Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Woda w literaturze

No description
by

Natalia W

on 25 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Woda w literaturze

WODA W SZTUCE
Adam i woda
Choć w życiu Mickiewicz znalazł alteratywę dla Maryli, to wodzie jako tematowi literackiemu dochował wierności aż do swoich ostatnich utworów.
I tak, w "Panu Tadeuszu" zachwyca opis dwóch stawów, którym bliżej jednak do romatyczych kochanków niż zwyczajnych jeziorek, a w pośmiertnie wydaym zbiorze wierszy opublikowanych pod wspólnym tytułem "Liryki lozańskie" zastanawia refkleksyjne "Nad wodą wielką i czystą", które choć jest swoistym odcięciem od twórczości stricte romatycznej, to wciąż pozostaje utrzymane w akwatycznej konwencji.
Juliusz i woda
O miano najlepszego romantycznego twórcy z Adamem Mickiewiczem konkurował Juliusz Słowacki. Ten również sporo uwagi poświęcał wodzie, która ważny element gra np. w dramacie "Balladyna". Akcja osadzona jest w rejonie jeziora Gopło, które obok Kruszwicy było jedym z najpopularniejszych motywów w utworach polskiego romatyzmu. Często nazywano je również "słowiańską wodą pamięci".
Ispiracje do wiersza "Rozłączenie" również stanowiło jezioro, tym razem Leman, a jeden z najbardziej znanych utworów Słowackiego "Hymn (Smutno mi, Boże)" powstał nad Morzem Sródziemnym, którego piękno zostało uwiecznione w utworze
Paul Cezanne
"Widok na Zatokę Marsylską"


Pierre August Renoir
"Praczka"
Alfred Sisley
"Most w Moret latem"

Cicha woda zawsze płynie głęboko

~Stephen King
"Miasteczko Salem"


Woda w literaturze
O wodzie pisano od zarania (choć w tym wypadku może lepiej napisać: zalania :)) dziejów. Prawdziwy rozkwit motywu akwatyczego przyniósł jednak romantyzm i jego czołowy twórca- Adaam Mickiewicz. Można spokojie powiedzieć, że wieszcz wyczerpał ten temat do ostatniej kropli.
Impresjoistyczne "Nenufary" Claude`a Moneta i romantyzm? To jak najbardziej trafne skojarzenie! Wie o tym każdy, kto choć raz widział słynną scenę z filmu "Noce i dnie"
I taką wodą być...
O wodzie wspomina też zespół Coma w piosence "Woda leży pod powierzchnią", Janusz Radek- "Wielka woda", Bajm "Martwa woda", "Nie ma wody na pustyni"czy Maryla Rodowicz "Wielka woda". Jest to również popularny motyw piosenek ludowych np.: "Hej bystra woda"
Od literatury do malarstwa
O wodzie pisano nie tylko w romantyzmie. Również twórcy innych epok chętnie sięgali po ten wdzięczny temat. Byli to między innymi: Eliza Orzeszkowa (
Nad

Niemnem
), Wisława Szymborska (
Woda
), Stanisław Wyspiański (
Wesele
), Adam Asnyk (
Huczy woda po kamieniach
) czy Ernest Hemingway (
Stary człowiek i morze
).

Motyw akwatyczyny równie popularny jak w literaturzy jest również i w malarstwie. Po takie krajobrazy chętnie sięgali Pierre August Renoir, Paul Cezanne, Claude Monet, Caspar David Friedrich, Alfred Sisley, Eduard Manet czy Józef Chełmoński.
Na srebrnym ekranie
Co łączy Maryle Wereszczakówne i jezioro Świteź? Sam Adam Mickiewicz! To ukochanej mistrz zadedykował balladę o tym niezwykłem akwenie. Jednak równie niecodzienny jest sam utwór. Jest piękny opis przyrody (pierwsze skrzypce gra tu oczywiście woda), jest poczucie grozy i tajemnicy, jest i wreszcie nadzwyczaja historia z przed lat. Jezioro (a może jego właścicielka?) musiało wywrzeć na Mickiewiczu ogromne wrażenie, bo do kompletu powstała jeszcze ballada "Świtezianka". Kto nie czytał, niech żałuje.
Czy to jest miłość czy to... podziwianie?
Równie często jak w literaturze czy malarstwie motyw wody pojawia się w literarurze. Kinowi twórcy chętnie sięgają po całe spektrum wodnych mozliwości- od nadmorskich zachodów słońca w komediach romantycznych po nieobliczalne tsunami w filmach katastroficznych. Jednym z najbardziej znanych i kasowych hitów srebrnego ekranu dotykającym wodnej tematyki jest "Titanic" Jamesa Camerona. Świat morskich głębin świetnie ukazał też Luc Besson w "Wielkim Błękicie"
Po temat wody nie mniej chętnie sięgają muzycy i to od gwiazd rocka po artystów scen kameralnych. Sztandarowy utwór zespołu happysad, "Taką wodą być", to rockowa ballada będąca jedną z bardziej popularnych miłosnych piosenek. O dziwo, ten na wskroś romatyczny dla słuchaczy tekst wcale nie powstał z myślą o kobiecie. Inspiracja była dużo bardziej pragmatyczna i typowa dla grupy rockmenów... Jaka? Zainteresowanych odsyłamy do wywiadów z liderem zespołu, Kubą Kawalcem
Full transcript