Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Copy of NANOMATERIALS SPECIALIZED TECHNOLOGY 2012

No description
by

Mehmet Dursun

on 16 May 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Copy of NANOMATERIALS SPECIALIZED TECHNOLOGY 2012

LEKE TUTMAYAN HALILAR İÇERİK
Su ve Leke Tutmayan
Kumaşlar ve Halılar
kokmayan çoraplar
Nano silgi
Araba Camlarında
Boyama işlerinde
Bina cephesinde
Hastane ve Okul temizliğinde Nano Yapılı Kumaşlar NanoSphere® firması nano boyutun etkisini kullanarak su tutmayan kumaşlar üretebilmektedir. Teknolojinin esinlenme noktası bataklıklarda yaşayan nilüfer çiçeklerinin su tutmayan yüzeylerindeki yapıların oluşturduğu "Lotus Effect" dir. Yüzey kaplamaları için C6 florokimyasalları kullanılmaktadır. Yüzeyde çok küçük alanlarda milyonlarca nano yapıların oluşturulması ile yüzeyin tutunmaya karşı direnci artmakta ve yüzeye gelen partiküller yüzey tarafından itilmektedir. Bu sayede su ve kir tutmayan yapılar elde edilebilmektedir. Bu yapılar aynı zamanda aşınmaya karşı da oldukça dayanıklıdır. Yapılan yüzey modifikasyonları yüzlerce yıkamadan sonra bile özelliklerini koruyabilmektedir. Nano Teknoloji Sayesinde
Kir Tutmayan Yüzeyler Nano yapılar sayesinde suyu sevmeyen kumaşlar üretilebilir. Su Tutmayan Kumaşlar LOTUS ÇİÇEĞİ Nano teknoloji sayesinde tıpkı Nilüfer Çiçeği'nin yapraklarında olduğu gibi, su iticilik özelliği kazanan halılar leke tutmuyor, bakteri barındırmıyor, kendi kendini temizliyor ATLAS HALI'DAN DÜNYADA BİR İLK: NANO HALI çorap ipliğinin, gümüş nano parçacıkları ile katkılandırılması, çorap içerisinde bakteri ve mikrop barınmasını engelleyeceğinden, kokması önlenmiş olacaktır. Nano silgi nerelerde kullanılır?
Hangi Lekelerde Etkilidir? NANO
SİLGİ •Krom ve paslanmaz çelikten (ankastre) eşyaları çizmeden ve ovalamadan temizler
• Otomobil iç detaylı temizliğinde iç plastik aksam ve deri döşemelerde en iyi sonuç
•Deriden mamul tüm eşyaları yeni alınmış kadar iyi temizler
•Fırın, mikrodalga vb yüzeylerdeki aşırı yağlanmalar
•Rengi değişmiş metaller, plastik eşyalar ve tüm düz yüzeyler
•Bina cepheleri, duvarlar ve zeminlerdeki çizgi ve lekeler
•Duvarlara yapılmış resim ve yazılar (sınırlı olarak)
•Kalıcı markalamalar (Suya dayanıklı), Baskı boyaları, mühür mürekkepleri
•Duvar boyası ve zamk kalıntıları, yapışmış çiklet kalıntıları, kurşun kalem izleri,
lastik izleri, zift lekeleri vb. Araba camlarında kullanılan
nano teknolojİnin faydaları çamur, yağ ve su geçirmeyen giysiler.. Rusya’nın başkenti Moskova’nın yakınlarında bulunan Dubna’daki bilim adamları, çamur ve su geçirmeyen eşsiz bir nano bileşim geliştirildi. Üzerine bu bileşimin işlendiği giysiler yılda bir kez yıkanabilir. Nano bileşim, giysileri yağdan bile koruyor. Koruma tabakası damlaların kumaşa sızmasını moleküller düzeyde engelliyor. Moleküller birbirlerine çok yakın bulunduğu için sıvı kumaşa sızamıyor. Oysa hava rahat geçiyor ve kumaş “nefes” alabiliyor. En önemlisi de kumaşa işlenmesi için özel kurulum ve karmaşık cihazlara gerek yok. “Dubna” Nano Merkezi görevlisi Roman Noviçkov, şunu söyledi:
“Aslında her şey çok basit. Sprey kutusuyla kumaş üzerine bileşimi işliyoruz. Kurumasını bekliyoruz. Kumaş su geçirmez nitelikler kazanıyor.'' Aynı numara kağıt, ahşap, tuğla veya metal ile yapılabilir. Örneğin, bu nano bileşimle kaplı uçak kanatlarını buz tutmayacak. Bileşimle kaplı malzemelerden inşa edilen evlerin de daha uzun ömürlü olacağını belirten “Dubna şunu söyledi:
“Bir kumaş üzerine işledik. 6 ay sonra yıkadık. Tekrar üzerine nano bileşimi işleyebiliriz. Yapı malzemelerini ise bu bileşim, 8-10 yıl koruyabilir.”Şimdi araştırmacılar, bu nano bileşimi, otomobil camları için koruma olarak deniyor. İlk denemede, yağmurlu hava koşullarında otomobille 100 kilometre yol alındı. Otomobilin ön camında bir tek damla bile yoktu. Hesaplara göre, böyle bir kaplama, otomobil camlarını en az 6 ay koruyacak. dış cepe kaplamada nano teknoloji NANO TEKNOLOJİ İLE ÜRETİLEN DIŞ CEPHE BOYALARI

Fotokatalitik Işıkla kendini temizleme, Anti bakteriyel, UV Dayanımı sayesinde solmayan, suya dayanıklı, maksimum nefes alma özelliklerine sahiptirler.
Bu dönüşüm ile birlikte yüzey temizliği sağlanmasının yanında, ortam havasının sağlığa zararlı partiküllerden temizlenmesine de yardımcı olur. Temizleme döngüsü, boya yüzeyde olduğu sürece devam edecektir. Kirlenme hızı temizlenme hızını geçmediği sürece yüzey devamlı temiz kalacaktır. Böylece Nanoteknolojik boyalar, geleneksel boyalara göre, çok daha temiz kalarak, yüzeyde organik kirlerin oluşumuna izin vermeyecektir. Boyada, ışıkla kendini temizleme nasıl gerçekleşir ? Nanoteknolojik boyalar, formülasyon yapılarında akıllı nano moleküller içermektedir. İçerdiği nano parçacıklar ve reçinenin gözenekli yapısı sayesinde, zamanla hava ile taşınarak yüzeyde tutunan organik kirleticiler güneş ışığı yada ışık etkisiyle parçalanarak zararsız bileşikleri olan CO2, nitrat ve sülfat tuzlarına dönüşür.
Fotokatalitik, Nanoteknolojik ve Silikon özelliklerinin tamamını içerisinde barındıran yeni nesil boyalar binalara çok daha uzun ömür ve değer katar. Anti bakteriyel özellikleriyle hijyenik ortam sağlar., elastiki, 30 yıl dış etkilere ve korozyona dayanma gücü olan, kolay çizilmez parlaklık ve canlılığını uzun süre korurlar. Silikon takviyesi sayesinde de maksimum suya dayanıklılık ve maksimum nefes alma sağlanır. Bu sayede yüzeyler çok daha az ıslanır ve çabuk kurur. Boyanın yüzeyden soyulup dökülmesi tamamen önlenir. KENDİ KENDİNİ TEMİZLEYEBİLEN NANO ÇİMENTO Şehirlerimizdeki binaların dış yüzeyleri motorlu taşıtlardan gelen gazlar yüzünden her geçen gün biraz daha kararıyor. İşte bu soruna bir çare bulmak için Fransız bilimadamları kendi kendini temizleyen nano çimento'yu geliştirdiler. Son yıllarda, çimento esaslı kompozitlerin mekanik ve durabilite özelliklerinin geliştirilmesinde kullanılan mineral katkı maddelerinin yanında daha büyük yüzey alanı ve daha güçlü elektrostatik yüke sahip olmalarından dolayı nano boyutlu malzemelerin kullanımı da önem kazanmıştır. Bu çalışmada silis dumanı katkılı harçlara çimentonun ana oksitlerinden nano-SiO2, nano-Al2O3 (NA) ve nano-Fe2O3 (NF) tozları 3 farklı oranda (%0.5, %1.25 ve %2.5) eklenerek basınç dayanımları ve boşluk yapıları (MIP ve BET yöntemleri kullanılarak) incelenmiştir. Deneyler sonucunda silis dumanlı çimento harçlarının basınç dayanımlarını, boşluk
yapılarını; üretim süreci, eklenen nano malzeme türü ve oranının önemli ölçüde
etkilediği görülmüştür. %1.25 NA‘nın kullanıldığı harçlar kontrole göre poroziteyi an
çok azaltan grup olmuştur. Boşluk oranındaki bu azalış nano malzemelerin filler
etkisinden ve puzolanik etkiden kaynaklanmaktadır. hastane ve okul temizliğinde nano teknoloji Bilindiği gibi Lotus bitkisinin yaprağına düşen yağmur damlaları, yaprağın üzerinden kayarak yere damlarlar. Niçin? Su damlası yaprak yüzeyi ile bir bağlantı oluşturamaz. Bunun etkisiyle su esaslı olan yapışkan maddeler, bal, yağ ve diğer akışkansı sıvılar bu tip yüzeylerde tutunamazlar.

Bu olay şimdilerde bilim adamları tarafından ele alınmakta ve bundan Nano kaplamaları vasıtasıyla faydalanılmaya çalışılmaktadır.

Temizlik işleri bu sayede kolaylaşmış, bu iş için gerekli zamanda azalmalar olmuş ve temizlik maddelerinin kullanılması yalnızca istisnai hallerde gerekli olmuştur.

Bu durum hijyenik açıdan temizliğe önem vermeleri gerekenler için (Gıda maddesi satıcıları, Lokaller, Kahvehaneler, Kasaplar ve Mezbahalar gibi) tatbik edilmesi arzu edilir bir konu haline gelmiştir. Bu husus ayrıca temizlik işlerini kolaylaştırmak ve değerli mallarını uzun süreli olarak, kir ve çevre şartlarından korumak isteyenler için de önemli olmuştur. Labaratuvarda pamuklu kumaş parçalarına uygulanan nano partiküllerle tekstil mamüllerinin üzerindeki lekelerin çevreye ve canlılara zarar vermeden güneş ışığında kendi kendisini yok etmesi sağlandı. Kumaş parçalarına uygulanan denemeler sonunda 4 saatlik bir bekleyişin ardından kumaşların deterjan ve suya gerek duymayadan lekeleri güneş ışığı sayesinde kendi kendine temizlediği gözlendi.

Hastaneler, hastalık yapıcı pek çok bakteri ve ürkütücü, ölümcül olabilen virüsün tehdidi altındadır. Çevrenin ve tüm alanların dekontaminasyon seviyesi hastanın korunmasını garanti eder. Risk altında bulunan hastalar en basit mikrobik saldırılara bile hassastırlar. Hastanın korunabilmesi için sadece yerlerin dekontaminasyonu yeterli değildir. Çevredeki mikrobik mikro organizmaların minimuma indirilmesi için ameliyathaneler, duvarlar,perdeler, yataklar, koltuklar, hastalarla sık ve yakın temasta olan tüm yüzeyler, teşhis ve tedavi için kullanılan aparatların dış yüzeyleri, muayene, ameliyat masaları dahil bütün çevre antibakteriyel hale getirilmelidir. HASTANELER, AMELİYATHANELER, DOĞUMHANELERDE DEZENFEKSİYON; BTM NanoClearAG MUCİZESİ

İnce temizlik yapıldıktan sonra, yatak örtüleri, nevresimler, çarşaflar çıkarıldıktan sonra kısa bir süre içersinde bir kilo NanoClearAg ile 100 m2 halıyı, 200 m2 lik bir alanı, tavanı, duvarları ve bütün eşyaları ile birlikte antibakteriyel hale getirebilirsiniz. Bir saat kuruması ve yapışması beklenir.

BTM NanoClearAG nin etkisi, uygulama yapıldıktan sonra sabunlu veya deterjanlı su ile tekrarlı yıkanana kadar uzun bir süre devam eder.

Duvarlar, yataklar, koltuklar dahil bütün ortam sabunlu veya deterjanlı su ile tekrarlı şekilde yıkanana kadar antibakteriyel hale gelir.

BTM NanoClearAG etraftaki, havada uçuşarak hastalığı yayan mikroorganizmalar'da kendisine çekerek yok eder.Bu da, emsalsiz bir özelliktir. KOKMAYAN AYAKKABI VE ÇORAPLAR Teşekkür ederim... Faydalanılan Kaynaklar http://www.nanoclearag.com/index.php/tr/hastaneler
http://nanoteknolojinedir.com/?Page=videolist&tovideofile=MjAxMzAzMDMxNDQ2U3UtZ2VjaXJtZXllbi1heWFra2FiaS5mbHY=
http://www.thbb.org/Files/File/beton2013bildiriler/Beton%202013%20Bildiriler/[225-235].pdf
http://www.tividyo.com/video/64977/kendi-kendini-temizleyen-nano-cimento/
http://nanoteknolojinedir.com/?Page=news&id=57&first=0&end=20
http://nanoteknolojinedir.com/?Page=news&id=44&first=0&end=20
http://nanoteknolojinedir.com/?Page=nano-teknoloji-urunleri videosuda var http://nanoteknolojinedir.com/?Page=videolist&tovideofile=MjAxMzAzMDUxMzI4bmFuby1zaWxnaS5mbHY=
http://nanoteknolojinedir.com/?Page=nano-teknoloji-ve-uygulamalari
http://nanoteknolojinedir.com/?Page=nano-teknoloji-ve-uygulamalari
http://nanoteknolojinedir.com/?Page=videolist&tovideofile=MjAxMzAzMDMxNDQ2dGVrc3RpbC1iYWwuZmx2 HAZIRLAYAN VE SUNAN : MEHMET DURSUN Gazi Üniversitesi
Eğitim Fakültesi
Kimya Öğretmenliği Prof.Dr. İbrahim USLU DANIŞMAN: NO : 080558016
Full transcript