Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Krajobraz wysokogórski

No description
by

Emilia Strzelbicka

on 7 April 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Krajobraz wysokogórski

Krajobraz wysokogórski
Krajobraz wysokogórski
Krajobraz wysokogórski występuje na wielu obszarach kuli ziemskiej np.: w Himalajach, Alpach i Tatrach. Charakterystyczne dla niego są duże różnice wysokości, strome, urwiste granie i licznie spotykane jeziora polodowowe.
Ciekawostki
-W wysokich górach latem pojawiają się zakwity śniegu spowodowane obecnością glonów, m.in.zawłotni śnieżnej barwiącej śnieg na czerwono.

-Koziorożec alpejki ma krótkie, silne kończyny zakończone małymi, elastycznymi kopytami, które umożliwiają zwinne poruszanie się po skałach.

-Świstaki żyją w koloniach. Ich nazwa pochodzi od przejmującego świstu, którym ostrzegają swoje stado o niebezpieczęstwie.
Klimat
Krajobraz kształtują przede wszystkim warunki klimatyczne zmieniające się wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. Im wyżej, tym niższa jest temperatura powietrza, większa ilość opadów i silniejszy wiatr. Skutkiem tego jest piętrowy układ roślinności i związane z nim rozmieszczenie zwierząt.
Piętra roślinne
W Tatrach W Alpach
Wieją tam silne wiatry i występują częste opady.W wysokich partiach gór, bez względu na porę roku, leży gruba warstwa śniegu. Tereny te są często bardzo trudno dostępne dla człowieka, dlatego krajobraz w wielu miejscach zachował swoje naturalne piękno.
Roślinność wysokich gór zmienia się w miarę wzrostu wysokości. Stopniowo ubywa drzew, a ich miejsce zajmują krzewy i rośliny zielne. W wyższych partiach gór zamiast krzewów pojawiają się niskie krzewniki. Ostatecznie rośliny, w tym większość roślin zielnych, ustępują miejsca porostą, docierającym aż do piętra śnieżnego.
piętro niwalne
piętro subniwalne
piętro alpejskie
piętro subalpejskie
piętro górskie
piętro pogórza
Fauna
W Alpach żyje ponad 30 tys. gatunków zwierząt. Istnieje tam kilka okazów gadów i płazów takich jak: jaszczurki, salamandry i żmije. Zwierzęta te zazwyczaj mają ciemne ubarwienie, które sprzyja pochłanianiu energi słonecznej i utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Ssaki zamieszkujące Alpy to m.in. kozice górskie, koziorożce alpejskie i świstaki alpejskie, a do ptaków płochacze halne i orły przednie. Zarówno ptaki jak i ssaki mają gęstrze upierzenie i gęstrzą sierść.
Flora
W wysokich górach żyją tylko najbardziej odporne gatunki roślin. Najniższe partie gór są porośnięte roślinami typowymi dla danej strefy klimatycznej. Powyżej górnej granicy lasu pojawia się roślinniść wysokogórska, odporna na klimat, który tu występuje. Cechy roślinności wysokogórskiej są: niewielkie rozmiary, przyleganie do podłoża i występowanie w skupieniach. Rośliny te mają zwykle drobne liście, pokryte grubą warstwą wosku. Przykładami roślin są: Goryczka bezłodygowa, Różanecznik i Kosodrzewina.
Full transcript