Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Walter BENJAMİN ( 1892- 1940 )

No description
by

gülçin eren

on 16 January 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Walter BENJAMİN ( 1892- 1940 )Edebiyat eleştirmeni , düşünür, kültür tarihçisi ve estetik kuramcısı.

Berlin doğumludur. Çocukluğunu Berlin’de geçirmiştir. Lirik ve felsefik bir dille yazdığı “Berliner Kindheit um Neunzehnhundert“ (Berlin Çocukluğu, 1900’lü yıllar) adlı eseri onun bir anlamda otobiyografisidir.Albert Ludwigs Üniversitesi’nde felsefe, Alman Dili ve Edebiyatı (Germanistik) ve sanat tarihi okudu.1917'de İsviçre Bern Üniversitesi'nden Alman Romantizminde Sanat Eleştirisi Kavramı teziyle doktora yaptı.

Benjamin, Berlin’e döndüğünde serbest gazeteci ve yazar olarak çalışmaya başladı. 1921’den itibaren Baudelaire’nin hikâyelerinin çevirilerini yaptı. Eseri “Die Aufgabe des Übersetzers (Çevirmenlerin Sorumlulukları)“ adı altında yayımlandı.Komünizme duyduğu ilgiyle 1927de Moskovaya gitmiştir.1932 ve 1933 yılları arasında İspanya’nın Balearen Adası’nda yaz mevsimini geçirir. Jean Selz ile tanışması onun uyuşturucuyla tanışması olur. Aynı zamanda Hollandalı ressam Anna Maria Blaupot ten Cate’ye aşık olur. İbiza ve Balearen arasında geçen bu zamanı yazar.Ernst Bloch, Theodor W. Adorno ve Bertolt Brecht’in etkisiyle 1930’larda giderek Marksizm’e yakınlaşan Benjamin,1933 de Nasyonal Sosyalistlerin baskısıyla Almanya'yı terk edip Paris 'e gitmiştir. 1939 yılında, Alman mülteciler tarafından yayımlanan bir dergide çıkan yazısı nedeniyle Alman vatandaşlığından çıkarıldı. Almanların Fransa’yı işgal etmesi ve Paris’teki evini Gestapo’nun basması üzerine 1940’ta Fransa’nın güneyindeki Portbou kentine kaçtı; burada polis tarafından Gestapo’ya teslim edileceğini öğrenince aşırı derecede morfin alarak intihar etti.Marksist ideologları arasında sayılan Walter Benjamin 'in 1970'lerden itibaren bütün eserleri yayınlanmaya başlamış ve bu eserler onun dünya çapında ilgi görmesine neden olmuştur.

Walter Benjamin gençliğinden ölümüne kadar üzerinde çalıştığı başyapıtı olarak kabul edilen kitabı Pasajlar ile fotoğrafa ve sanata Aura kelimesini kazandırmıştır.

http://www.idefix.com/kitap/walter-benjamin/urun_liste.asp?kid=3195
http://tr.wikipedia.org/wiki/Walter_Benjamin
(08.12.2013)
Walter Benjamin - Fotoğrafın Kısa Tarihi

Biriciklikden Hiçliğe
Analogdan Dijitale

Daguerreotypeler
''Çoğaltılamayan bu tek baskıların tanesi 1839 'da ortalama 25 altın franktı.
Çoğunlukla da mücevher gibi kutularda saklanırlardı. ''

-Fotoğrafın Kısa tarihi 'Walter Benjamin ' Baskı Yılı :2013 s:8
1975 – Steven Sasson CCD görüntü algılayıcı çip kullanan ilk dijital fotoğraf makinesi tanıttı. Bu çığır açan cihaz bir kaset üzerine siyah-beyaz kayıt yapıyordu ve 0.01 megapiksel çözünürlüğe sahipti. Çektiği ilk fotoğrafı kaydetmesi 23 saniye sürdü.

1981 – Sony, ilk ticari dijital kamera modeli Mavica’yı tanıttı. Fotoğraf endüstrisinde devrim niteliğinde olan bu ürün aynı zamanda tek tek kareleri kaydeden bir video kaydediciydi.

1994 – Bu yıla kadar az sayıda insan dijital fotoğraf teknolojisine sahipken, Apple 1994 yılının Şubat ayında QuickTake 100 isimli kamerayı tanıttı; ortalama bir bireyin ihtiyaçlarını karşılayan ve ev bilgisayarlarıyla entegre çalışabilen bir cihaz. Hemen arkasında ise diğer firmaların benzer ürünleri geldi: Kodak DC40, Casio QV-11 ve Sony Cyber-Shot.

2006 – Dijital fotoğrafçılıkla birlikte film kullanımının da sonu gelmiş oldu ve bunun bir sonucu olarak Polaroid artık film üretimini durdurduğunu açıkladı.

2010 – Her hafta değilse de her ay yeni bir Dijital kamera ile tanışmaya başladık. Binlerce görüntü alabilen bellekler gibi gelişmiş özelliklere sahip, her biri bir öncekinden daha kaliteli görüntü alabilen ve her anlamda yeterli makineler… Üstelik kötü çekimleri basmadan silebildiğimiz, dilediğimiz zaman fotoğrafları istediğimiz ortamlara aktarabildiğimiz yeni bir endüstri.
Walter Benjamin Eserleri
1839'da Dager 'in patentini aldığı Fotoğraf'ın başlangıç teknikleri ;

Daguerreotype; Louis Jacques Mande Daguerre' in gümüş iyodür kaplı bir levha ile karanlık kutu içinde pozlandırılması sonrası oluşturduğu bir görüntü saptama tekniğidir.
( Photography a Cultural History 'Mary Warner Marien' bkz:9 )

Calotype(Talbotype) ; William Henry Fox Talbot' un deniz suyu ve gümüş nitrat kullanarak elde ettiği ışığa duyarlı kağıt yüzeyi pozlandırması ile negatif oluşturması ,ardından balmumu tekniği ile şeffaflaştırarak pozitif görüntü elde etme tekniğidir.
(bkz : The picture history of photography 'Peter Pollack' )

Fotoğraf Ölmedi Ama Tuhaf Kokuyor - Nazif Topçuoğlu

“Bollaşan endüstri ürünlerinin gündelik hayatta yarattığı değişime karşı bir reaksiyon olarak ortaya çıkan romantik ideolojiye göre, çocukların doğanın elçileri olarak saf ve bozulmamış bir masumiyete sahip olduklarına inanılırdı. Çürümekte olan maddeci toplum düzeni içinde onların büyüdükçe bu değerlerini yitirdikleri varsayılırdı. Çocukluk ‘iyi’ bir şeydi, fakat ne yazık ki büyüyünce bitiyordu. Peter Pan hikâyesindeki gibi ‘zamanı durdurup hep çocuk kalmak’ biçiminde özetlenebilecek olan bu romantik hevesin ideal enstrümanı olarak fotoğrafçılık ortaya çıkmıştı.

Günümüzde, artık ancak bir grup fotoğrafa, bir kitap okur gibi, uzun uzun bakılabilir ve sadece toplam işin üzerinden kafa yorulabilir. sanatçını tavrı ve düşünsel özellikleri ancak böyle anlaşılabilir. Yoksa, tek bir fotoğrafı herkes, herhangi bir endişeyle, belki de tesadüfen veya başka birini taklit ederek kolaylıkla çekmiş olabilir.”
(http://aklimageldigince.blogspot.com/2012/03/fotograf-olmedi-ama-tuhaf-kokuyor-nazif.html 08.12.2013)

Digital fotoğrafın kimyasal fotoğrafı öldürecek mi yoksa süründürecek mi olduğu, yoksa zavallı boğanın nicedir orasından burasından şişlenerek zaten ölüme hazırlanıp da digital fotoğrafın sahneye matador olarak mı çıktığı, yatırım aracı olarak fotoğrafın durumları kaleme almıştır Nazif Topçuoğlu.
(http://www.hezarfen.net/paralax/tuhaf.htm 08.12.2013)
Gülçin EREN
2011015015
Fotoğraf III
Fotoğraf Bölümü
FTZ 3001-Fotoğraf Kuramları III
PROF.DR. SİMBER RANA ESKİER
Walter Benjamin( 1892- 1940 )
Metis 1984
Belge 1990
Metis 1993
Yapı Kredi 1995
Yapı Kredi 1999
Metis 2001
YGS 2001
İletişim 2010
Louis Jacques Mande Daguerre

Daguerreotype
Daguerreotype
Calotype
Calotype
William Henry
Fox Talbot

Karanlık Odanın Sırları Fotoğrafın İcadı Quentin Bajac
S: 33
Müzik
Sophie Hunger
Le Vent Nous Portera
Cafe de Flore film müziği
Joseph Nicéphore Niepce


Calotype
Calotype
Niepce tarafından 1827'de çekilmiş
ilk fotoğraf
(Heliography tekniğiyle) .
Full transcript