Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Sposoby przechowywania i przygotowywania żywności przed wpro

No description
by

Wiktoria Bierut

on 4 October 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Sposoby przechowywania i przygotowywania żywności przed wpro

add logo here
1000 lat przed elektrycznością…

Brak posiadania lodówki był w dawnych czasach na porządku dziennym, ale ludzie musieli sobie jakoś radzić z żywnością.W tym celu zakopywali je pod ziemią,okładali lodem,przechowywali w naczyniach z zimną wodą,a także w piwnicach.Przed wprowadzeniem urządzeń AGD mięso wędzono,suszono oraz marynowano.

Jak przygotowywano żywność?
-Do konserwowania świeżego mięsa na krótki okres używano pokrzyw, zawijając mięso wraz z nimi w lniana szmatkę. Do tego celu służył także ocet, którym szmatkę nasączano.
-Wędliny wędzono na strychu, albo w specjalnych wędzarniach.
-Przetopiony tłuszcz zwierzęcy przechowywano w glinianych lub kamionkowych garnkach, olej roślinny w glinianych, a potem w szklanych flaszach.
-Stosowano także zasolenie. Po prostu zasypywano solą mięso i ryby, słonina, biały ser, warzywa korzeniowe, szczaw, koper fasola strączkowa, grzyby, a nawet zioła. Przed spożyciem należało takie mięso wcześniej wymoczyć, aby usunąć nadmiaru soli. Stąd wzięły się rozs-oły czyli rosoły, ponieważ zasolenie powoduje, przy stężeniu soli ok. 15% – 25%, że większość drobnoustrojów zostaje unieszkodliwiona. Istnieje też inna technika solenia zalewanie wodą z solą tzw. solanką. Ta jest metoda jest niezwykle bardzo prosta i można ją zastosować w domu. Solić można przesypując rozdrobnione warzywa lub w całości zwykłą białą solą kuchenną lub również w całości zalewać solanką, która musiała pokryć produkt. Mięso nacierano ziołami i solą.
-Jagody i owoce przerabiano na marmolady i suszono. Marmoladę przygotowano z owoców czarnego bzu, jarzębiny, z brusznic i żurawin. Brusznice i jarzębinę przechowywano też w drewnianych faskach lub kamionkowych garnkach zalane wodą. Owoce – gruszki, śliwy i jabłka suszono, te ostatnie umieszczano też w wypełnionych sianem koszykach, by tak zabezpieczone powoli dojrzewały.
-Kiszono kapustę, czerwone buraki (z ziołami, czosnkiem, solą), marchewkę no i oczywiście ogórki też konserwowano. Wykorzystywano do tego drewnianą beczkę lub kamienne albo szklane naczynie. Dawniej kiszono też liście i łodygi barszczu zwyczajnego (Heracleum sphondylium). Zalewano je ciepłą wodą i kwaszono kilka dni. Zachodziła równocześnie fermentacja mlekowa (jak w kiszonej kapuście), a częściowo alkoholowa.
-Grzyby suszono i kiszono. Do suszenia przygotowywano „wianki” grzybów, które umieszczano na słońcu.

Zakończenie
Dziękuję za uwagę!
Sposoby przechowywania i przygotowywania żywności przed wprowadzeniem urządzeń elektrycznych
Zobaczmy jak się żyło w czasach bez urządzeń elektrycznych.Zapraszam!
Pierwsza kuchenka gazowa powstała dopiero w 1802r.

Żywność w dawnych czasch
Gdzie przechowywano jedzenie?
-W komorze – niewielkim pomieszczeniu gromadzono większość zapasów nie wymagających przechowywania w niskiej temperaturze zwłaszcza ziarno, zioła, przyprawy, czosnek, cebulę, rośliny strączkowe, a także uwędzoną kiełbasę, słoninę, sadło. Do przechowywania zboża służyły drewniane sąsieki, bób i fasolę trzymano w drewnianych faskach i miarkach, mięso, sadło i wędliny zawieszano pod pułapem by chronić je przed gryzoniami. Nabiał umieszczano na półkach. Tu też stały różnego rodzaju faski i beczułki z przykrywą służące do przechowywania bryndzy, beczki na kiszoną kapustę, pojemniki na masło, flaszki,słoje,itp..Z kolei w piwnicach przechowywano gromadzone na zimę: ziemniaki, rzepę, brukiew, jarzyny, a latem wstawiano tam także garnki z mlekiem chroniąc je przed skiśnięciem.
-W lodowniach- budowano je w cieniu drzew, wkopując się w pagórek. Po zapasy wybierano się zaraz po zmierzchu lub tuż przed wschodem słońca. Na ten pomysł wpadli już Wikingowie, ponieważ ostry nordycki klimat sprzyjał mrożeniu. Budowali oni swoje lodówki we własnym domu, w wykopanym głębokim dole. Na dnie także układali lód, a całość zabezpieczali podobnie deskami i mchem. Lodownie napełniało się napełniano zimą, zwożąc ogromne ilości śniegu i lodu. A następnie roztapiano je wrzątkiem, by ponownie zmarły i stworzyły jednolitą bryłę. W ten sposób lód jest jeszcze bardziej trwały. Całość także należało dokładnie uszczelnić dużą ilością soli. Taka ówczesna lodówka świetnie spełniał swoją rolę. Nawet w okresie lata produkty wciąż zachowywały świeżość, a nasi pradziadkowie mogli nawet spożywać lody, podobne do tych co dzisiaj, ale zdrowsze i to bez konserwantów.
-Żywność zakopywano także pod ziemią (w tak zwanych ziemiankach),trzymano w studni oraz w naczyniach z zimną wodą,okładano je lodem lub trzymano w piwnicach.

Kuchenka mikrofalowa postała w 1945 r.
Full transcript