Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Wyklady DTP_Czesc_10

Wyklady dla moich studentow SAN, Vistula_EWS, PWSBiA
by

Bogdan Kaminski

on 22 August 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Wyklady DTP_Czesc_10

Cyfrowe wykonywanie form drukowych – CtP
Część X
Drukiem precyzyjnym określa się reprodukcję, dla której forma drukowa została wykonana technologią cyfrową, zwaną CtP (computer-to-plate).
Technologia CtP to nowa era, w której drukarnie przechodzą na proces produkcyjny sterowany komputerowo. CtP umożliwia połączenie w ciągły proces produkcyjny prepress i maszyny drukarskie, skutkiem czego są:
wydruki o wyższej jakości
szybsza produkcja
mniejsza ilość odpadów.
Punkty naniesione cyfrowo na formę są ostre i niewrażliwe na dot gain optyczny, występujący przy pracy z materiałem fotograficznym.
Istota druku precyzyjnego
W obszarach świateł i cieni reprodukcji można zauważyć szczegóły, które nie powstają przy tradycyjnej technice przygotowania form.
Wydajność pracy z technologią CtP jest większa.
Najpopularniejsze są systemy CtP do offsetowych maszyn drukarskich. Obecnie rozwijają się systemy CtP dla innych podstawowych technik drukowania, tzn. fleksografii, rotograwiury i sitodruku.
Do produkcji form metodą CtP stosowane są najczęściej lasery naświetlające. Ponadto poligrafia stosuje lasery w następujących urządzeniach:
drukarki laserowe
laserowy transfer barwnika
naświetlarki laserowe
maszyny drukarskie CtPt
Istota różnic w naświetlaniu
W technologii ze światłem widzialnym warstwa światłoczuła płyty jest naświetlana laserem z zakresu 400–700 nm, a następnie poddawana obróbce chemicznej, w wyniku której powstaje forma.
Najczęściej warstwę światłoczułą stanowią halogenki srebra, pozwalające na uzyskanie wysokiej rozdzielczości, a naświetlanie może się odbywać przy użyciu laserów niskiej mocy (tańszych), o różnych długościach fali.
Zobrazowanie światłem podczerwonym (lasery termiczne) i światłem widzialnym
W technologii termicznej naświetlanie płyty odbywa się za pomocą ciepła. W najbardziej popularnym systemie stosowany jest zestaw diod laserowych wysokiej mocy, emitujących promieniowanie podczerwone, którym naświetlana jest np. termoczuła warstwa polimerowa. Kiedy temperatura warstwy przekracza wartość progową, polimer ulega przemianie określanej terminem cross-linking, w wyniku której pojawiają się na nim punkty.
Wprowadzenie
Urządzenia CtP mają najczęściej bębny wewnętrzne lub zewnętrzne; są także naświetlarki płaskie.
W systemach z bębnem wewnętrznym naświetlana płyta jest nieruchoma, podczas gdy źródło światła się obraca.
W urządzeniach z bębnem zewnętrznym płyta jest montowana na zewnętrznej stronie bębna, a następnie obracana przed głowicą obrazującą.
Naświetlarki płaskie zapewniają natomiast łatwiejszą obsługę, gdyż nie wymagają wyginania płyt.
Dane cyfrowe z rozseparowanego pliku PDF są podawane bezpośrednio do RIP naświetlarki CtP.
Płaskie formy drukowe
Służą do otrzymywania wysokiej jakości form drukowych metalowych.
Rozpowszechnią się maszyny hybrydowe, wyprowadzające na żądanie materiał foto (kliszę) lub płytę aluminiową na formę drukową.
Systemy computer-to-plate (CtP)
Grawerowanie laserowe płyt
System stosuje sterowany przez komputer laser CO2 wielkiej mocy, który selektywnie usuwa gumowe obszary niezawierające obrazu z walca lub tulei.
Po wygrawerowaniu nie jest potrzebny żaden dalszy proces. Laser może wytwarzać wypukłą powierzchnię drukującą wraz z wbudowanym automatycznym nieproporcjonalnym wyciąganiem, istotnym dla otrzymania druku bez odkształceń.
Laserowe grawerowanie jeszcze rzadko spotykane, chociaż wykonuje się już walce do systemu Anilox nadawania farb w maszynach fleksograficznych.
CtP pod nazwą LEP oferuje fima BASF. Wygrawerowanie jednej formy formatu A4 trwa ok. 15 min.
Wypukłe formy drukowe
Podwójne naświetlanie płyt
Jest to ostatnio zrealizowany sposób wytwarzania form fleksograficznych, wynikający z rozwoju hybrydowych naświetlarek.
System fleksograficzny CtP wymaga podwójnego naświetlania. Najpierw laser usuwa ślepą powłokę tworzącą maskę negatywową okrywającą polimer. Następnie zwykłe światło UV utwardza fotopolimer w obszarach obrazu. Na końcu usuwane są nieeksponowane maska i polimer.
Obecne urządzenia naświetlające płyty flekso- i typograficzne mogą produkować formy drukowe z liniaturami do 150 lpi.
Grawerowanie sterowane cyfrowo
System CtP dla cylindrów rotograwiurowych jest podobny do analogowego grawerowania z użyciem materiału opalowego. W systemie cyfrowym nie używa się jednak tego materiału. Do urządzeń realizujących grawerowanie (heliokliszograf) podłączona jest komputerowa jednostka analizująca dane cyfrowe, która aktywuje diamentowy rylec wykonujący kałamarzyki wklęsłodrukowe.
Dane cyfrowe wytworzone w DTP są ładowane w czasie ok. 1/10 w porównaniu z montowaniem materiału opalowego. Jakość form jest dużo wyższa.
Innym CtP jest Gravostar (MDC), w którym grawerowanie płyty odbywa się przy udziale lasera mocy.
Wklęsłe formy drukowe
Wycinanie laserowe
Metoda polega na zastosowaniu lasera do wycinania szablonów w nierdzewnych foliach metalowych o grubościach od 0,001 do 0.012". Precyzja cięcia laserowego jest ogromna, tym samym znacznie przewyższając powszechnie stosowaną metodę fotograficzną. Cięcie laserowe jest jednak długotrwałe. Przykładowym urządzeniem tego typu jest ScreenCut 5000.
Form drukowych wykonuje się oczywiście tyle, ile jest stosowanych farb, oddzielnie dla każdego koloru. Otrzymane w ten sposób formy sitodrukowe są bardzo wytrzymałe, ale nadają się wyłącznie do aplowych prac wielokolorowych (bez punktów).
Sitowe formy drukowe (CtS)
Omówiony zostanie inny system wykonywania form (bez użycia lasera), który może być sterowany każdym komputerem z odpowiednim oprogramowaniem.
System pracuje ze standardowym płaskim sitem pokrytym światłoczułą emulsją. Cyfrowy obraz aktywuje system atramentowy (specjalizowana drukarka atramentowa), który osadza na emulsji nieprzezroczysty, czarny atrament typu woskowego, blokujący obszary niezawierające obrazu. Sito jest następnie eksponowane zwykłym światłem UV i wywoływane w tradycyjny sposób.
Wykorzystanie drukarek
Przykładami tego typu systemów są Jet Screen i StencilMaster.
Dają one idealne formy drukowe w porównaniu z klasycznym sitodrukiem. Ramy sita mogą mieć wymiary od 1400x1800 mm do 3500x5200 mm.
Systemy umożliwiają rastrowanie ze strukturą eliptyczną, kwadratową, kropkową i stochastyczną. Przy liniaturze 75 lpi i rastrze eliptycznym możliwe jest uzyskiwanie na wydruku tonalności 2 – 95%.
Nadrukowanie obrazu na sicie pokrytym światłoczułą emulsją prowadzone jest przy normalnym oświetleniu pomieszczenia. Zadrukowanie 1 m2 obrazu z liniaturą 75 lpi, przy pełnej rozdzielczości 600 dpi, trwa 8 minut.
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
©Bogdan Kamiński©
.
®Wszelkie prawa zastrzeżone®
Full transcript