Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Romeo dhe Zhulieta Nje dashuri Hyjnish...

No description
by

Henri Gjata

on 11 December 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Romeo dhe Zhulieta Nje dashuri Hyjnish...

Romeo dhe Zhulieta,Kulti i Dashurise se Perjeteshme...
Dhe vetem vdekja mundi ti ndante...
Ai ia ktheu:-"Ne jete te jeteve!"
Per ta nje ballkon i thjeshte ishte bere vete parajsa,dhe Romeo e Zhulieta perpiqeshin qe te mbushnin cdo cep te tij plot me dashuri...
Dashuria e tyre e pafundme nuk eshte shuar akoma,Ata thane ne jete te jeteve dhe tani Romeo i veshur si nje engjell cdo nate nen driten e henes i dergon Zhulietes nje trendafil dhe me pas te dy fillojne te vallezojne mbi yje gjersa dielli te linde....
Ajo e pyeti:-Se bashku ne jete te jeteve?
Dhe me ne fund ata u kurorezuan...
Historia e dashurise me ikonike e te gjithe koherave eshte ajo ndermjet Romeos dhe Zhulietes se William Shakespear -it, e cila eshte nje tragjedi e deshires dhe hakmarrjes.Perkunder rivalitetit te hidhur qe eksiston midis familjeve te tyre, Romeo i Montageve dhe Zhulieta e Kapuleteve bien ne dashuri te thelle.Gjate ketij rivaliteti vlon nje vrasje dhe te dashuruarit duhet te fillojne nje mision te rrezikshem e vdekjeprures, per te ruajtur dashurine e tyre me cdo kusht.

Hyrje
Karakteri Romantik i Vepres
Njerezit e te gjitha koheve pas Shekspirit shohin dashurine e Romeos dhe te Zhulietes ate dashuri qe do te kishin dashur te ishte e tyre, cka I mallengjen me shume se cdo gje tjeter. Dashuria nepermjet Romeos dhe Zhulietes eshte bere nje simbol me vlere universale...
Karakteri Universal i vepres
Martesa e Romeos me Zhulieten do te sillte shume trazira,por nje prift i shenjte e bekon kete martese dhe pse ishte kunder fese se tij...
Kjo zakonisht bie ne kundershtim me te gjithe rregullat e vendosura por nje gje eshte e sigurte dhe ajo eshte se dashuria ndonjehere mund te behet dhe me teper se hyjnore,Dhe kjo ndodhi per fat te mire dhe me dy te dashuruarit tane...
Ajo ishte nje dashuri me shikim te pare...
Dashuria ndermjet Romeos dhe Zhulietes ishte nje dashuri Mitike,Nje dashuri te tille askush nuk e ka pershkruar me mire se Shekspiri.
Karakteri romantik i vepres rrotullohet ndermjet dy personazheve kryesore pra Romeos dhe Zhulietes,nje dashuri aq sa e brishte aq edhe luftarake,nje dashuri e cila te rrenqeth mishin teksa degjon te flitet per te.

Kjo dashuri e pamundur ishte e destinuar qe ti rrezonte te gjitha barrierat,,,
Bamiresi apo Mekat?
Veteflijimi...
Pas Marteses gjerat nuk shkuan vaj,Zhuliata u shtir sikur kishte vdekur ne menyre qe te mos martohej me princin por fatekeqesisht Romeoja nuk e degjoi kete pakt qe Zhulieta thuri dhe mbi trupin e saj te pergjumur ai u veteflijua...
Pasi Zhulieta u cua ne varrezat e familjes se saj ajo e gjeti Romeon te vdekur mbi te dhe me pas me kamen e tij ajo u veteflijua gjithashtu..
Ky veteflijim erdhi nga arsyeja e vetme se ato nuk mund ta perceptonin nje realitet pa njeri tjetrin.
Sepse tek e fundit dhe pse trupi iken shpirti mbetet dhe dashuria bashke me te...
Punuan:Lideri-Henri Gjata
Anetaret:
Rea Gurthi
Aleksandra Sula
Stelina Gagushi
Xhesion Petoku
Oltian Cizmja
Xhulieta Zeneli
Xhesika Cullhaj
Pak Analize...
Tragjedia eshte e ndertuar ne 5 akte. Ne dy aktet e para situata eshte ne forme komedie. Pika e ktheses qe shenon fillimin e tragjedise, lidhet me vrasjen e Markutit. Ketu rinis hasmeria, thirrjet per hakmarrje dhe gjak; ketu ze fill fataliteti i dy te dashuruarve, i cili con pashmanshmerisht drejt fundit te tragjedise. Kontrasti i dy akteve te para me tre te fundit, kalimi i tonit gazmor ne ate tragjik, tregon edhe forcen mjeshterore te stilit shekspirian.
Karakteristikat e personazheve dalin gjate dialogve dhe monologve te tragjedise. Gjuha e tyre eshte e pasur me ndertime poetike – gjuhesore te mrekullueshme, te ngritura mbi kontrastin e fuqishem:
Pa dale! C’drite fleks n’ ate dritare? Ajo esht lindja, diell esht Zhulieta!
O diell ckrep dhe henen e venit, Sepse ajo esht verdhur nga zilja qe ti, E bij e saj je me e bukur…
Kryepersonazhet e Shekspirit perjetojne nje dashuri aq pasionante, sa ajo u kundervihet disa normave te patolerueshme nga epoka:
• morale ; dashuria perkunder vullnetit te prinderve konsiderohej imoralitet
• shoqerore; dy familjet jane ne hasmeri me njera-tjetren
• fetare ; martesa e fshehte dhe vetevrasja quheshin mekate te pafalshme

Perse nje njeri i bazuar mbi fene Ka shkruar per nje mekat te madh sic eshte edhe vetevrasja???
Ndoshta autori ka qene i merzitur me rregullat qe vinin nga feja(Feja kishte ndikim te forte ne kohen e Shekspirit),dhe ka dashur te ndertoje nje rend te kundert thjeshte per te thyer monotonine...

Ndoshta ai e ka bere per te terhequr nje audience me te madhe,,,

Por ndoshta eshte dicka me e thelle e me e ndjeshme se kaq...Ndoshta Shekspiri yne ka dashur te tregoje se "Dashuria" dicka sa unike aq edhe gjithperfshirese i thyen te gjitha limitet sepse tek e fundit dhe nje dashuri si e Romeos e Zhulietes ishte e destinuar te kthehej ne nje dashuri hyjnish dhe Shekspiri ka ditur se si ta sillte nje gje te tille...
A do te vazhdojne Romeo dhe Zhulieta te kene nje ndikim si i tanishmi mbi shoqerine e se ardhmes?
PO...Do te kene te njejtin ndikim tek njerezit sepse stili i shekspirit njihet per gjithperfshirjen e tij.Dhe perderi sa ne bote te ekzistoje ndjenja e dashurise,shume njerez do te gjejne veten ne kete veper...
Sepse tek e fundit kush nuk eshte ai qe nuk ka dashhuri ne shpirtin e tij?
Full transcript