Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Źródła finansowania działalności gospodarczej

No description
by

Konrad Płuciennik

on 23 February 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Źródła finansowania działalności gospodarczej

Do takich źródeł należą:

Kredyty bankowe,

Leasing,

Pożyczki prywatne (rejestrowane i nierejestrowane),

Pożyczki z funduszy pożyczkowych,

Prywatne wkłady kapitałowe – od tzw. aniołów biznesu,

Kapitał wysokiego ryzyka (venture capital),

Dotacje i granty inwestycyjne pochodzące ze źródeł publicznych, w tym środki z funduszy unijnych oraz z urzędów pracy.
W sytuacji, gdy pieniędzy jest za mało warto rozważyć możliwość pozyskania wspólnika, który dysponuje odpowiednim kapitałem i – w konsekwencji - uruchomienia działalności w formie np. spółki cywilnej.
Jeżeli jednak gdy takiego wspólnika nie mamy, a nadal szukamy możliwości sfinansowania startu naszego przedsięwzięcia, zastanawiamy się nad możliwością pozyskania środków z tzw. źródeł zewnętrznych.
Rola instytucji bankowych na etapie finansowania startu jest minimalna z uwagi na to, że banki bronią się przed ponoszeniem ryzyka finansowania działalności, o której niewiele albo w ogóle nic nie można powiedzieć. Brak tzw. historii kredytowej (czyli udokumentowanej wcześniejszej współpracy z bankiem) jest najczęstszą przyczyną odmowy finansowania startującej firmy. Patrząc na to od strony banku wygląda to tak – najpierw pokaż i pochwal się, że potrafisz zarabiać (przez minimum pół roku), a potem zastanowimy się czy udostępnimy Ci środki w ramach kredytu. Nieco łatwiej, aczkolwiek także odpłatnie, można pozyskać środki od instytucji pożyczkowej. Warto przy tym dodać, że zazwyczaj w grę wchodzą kwoty rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy
W standardowej ofercie firmy leasingowe nieco chętniej niż banki angażują się w finansowanie startujących firm. Leasing nie niesie ze sobą tak wysokich i poważnych zobowiązań jak kredyt. Stał się on popularny zwłaszcza w odniesieniu do środków transportu, sprzętu IT. Jest lepszą formą, ponieważ można stać się użytkownikiem sprzętu nabyć sprzęt, za który płaci się tak, jak zobowiązało się w umowie, a na końcu okresu umowy istnieje opcja nabycia go po cenie niższej. Kluczową sprawą, która reguluje warunki korzystania z leasingu jest umowa. W zależności od jej treści, po jej zakończeniu leasingodawca może mieć różne prawo do przedmiotu określonego umową. Może zastrzec on sobie wyłączność do danego przedmiotu, bądź sprzedać osobie, która do tej pory go użytkowała. Niewątpliwie umowa leasingowa jest bardzo korzystna dla obu stron i to dzięki niej, wiele firm tak szybko pomnożyło swój majątek i zdobyło uznanie na rynku.
Fundusze pożyczkowe udzielają pożyczek na rozwój firmy ale także osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą. W zależności od funduszu, kwoty udzielanej pożyczki mogą różnić się. Są fundusze, które proponują początkującym biznesmenom nawet do 40 tys. zł., są też i takie w których maksymalna kwota pożyczki nie może przekroczyć w momencie startu 5 lub maksymalnie 10 tys. złotych.
$$$$$$$$$$$$$$$$

PLATFORMS
Social
SOCIAL
SEO
CMS
Źródła finansowania działalności gospodarczej
Jednym z ważniejszych problemów na etapie podejmowania decyzji o uruchomieniu własnej działalności jest oszacowanie niezbędnych środków finansowych oraz ich zapewnienie.Śródki są nam potrzebne nie tylko na opłaty związane z rejestracją ale także na ewentualne wynajęcie lokalu, przystosowanie własnego mieszkania, zakup niezbędnego wyposażenia lub towaru. Poszukując odpowiedzi na pytanie ile powinno tych środków być, warto wziąć jeszcze pod uwagę jedną kwestię aby nie wpaść w pułapkę braku środków już na starcie. Mianowicie warto zagwarantować środki, z których będziemy mogli finansować bieżące funkcjonowanie nowej firmy, w jej pierwszym okresie życia tj. w okresie 3-6 miesięcy. Środki na uruchomienie działalności - ze względu na źródło pochodzenia - mogą być naszymi własnymi lub obcymi.
Fundusze venture lub aniołowie biznesu będą zainteresowani udziałem w zyskach. Przy czym warto nadmienić, że z pewnością jednoosobowa działalność gospodarcza nie będzie atrakcyjnym obszarem inwestowania dla przedstawicieli tej części sektora finansowego.
Dotację ze środków unijnych można pozyskać będąc uczestnikiem projektu realizowanego przez Instytucję, która uzyskała dofinansowanie w ramach ogłoszonego wcześniej przez Wojewódzki Urząd Pracy konkursu.
Podobnie jak w wypadku dotacji uzyskiwanej od PUP, osoba ubiegająca się o wsparcie nie może mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej w ostatnim roku i po otrzymaniu dotacji musi prowadzić działalność przez co najmniej 12 miesięcy.
Przepraszam, że po terminie, ale nie miałem dostępu do internetu ze względu na zakończenie czasu trwania umowy :)
Najczęściej własne
środki pochodzą z:
Oszczędności,

Dochodów z pracy własnej (zwłaszcza gdy uruchamiamy działalność, równocześnie pracując na etacie),

Dochodów członków rodziny, przyjaciół, znajomych,

Specjalnych gratyfikacji i odpraw,

Sprzedaży składników majątkowych (np. nieruchomości, samochodu),

Zysku, który udało nam się wypracować z innej działalności.
Dziękuję za uwagę:

Konrad Płuciennik
Kredyty bankowe
Leasing
Fundusze pożyczkowe
Fundusze venture lub aniołowie biznesu
Dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy
Kwota dotacji może wynosić do 6-cio krotności średniego wynagrodzenia, co oznacza, że zarówno podmiot udzielający dotacji – Powiatowy Urząd Pracy, jak i wnioskujący mogą ją swobodnie obniżać. W 2014 roku osoby, które uzyskają taką dotację mogą liczyć na kwoty od około 15.000 zł do 22.000 zł.
Dotacje ze środków unijnych
Full transcript