Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

SPORTY EKSTREMALNE

No description
by

Karolina Karolina

on 22 March 2011

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of SPORTY EKSTREMALNE

Sporty ekstremalne sporty, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem niż w innych dyscyplinach. Zazwyczaj wymagają ponadprzeciętnych zdolności fizycznych lub psychicznych oraz odpowiedniego przygotowania.

canyoning Sport ten polega na pokonywaniu dzikich rzek. Na drodze napotykamy wodospady, jaskinie itp. Wodospady pokonujemy na rożne sposoby: z mniejszych można skoczyć, a na większych instruktor spuszcza nas na linie. Część rzeki z kolei przepływamy, gdzieniegdzie musimy zanurkować. Cały czas obcujemy z naturą, dzikim żywiołem.
hydrospeed Głównym bowiem założeniem jest to iż spływamy nurtem rzeki leżąc na plastikowej desce. Tylko że spora część naszego ciała wystaje poza jej obręb. Ale jest to też i największa zaleta hydrospeed-u.
kajakarstwo górskie To pływanie jednoosobowym kajakiem po górskich rzekach, czyli "białej wodzie" - z angielskiego "white water". nurkowanie
przebywanie pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu (freediving), w celach rekreacyjnych, sportowych, naukowych, technicznych, ratunkowych lub militarnych rafting turystyczna odmiana flisu (spławu) rzecznego, do której używa się różnych rodzajów tratw, łodzi, pontonów, kajaków itp. (często kulturowo charakterystycznych dla danego regionu). żeglarstwo Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli. W swoim głównym znaczeniu dotyczy pływania po wodzie. Jednak oprócz typowego żeglarstwa na żaglówkach, jachtach i żaglowcach istnieje również specyficzna odmiana żeglarstwa wodnego na deskach z żaglem, zwana windsurfingiem oraz kiteboarding, czyli rodzaj deski przypiętej do nóg, z jednostką napędową w postaci latawca. te sporty są sportami wodnymi
przejdźmy teraz do powietrznych baloniarstwo Balon to statek powietrzny z grupy aerostatów (statków lżejszych od powietrza), bez napędu silnikowego. Składa się z obszernej komory wykonanej z nieprzepuszczalnej, lekkiej tkaniny nagumowanej lub tworzywa sztucznego, o dużej wytrzymałości i zawieszonej pod nią gondoli (kosza). base jumping B.A.S.E. - Building (budynek), Antenna (antena), Span (przęsło), Earth (ziemia). Jeden z najniebezpieczniejszych sportów ekstremalnych. Polega na skokach z różnych obiektów, w zasadzie ze wszystkiego co jest wystarczająco wysokie. Najczęściej są to wieżowce, mosty, maszty, urwiska, wodospady... bungee jumping Skoki na Bungee są chyba najpopularniejszą dyscypliną ekstremalną. Nie ma znaczenia wiek. Nie trzeba być wysportowanym. Wystarczy zdecydować: skoczę. Co prawda często zmienia się zdanie na barierce, widząc 45-metrową przepaść, ale wtedy honor już nie pozwala się cofnąć.
dream jumping
Skoki z wieżowców. Dyscyplina ta dopiero zaczyna się rozwijać więc jest znacznie mniej miejsc gdzie można spróbować tego typu skoku, nie wszyscy zarządcy tych wieżowców godzą się na to aby można było skakać.
Niemniej jednak jest to propozycja godna uwagi dla amatorów mocnych wrażeń. Kiedy staje się na dachu pod nami 10 lub więcej pięter a tu trzeba skoczyć serce zaczyna mocniej bić nie mówiąc już o porządnej dawce adrenaliny jaka w tej chwili się wydziela. Skoki tego typu polegają na tym iż lina rozpięta jest pomiędzy dwoma blokami. Na początku leci się swobodnie, a dopiero nad ziemią przechodzimy w "lot ślizgowy" , dzięki temu wytracamy prędkość i bezpiecznie docieramy na sam dół.
paralotniarstwo Paralotnia pozwala człowiekowi poczuć się naprawdę wolnym. Już dawno przestała służyć jako spadochron, dzisiaj najdłuższe przeloty przekraczają już 300 kilometrów, a w Polsce 100 km.
spadochroniarstwo
Nowoczesne spadochroniarstwo opiera się na wygodnym, bezpiecznym sprzęcie zachodnim, efektywnych i przyjemnych metodach szkolenia oraz na fantastycznej atmosferze, w której spędza się czas. wystrzeliwanie Kolejna bardzo ciekawa propozycja dla osób szukających mocnych wrażeń. Pozwól się wystrzelić nawet na 45 metrów w górę!
Wygląda to tak iż pomiędzy dwoma wieżowcami rozpięte są dwie liny. Są one połączeniem gum bungee i normalnych lin statycznych. Na ziemi jest zamontowany specjalny system naciągu.
Pozostaje tylko wpiąć się do uprzęży i zwolnić naciąg... no i została nam ziemia buggykiting
Buggykiting polega na "żeglowaniu po lądzie lub piachu" przy pomocy wózka buggy i latawców pełniących rolę żagla.
paintball Można powiedzieć, że jest to wersja dziecięcych bitew gdzie używało się plastikowych pistoletów, czy bawiło w Indian tylko dla nieco starszych. Teraz już jako dorośli możemy zapewnić sobie fascynującą grę. Innymi słowy jest to taktyczno militarna gra zespołowa.
Strzela się z pneumatycznych pistoletów ( nie wymagają pozwolenia na broń) żelatynowymi kulkami wypełnionymi kolorowym barwnikiem spożywczym, które ulegają całkowitej biodegradacji. Jednak nie chodzi tu tylko o to aby sobie postrzelać. Jak już wspomniałem jest to doskonała gra taktyczna, podczas której mamy do zrealizowania określone cele oraz staramy się nie dopuścić do tego aby te cele udało się zrealizować naszym przeciwnikom.
poduszkowce to pojazdy poruszające się na poduszce powietrznej. Poduszkowiec może przemieszczać się nad płaskim obszarem - wodą, stałym lądem, ale także nad terenem grząskim lub bagiennym i lodem. Maszyna może również pokonywać niewielkie nierówności terenu, jednak wysokość przeszkód nie może być zbyt duża. powerizer Powerizer to ciekawe urządzenie znacznie zwiększające możliwości człowieka. Pozwala biegać z prędkością ponad 30 km/h, skakać na wysokość do 2 m w górę, czy też wykonywać 3 metrowe kroki. Można nawet wykonywać nadzwyczajne atletyczne wyczyny włącznie z niezwykłymi saltami na zapierających dech w piersiach wysokościach. rowery jest to wspaniały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, gdzie poziom adrenaliny znacząco się podnosi – a wszystko to w bardzo malowniczych zakątkach. snowboard Jest to deska zaprojektowana tak, aby można ją było przypiąć do stóp i zjeżdżać z jej pomocą ze śnieżnych stoków.
speed riding Speed Riding można zdefiniować jako kwintesencję ekstremalnego sportu zimowego. To połączenie narciarstwa z paralotniarstwem. Speed riding to zjazd z każdych, nawet najbardziej stromych stoków i wznoszenie się w odpowiednim momencie w powietrze za pomocą specjalnie skonstruowanego skrzydła, budową zbliżonego do paralotni. wspinaczka wspinaczka to bardzo złożona i urozmaicona dyscyplina balansująca na granicy sportu wyczynowego, zawodowego, amatorskiego, rekreacji i turystyki kwalifikowanej, formy spędzania wolego czasu, w zależności od podejścia uprawiającej ją osoby. zorbing Ktoś szalony wchodzi do podwójnej kuli wypełnionej powietrzem, kula powoli, ale coraz szybciej zaczyna staczać się ze zbocza.
Torem dla zorby może być tak jak już wspomniałam zbocze zarówno latem porośnięte trawą jak i pokryte zimą śniegiem. Pojawiła się również wodna odmiana tzw. Hydrozorbing. Jednak w tym ostatnim przypadku kula nie przypomina kuli ze względów bezpieczeństwa. koniec :)
Full transcript