Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Memy internetowe

No description
by

Wolga Olkowicz

on 16 September 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Memy internetowe

Memy komentujace
Jest to charakterystyczny rodzaj memów internetowych, będących swego rodzaju komentarzem czy puentą jakiś treści. Mogą one komentować zarówno zdjęcie, obrazek, tekst czy sytuację. Mogą występować w formie przypominającej Rage Faces, innego zdjęcia czy obrazka, w dużo mniej szablonowej formie, wytworzonej wyłącznie na potrzeby konkretnego ładunku emocjonalnego. Są mniej powtarzalne i zdecydowanie bardziej zindywidualizowane, umożliwiając tym samym precyzyjniej niż w innych memach, określać stosunek autora do danego materiału. Memy komentujące coraz częściej przybierają także wymiar swego rodzaju dialogu między odbiorcami, internautami. Obowiązuje tutaj zasada „kopiuj/wklej” wzbogacona oczywiście indywidualnie wytworzoną puentą.
Memy
internetowe
Termin "mem" został zaczerpnięty z książki socjobiologa R. Dawkinsa "Samolubny gen" z 1976 roku.

Jest to forma sieciowej zabawy połączonej z obracaniem się wokół niezmiennego tematu lub środka wyrazu. Ma bardzo szerokie pole oddziaływania i angażuje szerokie grono odbiorców w mniej więcej tym samym czasie.

Memy, przez to, że łączą w sobie przekaz słowny oraz obraz, stają się coraz łatwiej rozpoznawalne, a konwencje, które są najbardziej popularne i modyfikowane przez użytkowników sieci, stają się odzwierciedleniem i trafnym komentarzem do otaczającej rzeczywistości.
Wstęp
Okno przeglądarki internetowej zastąpiło zarówno ekran kinowy i telewizyjny, jak i ścianę w galerii sztuki, bibliotekę i książkę, uświadomiliśmy sobie, w jakiej znaleźliśmy się sytuacji: cała kultura, miniona i obecna, zaczęła być filtrowana przez komputer
- Lev Manovich

Kultura uczestnictwa
Kultura uczestnictwa to kultura stojąca w opozycji do kultury konsumenckiej. W przeciwieństwie do kultury konsumenckiej, kultura uczestnictwa zachęca konsumentów do aktywnego współuczestnictwa w tworzeniu jej treści. Pozostawia możliwość ingerencji, komentowania czy udziału w dystrybucji jej treści. Każdy użytkownik może nie tylko dodawać do bazy jaką jest internet nowe teksty kultury, ale także wyrywać dowolne ich elementy z kontekstu, tworzyć brikolaże oraz, co najistotniejsze, transmitować i upubliczniać je, przekazując tym samym materiał do kolejnych przekształceń.
Memy eksploatujace
Ostatnią kategorią są memy eksploatujące, najczęściej występujące jako zdjęcie, wideo lub hasło charakteryzujące się brakiem konkretnego przekazu. Często ciężko jednoznacznie określić pochodzenie danego memu oraz jego przeznaczenie. Służą głównie celom rozrywkowym pasożytując na innych memach szablonowych, wykorzystując metody fotomontażu, lub przez tworzenie bezsensownych lingwistycznych połączeń
Memy internetowe
Olga Wołkowicz
Kultura remiksu
Prezentuje ona wytwory bazujące na istniejących już materiałach, ale jednocześnie zupełnie od nich różne. Remiks dotyczy bowiem nie tylko łącznia różnych mediów, ale także zderzania konwencji. Możemy dowolnie żonglować pozyskanymi materiałami przy minimalnym zakresie wiedzy o montowaniu filmów, dźwięku czy obróbce graficznej, a efekt końcowy często nie musi być ściśle zaplanowany.
W przeciwieństwie do roli jakie pełnili nadawca i odbiorca w początkowej fazie rozwoju internetu (Web 1.0), aktualnie (Web 2.0) role te zostały zrównane. Rola nadawcy jest równa roli odbiorcy, który z pasywnego konsumenta stał się aktywnym współtwórcą.
Memy szablonowe
Memy szablonowe składają się z góry założonego szablonu, którego modyfikacje polegają wyłącznie na wprowadzaniu w ustaloną wcześniej formę własnych treści, zgodnych z danym szablonem. Najczęściej konkretna kategoria memów szablonowych opiera się na identycznym obrazku uzupełnionym własnym podpisem, mniej lub bardziej narzuconym przez wzorzec.
unity sites
generatory memów
encyklopedie memów
Memy można określić jako stały i popularny element komunikowania w Internecie. Użytkownicy, dla których sieć jest nadrzędną sferą pracy i spędzania wolnego czasu, bardzo szybko uczą się identyfikacji tych kodów graficzno-tekstowych oraz bez problemu rozpoznają ich warianty i mutacje.
KLASYFIKACJA MEMÓW
WG WIKTORA KOŁOWIECKIEGO
Źródła:
L. Manovich, Język nowych mediów, WaiP, Warszawa, 2006
M. Kamińska, Niecne memy, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, 2011
L. Lessig, Wolna kultura, WSiP, Warszawa, 2005
M. Zaremba, Memy internetowe, w: Media i społeczeństwo, nr 2/2012
W. Kołowiecki, Memy internetowe, jako nowy język Internetu w: Kultura i Historia nr 21, Lublin, 2012
Podpis pod obrazkiem, choć w humorystyczny sposób, ma przekazywać pesymistyczną wizję świata, służy jego krytyce.
Demotywatory
Obrazki zamknięte w formie kwadratu, wykorzystujące centralnie umieszczone zdjęcia bądź ilustracje Advice Animals, gdzie każde z nich ma konkretny charakter i zindywidualizowane rodzaje ekspresji. Postaci zwierząt (i coraz częściej także danego typu ludzi, odpowiadającym stereotypowym wizerunkom danych postaci) umieszczone są na tle koncentrycznych kolorowych pasków, nadających im charakteru gwiazdy czy superbohatera. Dodatkowo całość jest opatrzona dwuczęściowym podpisem, będącym żartobliwym, ironicznym bądź sarkastycznym komentarzem, związanym z jakimś rodzajem zachowania.
Advice animals
Składa się on ze zdjęcia załamanej, przygnębionej bądź płaczącej osoby (zwykle wybranego spośród maksymalnie trzech najbardziej popularnych w ramach tego memu), opatrzonego opisem błahego problemu, który miałby być przyczyną tej frustracji. Sama struktura memu zakłada brak poważnego podejścia do prezentowanego problemu, który nie miałby szans wytrzymać konfrontacji z problemami Trzeciego Świata. Głównym przesłaniem memu First world problems ma być satyra na rozpieszczone społeczeństwo wysoko rozwiniętych krajów, które nie potrafi poradzić sobie z drobnymi niedogodnościami.
First world problems
W realnym świecie, tego typu wykresu są ilustracją dla konkretnych badań czy ankiet, o charakterze naukowym. W tym wypadku, wykresy powstają jako reprezentacja stosunku proporcji odpowiedzi na dane pytanie, najczęściej związane z codziennymi czynnościami, gdzie największą część wykresu zajmuje odpowiedź najbardziej kompromitująca, ujawniająca wady charakteru twórcy wykresu.
Wykresy kołowe
W ich skład wchodzi cały wachlarz rysunkowych reprezentacji emocji wyrażanych za pomocą twarzy. Są one zawsze czarno-białe, najczęściej tworzone w najprostszych programach graficznych.
Rage comics
Cuteness overload odnosił się na początku głównie do histerycznie afirmatywna reakcja na pytanie bądź stwierdzenie słodkiego zwierzaka na zdjęciu. Funkcjonuje jako puenta pod postacią zapłakanej z rozczulenia twarzy.

Powstał również klon tego mema z komentarzem „Mom, please”, który odnosi się do zdjęcia przedmiotu, który jest obiektem pożądania autora.
Cuteness overload
„Shut up and take my money!”, to mem bardzo podobny do „Mom, please”, ale wykorzystujący postać z serialu animowanego Futurama przedstawiający głównego bohatera, Fry’a z plikiem banknotów. Odnosi się głównie do zdjęcia, lub serii zdjęć gadżetów i najnowszych wynalazków czy nawet tylko wstępnych projektów.
Shut up and take my money!
Mom, please
Z serialu Futurama zaczerpnięty został także kadr wykorzystywany w kolejnym memie- „I'don't want to live on this planet anymore” (nie chcę już żyć na tej planecie), który jest wyrazem najgłębszego zdegustowania, rozczarowania – najczęściej poziomem wiedzy młodszego pokolenia.
I'don't want to live on this planet anymore
Co ja pacze?
Pieseł
Wykorzystanie
memów
memy w marketingu
memy jako pomoc w nauczaniu
memy jako medium dla kampanii społecznych
Full transcript