Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

KARAYOLU TASITLARI TARIHI 1850-1890

No description
by

burak çelen

on 9 October 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of KARAYOLU TASITLARI TARIHI 1850-1890

Amerika Birlesik Devletlerinde iki okyanus arasında, ülkeyi bir uçtan digerine baslayacak demiryolu yapımana karar verildi. 1863 yılının Ocak ayında Central Pacific Demiryolu sirketi 10 bin isçisiyle Sacramento'dan, 1865 yılının Aralık ayındaysa Union Pacific Demiryolu sirketi, 12 bin isçiyle Omaha'nın dogusundan raylar dösemeye basladı.Central Pacific ve Union Pacific demiryollarının birlesmesiki demiryolu, yaklasık üç yıl sonra, 10 Mayıs 1869 günü, Utah, Promontory Point'te altın çiviyle birlestirildi.

1861 ;Pierre ve Ernest Michaux adında baba-ogul iki Fransız Draisiennein ön tekerlek göbegine pedal taktılar. iste bu olay, gerçek bisikletin dogsuydu. Böylece makineyi sürerken insan enerjisinden düzgün biçimde yararlanmak mümkün oluyordu. Bundan sonra bisiklet hastalıgı bütün Avrupa’da yayılmaya basladı. Michaux’larin Velo adini verdikleri taıt Velocipede ismi altında iskoçya’ya girdi. Kirkpatrick Mac Millan adında birinin propagandası bu ülkede de Velosiped salgınına sebep oldu.
1864’te Michaux’lar Fransa’da bir Velo fabrikası kurdular. O yıl 142, ertesi yıl da 400 Velo yapan fabrikada 200 isçi çalısıyordu.
1865 ;ingiltere’de Velocipede yapımı isine ilk olarak Coventry Dikis Makineleri sirketi el attı. Demir telli tahta tekerleklerden meydana gelen bu basit taşıta sarsak adi takılmıştı.
1875 ;Bu tarihe kadar yapılan Velocipede (velospit)’lerde pedalın bir dönüsü tekerleği de ancak bir defa döndürebiliyordu. Bundan ötürü Velocipedein hızının ön tekerlerin büyüklügüne baglı oldugu sanıldı: Tekerlek ne kadar büyürse tasıt da o kadar hızlı gidecekti. Böylece ön tekerleğin çapı 75sm’den 162sm’ye kadar artarken arka tekerlek de 30sm’ye kadar küçüldü. Artık Velocipede bütünüyle oransız bir biçim almıstı. Üstelik bu kadar yüksek bir bisikletin üzerine çıkıp oturmak ancak çok uzun boylu kimselerin basarabilecegi bir isti (Kısa boylular üç tekerlekli velocipede’le yetinmek zorundaydılar). Ayna dislisinin ve rublenin icada bu acayip duruma son verdi. Ayna dislisi kadro üzerine takılan pedallara, daha küçük olan ruble de arka tekerlek göbegine takıldı. Her iki disli bir zincir aracılıgıyla birbirine baglandı. Öndeki büyük disliyi pedala bir defa döndürmek arkadaki küçük dislinin birkaç defa dönüsünü saglıyordu.
1888 ;19’uncu yüzyılın çukur ve hendekli yollarında tahta tekerlekli velocipedele dolasmak bir zevk olmaktan çok bir eziyetti. iste bu tarihlerde J.B.Dunlop adında bir İngiliz’in önemli bir bulusu velocipede’i sarsıntılı bir taşıt olmaktan çıkararak rahat ve kullanışlı bir duruma getirdi. Bununla birlikte velocipede’in karsılastıgı zorluklar bitmis degildi. Arka tekerlekler, ayna dislisinin yardımıyla dönerken pedallar da beraber dönüyor, yokuş asagı inerken bile pedal çevirmek gerekiyordu.

Karayolu Tasıtları Tarihi 1850-1890
ilk Lokomotifler ingilizler tarafından üretildi. Amerika Birleşik Devletlerinde, demiryollarında kullanılan lokomotifler genellikle ingiltere'den getiriliyordu. Fakat 1850'lerden sonra Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya'da lokomotif üretimde yer almaya başladı.Lokomotifler daha güçlü hale gelirken yolcu taşımanın da daha konforlu hale getirilmesine çalısıyordu. Amerikalı Sanayici George Pullman, 1863 yılında ilk yataklı vagonları üretti; 1868 yılındaysa yemek vagonunu ekledi.Lokomotifler daha güçlü hale gelirken yolcu tasımanın da daha konforlu hale getirilmesine çalısıyordu. Amerikalı Sanayici George Pullman, 1863 yılında ilk yataklı vagonları üretti; 1868 yılındaysa yemek vagonunu ekledi.Yolcu taşımacılında kullanılan ilk elektrikli tren Alman Werner Von Siemens tarafından yapıldı. Siemens'in ilk elektrikli treni 1879 yılında Berlin Ticaret Fuarında 270 metre ray üzerinde tanıtıldı ve o da 6 km hızla gidebiliyordu.
oto-mobil

bisiklet
tren
Bisiklet Fransa’da dogdu. iki tekerlekli bir oyuncak yapmayı düşünen Sivrac Kontu ilk olarak „bisiklet“ fikrini de gerçeklestiriyordu. Pedalı olmayan bu acayip makinenin üzerine oturan kimse tasıtı ayaklarıyla yeri teperek yürütmek zorundaydı. iki tekerlekli tasıtın üzerine Badois’li Baron Drais bir gidon ve bir sele oturttu ve buna Draisienne adini verdi. Draisiennelerin yavas yavas öbür ülkelere de yayıldıgını görüyoruz. Önceleri halkın büyük bir tedirginlikle karsıladıgı bu acayip tasıt sonraları moda oldu.

1860 — ingiliz Parlementosu bütün arabaların iki sürücüsü ve önünde gündüz kırmızı bayrak gece kırmızı fener bulunmasını sart kosan kanun çıkardı. Bu kanun motor gelisim hızını biraz durdurdu. 1896 yılında bu yasa kaldırıldı.
1860 — Hava gazı ile çalısan ticari bakımdan elverisli ilk motor Belçikalı mühendis Jean Joseph Etienne Lenoir ( 1822-1901 ) tarafından yapılmıstır.

1862 — Fransız mühendisi Alphonse Eugène Beau de Rochas (1815-1893) 4 zamanlı çevrimin esaslarını ortaya koydu.
1867 — Alman mühendisler Nicolaus August Otto (1832-1891) ve Eugen Langen (1833-1895), Rochas’ın bulduğu prensipleri pratige çevirerek dört zamanlı çevrime sahip motoru yaptılar.

1880 — Amerika’da George Brayton benzin yakıtlı motor yaptı.
1885 — Benzinle çalısan içten yanmalı motora sahip ilk otomobil Alman mühendis Karl Benz tarafından yapıldı.
1890 — Herbert Akroyd Stuart, bir kaza sonucu kızgın bir yere değen gaz yağının hava ile karışarak yandığını gördü. Bu olaydan etkilenerek yaptığı deneylerle motorunu geliştirdi ve patentini aldı. Motorunda yakıt emilen ve hafifçe sıkıstırılan hava içerisine bir memeden gönderilerek patlayıcı ve yanıcı bir karışım oluşturulmaktaydı. Bu karısımın yanabilmesi için cidarları yüksek derecede ısıtılan ve buharlastırıcı adı verilen bir ön yanma odası vardır. Ana yanma odasına bir kanalla birlestirilen bu oda ilk hareket için dısarıdan alevle ısıtılmaktadır. Bu motorda havanın ısısının sıkıstırma oranıyla arttıgı düsünülmediginden verim düsük olmustur.
1890 — Bir Alman mühendis olan Capitaine, Akroyd’un motoruna benzeyen bir motorun patentini aldı. Bu motorlar yarım dizel (kızgın kafalı) motorların esasını oluşturdu.
1890 — İlk otomobillerin çoğu, dişlileri olmadığı için yokuş çıkamıyor, önce durup sonra geriye doğru inmeye baglıyordu. 1893’da yapılan Benz Victoria marka arabada bir deri kayışı küçük bir kasnaga bindiren bir kol kullanılmıstı. Bu düzenek tekerleklerin daha yavas dönmesini ve yüksek manivela gücünün arabayı yokus yukarı tırmandırmasını saglıyordu. Zincir çekisli velo tipi araçtada bu sekilde üç ileri bir geri kasnagı vardı. Çekişin kolaylıkla arka tekerleklere iletilmesi için motor her zaman arkaya ya da sürücünün altına konuyordu.

1889 — Viyanalı Siegfried Marcus (1831-1898) gelistirdigi motorla viyana sokaklarında 12 km hızla gezerken halkın panik yasamasına sebep olmus birkaç kaza yapmıstır. 17 suçtan mahkemeye verilen Marcus kesif yapmayı bıraktı.

Araç için üretilen ilk motor yalnızca 1,5 beygir gücünde
Misliye Osanmaz
Burak Çelen
Mustafa Mert Gül
Full transcript