Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

ZAMAN VE TAKVİM

No description
by

Tuğba Topakgöz

on 13 January 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of ZAMAN VE TAKVİM

Miladi takvimin getirilmesinde Roma imparatoru Julius Sezar’ın da rolü olmuştur.

ZAMAN VE TAKViM
Yasanmış ve yaşanacak olayları tam olarak anlatabilmek için bu olayların zamanının belirtilmesi gerekir .
Bu nedenledir ki insanlar tarih boyunca anlasılması zor bir kavram olan zamanı anlamaya, hesaplamaya ve ifade etmeye çalısmıslardır.
insanlar ilk zamanlarda sogugun, sıcagın , yagmurun, karın zamanını bilmekle yetinmislerdir. Hayatlarını agaçların çiçek açma hayvanların üreme veya nehirlerin tasma zamanlarına göre düzenlemislerdir. Ekim ve hasat zamanlarının veya göç mevsiminin geldigini bu gibi doga olaylarına bakarak anlayabilmislerdir
Toplumsal ve ekonomik ilişkiler geliştikçe insanlar zamanı daha sistemli düzenleme ihtiyacı duymuşlardır. Bunun içinde çeşitli takvim sistemleri geliştirmişlerdir.
Takvimler zamanı yıl, ay, hafta ve gün gibi bölümlere ayıran cetvellerdir.
İnsanlar takvimleri hazırlarken genel olarak Güneş‘i ve Ay’ı esas almışlardır.
Güneş takvimlerine göre bir yıl 365 gün 6 saattir. Bu, dünyanın Güneş bir tam dönüşü için gereken süredir.
Ay takvimlerine göre ise bir yıl 354 gündür . Bu da Ay’ın dünya etrafındaki on iki tam dönüşü için gereken süreyi ifade etmektedir.
Tarihte ilk güneş takvimini Mısırlılar düzenlemiştir. Mısırlılar yılın ilk gününü yani yılbaşı gününü belirlerken Nil nehrinin taşma zamanını esas almışlardır.
Ayrıca bir yıl içerisinde üç mevsim olduğunu kabul etmişlerdir.

Buna göre yılın ilk günü olan 15 temmuz da taşama mevsimi başlıyormuş.
15temmuz-15 mart tarihleri arasındaki dönem kış mevsimi , 15 temmuza kadar devam eden süre ise yaz mevsimi idi .
Tarihte ilk Ay takvimini
Sümerler
düzenlenmiştir. Sümerler ay yılını esas almalarına rağmen yılı 360 gün alarak kabul etmişlerdir. Bir ılı ise 30 ar günlük 12 aya bölmüşlerdir. Sümer takvimine göre yıl içinde altışar ay süren iki mevsim vardır
Mısır ve Sümer takvimlerin de belli bir başlangıç noktası yoktur. Bu takvimler her kralın tahta geçişiyle birlikte yeniden başlatılmıştır. Ancak zaman ilerledikçe toplumlar kendileri için önemli saydıkları bir olayı takvimlerinin başlangıcı saymışlardır .
Örneğin

Romalılar Roma şehrinin kuruluş yılını , Yunanlılar ise ilk olimpiyatlarının yapıldığı yılı takvimlerinin başlangıcı olarak kabul etmişlerdir.
Türklerin tarih boyunca kullanmış olduğu takvimler;
On İki Hayvanlı Türk Takvimi
Orta Asya’da yaşayan Türk toplulukları ve devletleri tarafından kullanılmıştır. Güneş yılı esasına göre hazırlanmıştır. Bu takvimde bir yıl 365 gün 5 saat olarak hesaplanmış ve yıllar hayvan isimleriyle anılmıştır.

Hicri Takvim

Türklerin İslamiyet’i kabul ettikten sonra kullanmaya başladıkları takvimdir. Ay yılına göre hazırlanmış olan Hicri takvimin başlangıç noktası 622’dir. Bu, Hz Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç (Hicret) ettiği tarihtir. Hicri takvimde bir yıl 354 gündür.

Miladi Takvim

Güneş yılı esasına göre düzenlenen Miladi takvimde bir yıl 365 gün 6 saattir. Bir yılda 52 hafta vardır ve ve her hafta 7 günden oluşur. Bir gün ise 24 saattir. Bu takvimde Hz İsa’nın doğum yılı sıfır yani başlangıç noktası olarak kabul edilmiştir.


Saat
Takvim sistemlerinde en küçük zaman birimi gün idi . ancak uygarlık geliştikçe insanlar daha küçük zaman birimlerine ihtiyaç duydular. Bu nedenle günü de saat adı verilen bölümlere ayırmaya başladılar
Saat günlük hayatımızın vazgeçilmez araçlarından biridir. Birçok insanın kolunda saat takılıdır. Odalarımızın duvarlarında masamızın üzerinde saatler vardır. Cep telefonlarında,bilgisayarlarda , otomobillerde ve daha pek çok teknolojik üründe de saat sistemleri bulunur .

Güneş Saati

Zamanı ölçme yolunda ilk adımlar güneş saatinin icadıyla atılmıştır. Güneş saati, mermer zemin üzerine dikilen bir demir çubuktan oluşur. Çubuğun gölgesi gün içinde farklı boy ve açılarla özel olarak hazırlanmış mermer zemin üzerine düşer . gölgenin hangi çizginin üzerinde olduğuna bakılarak saatin kaç olduğu anlaşılır.

Kum Saati

Kum saatleri zamanı ölçmek için değil, belirli bir sürenin başlangıcını ve bitişini göstermek amacıyla kullanılır.

Kum saatini günlük yaşamdaki hangi işleri yaparken kullanabilirsiniz?

Günümüzde bazı insanlar yumurta kaynatırken hala kum saatinden yararlanmaktadır
Ateş Saati

Ateş saati, şimdiye kadar yapılmış saatlerin belki de en basitidir. Bu saat, üzeri belirli aralıklarla işaretlenmiş bir mumdan ibarettir. Çizgiler arasındaki aralıkların ne kadar olacağı mumun yanma hızına göre değişmektedir. Böylece mum yandıkça küçülmekte ve zamanın geçişi ölçülebilmektedir.

Su Saati

Su saatleri çeşit çeşittir. Bunlar içinde en bilineni, 24 saatte boşalan büyük bir su kabıdır. Bu su kabının iç yüzeyi çizgilerle işaretlenmiştir. Her çizgi belli bir zamanı ifade etmektedir. Suyun seviyesi bu çizgilerden birine ulaşınca su kabının başındaki görevli bağırarak saatin kaç olduğunu duyurmaktadır.

Mekanik Saatler
Mekanik saatlerin içinde çelik yaylar ve dişli çarklardan oluşan bir mekanizma vardı. İlk zamanlarda saatin çalışması için bu mekanizmanın belli aralıklarla kurulması gerekiyordu.
Ancak 1920’lerde pille çalışan saatlerin icadıyla birlikte saati kurma zorunluluğu ortadan kalktı. Günümüzde ise atom saatleri sayesinde zamanın neredeyse hatasız ölçülebilmesi mümkün hale geldi
Saatinize gün içinde hangi durumlarda bakıyorsunuz?
Full transcript