Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

ETİ LEZZET UYGARLIĞI

No description
by

aslıhan çılkadaroğlu

on 7 April 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ETİ LEZZET UYGARLIĞI

DURUM ANALİZİ
RAKİP ANALİZİ
Eti – Ülker:
Bir gıda firması olarak 1962 yılında faaliyet göstermeye başlayan Eti‟nin pazardaki rakiplerinin başını Ülker Firması çekmektedir.
Eti ile hemen hemen her alanda rekabet içerisinde olan Ülker Firması 1944 yılında pötibör bisküvinin üretimi ile pazara girdi. İki firmanın rekabeti göz önüne alındığında üretim, dağıtım, satış, kalite konularında baş başa gitmektedirler. Ürün açısından bakıldığında iki marka da kaliteden ödün vermemektedir. Bununla birlikte ürün dağıtımı konusuna bakıldığında ise iki markanın ürünleri de kolay ulaşılabilirdir. Ayrıca; markette raf fazlalığı konusunda da iki marka da oldukça yoğundur. Fiyatlandırma açısından bakıldığında da her iki ürün de piyasaya sürdükleri ürünlerin benzerliğinden ötürü fiyatlandırma konusunda çok fazla bir ayrışmaya gidememektedir. İki markanın kendilerini pazarda konumlandırmalarına bakıldığında ise; Eti‟nin
“ Eti lezzet uygarlığı!” sloganı ile ürün vaadini açıkça ortaya koyduğu, buna karşın Ülker‟in ise net bir ürün vaadi ortaya koyamadığı görülmektedir. Bu durum Ülker‟in pazardaki ve Eti ile rekabetindeki zayıf yönünü oluşturmaktadır.
KONUMLANDIRMA
Eti Türkiye de ve dünya da birkaç ülke genelinde yayılmıştır. Pazarda konumlandırmalarına bakıldığında ise; Eti‟nin “ Eti lezzet uygarlığı!”sloganı ile ürün vaadini açıkça ortaya koyduğu görülmektedir. Etkin ve verimli satış yönetimi uygulamalarının başarısı, satış teşkilatının şirketine duyduğu güven, ürünlerinin kalitesine yönelik inanç ve içinde bulunduğu kurumun sektördeki rekabetçi konumu ile doğru orantılıdır. Eti, bu anlamda çalışanlarına ve satış teşkilatına güç ve değer katan kurumsal özelliklerinin yanında, hızla değişen pazar koşulları içerisinde, değişime kolay uyum sağlayan yapısı, fark yaratan ürünleri, sektördeki öncü konumu ile satış süreci içerisinde yer alan herkesin içinde olmayı arzu edeceği doğru zemini yaratıyor.
ETİ LEZZET UYGARLIĞI

ETI, onursal başkanı ve kurucusu Firuz Kanatlı‟nın projesini kendi çizdiği ilk tesisle 1962 yılında üretime başladı. Bu tarih, ETI nin büyüme ve gelişme yönündeki tarihsel adımlarının başlangıcı oldu. Sektöründe her zaman yeniliklerin öncüsü olan, Türk halkına daha iyisini vermek üzere yatırım yapan ETİ, bu lezzet yolculuğunda, her biri damaklarda ve zihinlerde iz bırakacak ürünler zinciri oluşturdu. Türkiye'nin ilk digestive/lifli bisküvisi Burçak, ilk hazır kızarmış ekmeği Etimek, ilk sanayi tipi keki olan Üzümlü, Meyveli ve Kakaolu Dilim Keki, ilk paketlenmiş
turtası Turti, ilk glutensiz bisküvisi Pronot ve ilk ıslak keki Browni gibi ürünlerle ilklere imza attı. Ayrıca besteci ve söz yazarı Sn. Oktay Tem'e ait “Bir Bilmecem Var Çocuklar” sloganı ile de herkesin kalbinde yer buldu.


Eti – Şölen:
1989‟da Gaziantep‟te kurulan Şölen, son yıllarda gösterdiği büyük ve hızlı gelişmeyle Eti‟nin önemli rakiplerinden biri haline gelmiştir. Ürün çeşitliliğine bakıldığında Eti kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip
olmayan Şölen; Eti ile daha çok çikolata bazında bir rekabet içindedir. Ürün ulaşılabilirliği konusunda sıkıntı çekmeyen Şölen, fiyatlandırma konusunda da ürün benzerliğinden ötürü Eti‟yle benzerlik göstermektedir. Gelişen bir
gıda firması olarak; gelecekte pazarda önemli bir hale gelecek olan Şölen‟in, bu yolda en önemli sıkıntısı geçerli bir ürün vaadi ve buna bağlı bir konumlandırması olmamasıdır. Şölen‟in Eti ile rekabetindeki önemli bir diğer problem de duyulabilir halkla ilişkiler ve sosyal sorumluluk projeleri
gerçekleştirememesidir.
ETİ – Saray:
Eti‟nin bir diğer önemli rakibi de Saray firmasıdır. 1959‟da Karaman‟da kurulan firma çikolata ürünlerinden- sakıza geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Fiyat ve ürün konusunda Eti ile oldukça benzer bir tutum sergileyen Saray; ürün ulaşılabilirliği ve tanınırlık konusunda da Eti‟nin önemli bir rakibidir. Başarılı bir reklam ve halkla ilişkiler çalışması
sergileyen Saray‟ın diğer rakipleri gibi Eti ile rekabetindeki en zayıf yönü başarılı bir ürün vaadi bulamamasıdır.
SWOT
GÜÇLÜ YÖNLER
Japonlar‟ın Toplam Verimlilik Yönetimi sistemini 8 yıldır uygulayan ETİ,bu sayede geçen yıl kek fabrikasında 'mükemmellik', bisküvide 'özel ödül' kazandı.
Halen 5 fabrikası bulunan ETİ, 2007 yılında tam gıda ve Bozüyük fabrikalarında, 2008'de ise çikolata fabrikasında Mükemmellik Ödülü' nü kazandı.
Son üç yılda, makine ve ekipman arızalarında yüzde 87 oranında iyileşme, yüzde 35'lik verimlilik artışı, enerji ve işçilik maliyetlerinde ise yüzde 50 oranında tasarruf elde etti.

ZAYIF YÖNLER
Şirket her ne kadar Arge‟ye yoğun yatırım yapsa da yenilikçiliğinin zamanla duraksamasına karşı savunmasızdır. Eskişehir ve İstanbul‟da firmaları bulunmaktadır. Bu da Türkiye genelinde diğer illerde bu iki ile göre zayıf olduğunu göstermektedir.
FIRSATLAR
Japonya ağırlıklı şubeleşmesini global çapta genişletebilmek için önünde çok önemli fırsatlar ve büyük bir pazar bulunmakta.
TEHDİTLER
Rakiplerin pazara girişi
Değişen müşteri istek ve ihtiyaçları
Ekonomik durum belirsizliği
Full transcript