Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Bilateral Total Diz Protezi

No description
by

mert bodur

on 9 May 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Bilateral Total Diz Protezi

Bilateral Total Diz Protezi
Güncel Tedavi Yöntemleri
Konservatif Tedavi:
Erken evrelerde alınabilecek basit önlemlerle hastalığın ilerlemesini yavaşlatma ve durdurma imkanı olabilir. Diz çevresi kaslarının güçlendirilmesi, kıkırdak destekleyici (Glukozamin, Kondroitin vs.) ürünlerin kullanılması ve GYA düzenlemeleri bu yöntemler arasında sayılabilir. Ayrıca Hyaluronik Asit veya PRP (Trombositten Zengin Plazma) enjeksiyonları da hastalığın özellikle erken döneminde umut vaat etmektedir.
Gonartroz Nedir?
Diz eklemi kıkırdağının ilerleyici ve dejeneratif bir hastalığıdır. Kıkırdağın önce yumuşamasıyla başlayan, daha sonra tamamen ortadan kalkmasıyla sonuçlanan, farklı evrelerden oluşan bir hastalıktır.
Tedavi Öncesi
Tenzile Bayram. 49 yaşında, ev hanımı. Diz ağrıları ve NEH'de limitasyon şikayeti 15 yıl önce başlamış. 15 yıllık süre içerisinde defalarca viskosuplementasyon (eklem içi hyalüranik asit ve PRP enjeksiyonu uygulaması) ve 2 kez de artroskopik debridman operasyonu yapılmış ancak hasta bu dönemde herhangi bir fizik tedavi uygulamasına (GYA düzenleme, ilgili diz çevresi kasların kuvvetlendirilmesi veya NEH arttırmaya yönelik) yönlendirilmemiş. Operasyondan önce 1 ay boyunca tam rijit halde kalan diz eklemlerine 24.11.2016 tarihinde bilateral total diz protezi operasyonu gerçekleştirilmiş.
Operasyon öncesi:
-Eklem tamamen rijit
-GYA çoğunlukla kısıtlanmış
-Hasta sürekli ağrılı
-Uzun süreli immobiliteden diz flex ve ext kasları başta olmak üzere çoğu alt ekstemite kası atrofiye uğramış.
-Diz çevresinde ödem birikimi var
Operasyon sonrası:
-Pasif olarak diz eklemi 0 ext'den 90 flex'e geliyor.
-Proteze alışana kadar ağrıları 1.5 ay boyunca sürmüş.
Hastanın ağrılarının belirgim olarak düzelmesi ve bağımsız sokağa çıkması protezin türüne ve hastanın durumuna göre farklılık göstermek ile birlikte 4-8 hafta arasındadır. Koşma-sıçrama gerektiren sporlar ve ağır-zorlayıcı işlerin yapılması ise ne yazık ki mümkün değildir
Total diz artoplastisi operasyonlarından sonra eklem hareketliliğini arttırmak, kas gücünü geliştirmek ve en erken dönemde hastanın mobilizasyonunu sağlamak için rehabilitasyon çok önemlidir. Bu nedenle reh. programlarına pre-op dönemde başlamak post-op rehabilitasyonu kolaylaştırmakta, hastanın iyileşmesini ve GYA bağımsızlığını hızlandırmaktadır.
(Ortopedik Eklem İmplantı)
Cevahir Akkanat
Gizem Özgür
Enes Solak
Yusuf Hilmi Bal
Ahmet Bahar
Hashatun Nimet Özbay
Samiye Alkoy
Behiye Bildik
Tayfun Canmaya
Mert Bodur
Hastayı en sık hekime getiren şikayet diz ağrısıdır. Bunun dışında dizde şişlik, ses gelmesi, takılma veya boşalma gibi şikayetlere de yol açabilir.
Biyokimyasal Değişiklikler:
Sanıldığının aksine, gonartroz hastalarında kıkırdağın su içeriğinde azalma değil artış görülür. Ancak bu artışla beraber kıkırdağın mikro yapısında çok önemli rol oynayan bir takım proteinlerin miktarında bir azalma ortaya çıkar. Bu olay kıkırdağın daha gevrek ve dayanıksız bir hale gelmesine yol açar.
Makroskopik Değişiklikler:
Hastalığın evresine göre eklem kıkırdağında gözle görülebilen değişikliklerde farklılık gösterir. Erken evrede kıkırdakta yumuşama ile başlayan süreç, zaman içinde püsküllenme, yüzey çatlaklarının oluşması, kıkırdağın tamamen kaybolması ve kıkırdak altı kemik dokusunun ortaya çıkmasıyla devam eder. Bu esnada kıkırdak parçalarının eklem içine düşmesiyle eklem fareleri oluşur. Bunlar hareket esnasında takılma ve kilitlenmeden sorumludurlar.
Cerrahi Tedavi:
Artroskopik Debridman:
Günümüzde sadece akut başlayan mekanik semptomları olan hastalarda uygulanmaktadır. Dizin artroskopik olarak temizlenmesi işlemidir.

Artroskopik Mikrokırık:
Küçük kıkırdak lezyonlarında uygulanabilir. Kıkırdak altı kemik dokuda oluşturulan mikro kanallardan defekt sahasına Mezenkimal Kök Hücrelerin gelmesi sağlanır. Bu hücreler fibrözkıkırdak yapıda bir doku oluşturarak sorunlu kıkırdak sahasını örterler.

Kıkırdak İmplant Cerrahisi:
Artroskopik olarak saptanan lokal bir kıkırdak defekti olan ileri yaşlı hastalar için ideal ve başarılı bir çözüm yöntemidir. Küçük bir yüzeye yama şeklinde uygulanabildiği gibi, tamamen anatomiyi taklit eden yüzey artroplasti seçenekleri de mevcuttur.
Diz Protezi
Aşınmış olan eklem yüzlerinin ağrısız hareket için tasarlanmış, metal ve polietilenden üretilen özel parçalar ile kaplanarak yapay bir eklem oluşturulmasıdır. Ağızdan alınan ilaçlar, eklem içi enjeksiyonlar, GYA düzenlemeleri ve fizik tedavi ile ağrıları yeterince kontrol edilememiş, yürüme-merdiven çıkma gibi aktiviteleri büyük ölçüde kısıtlanmış ve eklem kıkırdağında harabiyet olan hastalarda uygulanır. Diz protezi operasyonu geçiren hastaların %90'ından fazlasında ağrılarında belirgin azalma ve GYA'da belirgin bir iyileşme elde edilir.Yerleştirilen parçaya göre 3 tip protez vardır:
Unikompartmental Protez:
Femur ve tibiaya ait medial veya lateral eklem kompartmanlarından birinin replasmanıdır. Diğer taraf kompartman ve patellaya müdahale edilmez. Genellikle medial tarafa varus deformitesi için kullanılır.
Bikompartmental Protez:
Diz ekleminin lateral ve medial kompartmanlarının replasmanıdır. Total diz protezine oranla daha az tercih edilir.
Trikompartmental (total) Diz Protezi (TDP):
Tibio-femoral ve patella-femoral eklem yüzlerinin hepsinin replasman işlemidir.
Tedavi Programı
Hasta;
-Post-op 1. günde walker yardımıyla mobilize edilmiş. Proteze alıştırılmış ve nasıl kullanacağı anlatılmış
-Post-op 2. günde hasta mobilize edilmiş ve CPM aleti ile egzersizlere başlanmış. Eklem hareketliliğini arttırarak DVT riskini azaltmak, yapışıklıkları önlemek ve erken dönemde proprioseptif eğitime başlamak amaçlanmıl
-Post-op 3. günde hasta CPM ile çalıştırılmaya devam edilmiş ve post-op egzersizlere başlanmış. Bunlar;
*solunum egzersizleri
*aktif ayak bileği egzersizleri (dvt'yi önlemek için)
*karın-sırt kaslarında kuvvetlendirme (ambulasyonda stabilizasyonun sağlanması için
*aktif kalça-diz fleksiyonu (iliopsoas ve hamstring kaslarını kuvvetlendirmek için
-Post-op 4. günde hastanın kontrolleri yapılmış, ev egzersizleri verilerek taburcu edilmiş ve fizik tedavi için Özel Medifema Hastanesi'ne yönlendirilmiş.

Özel Medifema Hastanesi FTR Ünitesi'nde hastaya 27 seans boyunca;
- 70 Hz 20 dk TENS uygulaması (egzersiz öncesi, ağrı inhibisyonu için)
- Quadriceps kasına 10 dk elektrik stimülasyonu (egzersiz öncesi, atrofiye uğramış kası güçlendirmek, ödemi dağıtmak, refleks inhibisyonu sağlamak için)
- Ortopedik Rehabilitasyon (AP-ROM egzersizleri, izometrik ve güçlendirme egzersizleri
-15 dk cold pack uygulaması (egzersiz sonrası, ağrı ve ödemi azaltmak için)
teknikleri kullanılmıştır.
Tedavi Sonrası
-Post-op reh. ardından pasif 90 fleksiyona gelebilen diz eklemi 27 seans fizik tedavi uygulamalarının ardından 115 fleksiyona ulaştı. Sağ diz ağrısız aktif 90 fleksiyona gelebilirken sol diz 80 ağrısız aktif fleksiyon yapabiliyor. Her iki diz de ağrısız 0 ekstansiyon ve tam kitleme pozisyonuna gelebiliyor.

-Hastanın GYA normale yaklaştı. Ev işlerinde eksiklik sağlayacak herhangi bir limitasyonu yok. Bastona bağımlılık yok ancak düşme-takılma korkusundan dolayı dışarı bastonla çıkıyor.

-Atrofiye uğrayan kaslar fizik tedavi ve ev egzersizleriyle güçlendirilmiş. Hastanın ambulasyon süresi ve mesafesi artmış. Alt ekst. kas gruplarında hamstring hariç görülür kısalık yok.

- Diz çevresi ödem giderilmiş.
(total diz protezi radyografik görünümü)
(total diz protezi uygulamasıöncesi-sonrası)
(CPM aleti ile egzersiz)
(fzt. tarafından ortopedik rehabilitasyon uygulamaları)
Full transcript