzie najbardziej czcili, gdyż wtedy czuli się bezpieczni. Tak samo bezpiecznie moga czuć się Ci, którzy maja wykupione ubezpieczenie. A tym właśnie zajmuje się firma Ergo HESTIA.
Zakłady pogrzebowe
Zakład pogrzebowy HADES
Hades, w mitologii greckiej ma dwa znaczenia. Jest to albo kraina umarłych, o której już pisałem, albo jej pan i zarazem bóg - Hades, maż Persefony.
Dom pogrzebowy ELIZJUM
Elizjum było jednym z trzech miejsc w Hadesie, do których można było trafić po śmierci. Elizjum było najbardziej pożadanym z nich. Szli tam ludzie, którzy za życia mieli więcej uczynków dobrych niż złych. Oprócz tego, były jeszcze Pola Asfodelowe (trafiali tam ludzie, którzy mieli za życia mniej więcej po równo dobrych i złych uczynków) i Strefa Kary (trafiali tam ludzie źli).
Usługi pogrzebowe CHARON
Kiedy ktoś umierał, przy pogrzebie zawsze wkładało mu się pod język jednego obola. Dla kogo? Dla Charona! Aby dostać się do krainy umarłych należało przepłynać przez czarna rzekę - Styks. Charon przewoził przez nia dusze umarłych właśnie za cenę jednego obola.
Zakład pogrzebowy Styks
Już pisałem, co to jest Styks, ale jeszcze raz przypomnę - Styks jest jedna z rzek w Hadesie, przez która Charon przewoził umarłych za jednego obola.
Restauracje i Hotele
Motyw Ikara
Tragizm historii młodego Ikara był wręcz uwielbiany przez malarzy z całego świata. Śmierć niewinnego chłopca została ukazana na obrazach wielu znanych artystów, m. in. Pieter'a Breugel'a oraz Marc'a Chagall'a.
Pieter Breugel - "Pejzaż z upadkiem Ikara"
Marc Chagall - "Upadek Ikara"
Carlo Saraceni - "Upadek Ikara"
Jacob Peter Gowy - "Upadek Ikara"
Peter Paul Rubens - "Orfeusz i Eurydyka"
Peter Paul Ruben - "Sad Parysa"
Herbert James Draper - "Odyseusz i Syreny"
Rembrandt van Rijn - "Porwanie Europy"
Rafael Santi - "Trzy Gracje"
Sandro Boticelli - "Narodziny Wenus"
"Parys" z British Museum w Londynie
"Herkules" z British Museum w Londynie
"Zeus" z British Museum w Londynie
"Apollo" z British Museum w Londynie
"Dyskobol" z British Museum w Londynie
Antonio Canova - "Dedal i Ikar"
Giovanni Lorenzo Bernini - "Apollo i Dafne"
Antonio Canova - "Tezeusz i Minotaur"
Antonio Canova - "Psyche budzona przez Kupidyna"
Ulice
Czasem imiona bohaterów mitologicznych sa wykorzystywane przy nazywaniu ulic.
Koniec!
I to już wszystkie przykłady z tej prezentacji
! Ale można znaleść jeszcze wiele, wiele więcej. Wystarczy wyjść na dwór i się rozejrzeć!
Autor prezentacji: Wiktor Woźniak klasa 1e
Bibliografia
*Cała ta prezentacja została wykonana jedna reka podczas mojej kontuzji.
Brak liter "ą" w prezentacji spowodowany jest błędem Prezi w wyniku którego usuwał się cały napisany tekst.
Zdjęcia:
Google Grafika
Zdjęcia ulic oraz eksponatów z British Museum zostały zrobione przeze mnie osobiście
Pomysły na nawiazania:
Moja głowa
Lekcje języka polskiego z p. Agnieszka Szymańska
Obserwacje świata dookoła
Internet
Informacje o mitologii:
Moja głowa
Lekcje języka polskiego z p. Agnieszka Szymańska
Wikipedia.org
Rafael Santi - "Trzy Gracje"
Antonio Canova - "Trzy Gracje"
Carl Rahl - "Orestes ścigany prze Erynie"
William-Adolphe Bouguereau - "Orestes ścigany przez Erynie"
Antonio Canova - "Psyche budzona przez Kupidyna"
Full transcript