Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Vekalet Teorisi

No description
by

Mehmet ÇOBAN

on 7 May 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Vekalet Teorisi

Geert Hendrik Hofstede
George John Elton Mayo
Henry Mintzberg
Herbert Alexander Simon Vekalet Teorisi Vekalet Teorisi Nedir? George John Elton Mayo HERBERT ALEXANDER SIMON Vekalet kuramı, işi yapan bir taraf (vekil) ile iş yapma konusunda yetki veren diğer bir taraf (asil) arasındaki ilişkileri modellemek üzere bilgi ekonomisi yazınında geliştirilen bir kuramdır. HENRY MINTZBERG Sadece Stratejik yönetim alanında değil organizasyon yapısı ve yönetici davranışları gibi konularda da hem akademisyenlere hem de iş dünyasına yön verebilen bir bilim adamıdır.

Strateji oluşturma, Mintzberg'in akademik çalışmalarına ilk başladığı günlerden itibaren en çok üzerinde durduğu konu olmuştur.

Mintzberg stratejiyi; hedeflenenler ve gerçekleşenler olarak karşılaştırmalı olarak incelemiştir. Geert Hendrik Hofstede 1928 yılında Hollanda'da dünyaya gelen Geert Hofstede kültürler arası araştırmaların babası olarak kabul edilir.

Geert Hofstede, örgüt kültürünün içerisinde bulunduğu kültürel ortamdan etkilendiğini ifade eden ve bunu ölçülebilir bir hale dönüştüren ilk bilim adamıdır. Elton Mayo, Avusturyalı psikolog, sosyolog ve organizasyon teorisyenidir.


İşçilerin daha üretken olması için nasıl motive edilmeleri gerektiği konusunda geliştirdiği yönetim teorileri nedeniyle Mayo İnsan İlişkileri Akımının kurucusu olarak tanınır. Kuramla birlikte öne sürülen vekalet yapısı, suçlama, izlenim yönetimi, yalancılık ve diğer kişisel çıkar unsurlarını barındıran mikro seviyedeki ikili ilişkişlerden; makro seviyedeki düzenleyici politikaya kadar birçok ortama uygulanabilir bir yapıyı içinde barındırmaktadır. Geert Hendric Hofstede Power Distance Endex Haritasına göre koyu yerlerde yüksek güç ayrılığını göstermektedir. Howthorne Arastirmalari Harward Üniversitesi'nden Roethlisberger ve Hawthorne'da Mühendis olarak görev alan Dickson ile 1920'lerde yaptıkları "Howthorne" çalışmaları en çok bilinen çalışmasıdır. HOWTHORNE ARASTIRMALARI Bu çalışmalar Western Elektrik Şirketi'nin Şikago'daki firmasında yapılarak kişisel ve sosyal faktörlerin iş çıktılarına olan etkisini araştırmış ve yöneticilerin nasıl davranması gerektiği konusunda bazı çıkarımlarda bulunmuştur. Herbert Alexander SIMON Kısıtlı Rasyonellik Teorisi, yönetim biliminin en çok örnek aldığı araştırmalarından biri olmayı başarmıştır.

"Yapay Zeka" çalışması da bilgisayarın karar verme, planlama ve örgütlerde kullanımının artması konularında referans bir çalışmadır.
Full transcript