Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Ciekawostki o kosmosie

No description
by

Daria Luboń

on 5 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Ciekawostki o kosmosie

photo credit Nasa / Goddard Space Flight Center / Reto Stöckli Ciekawostki o kosmosie Pierwsi Ciekawostki o planetach Wenus obraca się w przeciwnym kierunku niż inne planety.
Uran w odróżnieniu od innych planet , nie wiruję tylko się toczy wokół Słońca niczym wielka kula do kręgli. Naj Największym wzniesieniem w naszym układzie słonecznym jest Olympus Mons, znajduje się na Marsie i jest wysoki na 27 kilometrów.
Gwiazda, która ma najdłuższą nazwę to Shurnarkabtishashutu, co po arabsku znaczy „pod południowym rogiem byka".
Najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym jest Wenus, temperatura dochodzi tam do 470 stopni Celsjusza.
Najszypciej ze wszystkich planet wiruje Jowisz. Wykonuje pełny obrót w 9 godzin i 55 minut, co oznacza, że planeta ta przemieszcza się z prędkością 45 000 km na godzinę. Ziemia Księżyc Saturna - Tytan najbardziej ze wszystkich ciał w Układzie Słonecznym przypomina Ziemię. Jako jedyny księżyc ma grubą, złożoną głównie z azotu atmosferę. Podobnie jak Ziemia.
Jest całkiem możliwe że w dalekiej przeszłości Ziemia mogła się wywrócić na drugą stronę, by utrzymać balans, informują naukowcy. Badacze wiedzą, że biegun północny wędruje, zmienia swoje położenie w czasie. Teoria mówi, że jeśli bardzo ciężki obiekt, jak na przykład wielki wulkan, rodzi się nie daleko od równika, to siła rotacji planety wypchnęłaby taki obiekt od osi wokół której obraca się Ziemia. Gdyby taka masa nie była zbalansowana, to nasza planeta przechyliłaby się i obracała dopóki dodatkowy ciężar nie znalazłby się w pobliżu równika. Każda z planet ma inny kolor ze względu na to z czego się składa. Zwierzęta Jako pierwsza w 1947 roku umowną granicę przestrzeni kosmicznej przekroczyła, nie jak się powszechnie uważa Łajka, ale muszka owocowa.
w maju 1952 roku wystartowała rakieta z dwoma makakami, które nazwano Patricia i Mike oraz dwiema białymi myszami. Zwierzęta przebywały przez 2-3 minuty w stanie nieważkości i wróciły zdrowe na Ziemię. Oba makaki zostały uznane za pierwsze naczelne, które przeżyły lot kosmiczny. Ludzie 12 kwietnia 1961 roku, radziecki kosmonauta Jurij Gagarin wzniósł się w rakiecie Wostok 1 na orbitę okołoziemską. Był to pierwszy w dziejach ludzkości lot człowieka w przestrzeni kosmicznej.
6 marca 1963 roku jako pierwsza kosmonautka i pierwsza kobieta w kosmosie Walentina Władimirowna Tierieszkowaur odbyła lot po orbicie okołoziemskiej. Umieszczenie na orbicie Ziemi pierwszego obiektu – sztucznego satelity Sputnik 1. 4 października 1957 Kolorowe planety Merkury Merkuru jest złożony głównie z helu, śladowych ilości tlenu, argonu, azotu i ksenonu. Wenus Wenus składa się aż w 95,5% z dwutlenku węgla i w 4% z azotu z niewielką domieszką pary wodnej, argonu oraz bezwodnika kwasu siarkowego. Ziemia Atmosfera ziemska składa się w 78% z azotu, 21% z tlenu, a pozostały 1% tworzą takie gazy jak argon, dwutlenek węgla, para wodna, ozon. Mars Dominującym składnikiem marsjańskiej atmosfery jest dwutlenek węgla. Oprócz tego występują azot, argon i inne, w śladowych ilościach. Kolor zawdzięcza tlenkowi żelaza.
Jowisz Jowisz składa się przede wszystkim z wodoru dwuatomowego (ok. 81%), helu (ok. 19%) ze śladowymi domieszkami metanu, amoniaku, pary wodnej, acetylenu, cyjanowodoru, tlenku węgla.
Saturn Atmosfera składa się z wodoru (około 89%) i helu (około 11%). Wykryto również nieznaczne ilości amoniaku, wody i metanu. Uran Neptun Atmosfera Urana składa się głównie z wodoru i helu.Planeta posiada niebieskozielonkawą barwę, którą zawdzięcza zawartości metanu w atmosferze. Atmosfera Neptuna jest podobna w składzie do atmosfery Urana. Zawiera, więc ona głównie wodór i hel oraz metan , który nadaje niebieską barwę planecie.
Full transcript