Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Kentsel Donusum ve Bomonti

No description
by

Zeynep Bolat

on 26 December 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Kentsel Donusum ve Bomonti

Kentsel Donusumun Gozde Merkezi Bomonti Tarihçesi Bomonti,İstanbul'un Şişli ilçesine bağlı ismini 1902
yılında İsviçreli Bomonti kardeşler tarafından kurulan bira fabrikasından alan bir semtimizdir.
Kent nüfusunu ilk zamanlar Ermeni ve Gürcülerin oluşturduğu bu semtte hala kullanılan Gürcülere ait bir klise bulunuyor.Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin bir kampüsüde burada yer alıyor. Kentsel Dönüşümün gözdesi Bomonti Bomonti günümüzde eski çehresini gün geçtikçe kaybediyor.
Birbiri ardına yükselen inşaatlar semtin tamamen yapısını değiştiriyor.Bomontide ki kentsel dönüşüm ilk Ofton inşaat ile başladı.Ofton ve Anthill'in ardından pek çok inşaat firması çıkan yasa ile gözünü Bomonti'ye çevirdi.Tamamlanan,inşaatı suren ve daha sadece proje aşamasında olan pek çok plan var Bomonti için
gösterişli kulelerin arasında kalan bir iki evinde yakın zamanda bu planlara dahil olması bekleniyor. Hilton Worldwide Bomonti'nin tüm çehresini değiştirecek en önemli proje ise inşaatı süren ve mayıs ayında teslim edilmesi planlanan
Hilton Oteli.İçtaş inşaat firması tarafından yapılan ve Hilton'a kiralanan bu otel Türkiye'nin ilk 4 dünyanın ise ilk 10 en büyük oteli arasında yer alıyor.Bomonti'yi tamamen değiştiren yapılardan biri olan bu proje hem otel hem kongre merkezi olmasıyla Bomonti'nin değerini katlayacak en önemli proje.Aynı zamanda Bira fabrikasının restorasyonunu üstlenen firma burayı insanlara acacak ve turistik bir mekan olarak sergilenecek.
Organizasyonlara ve kongrelere yer verilen bu otel
Bomonti'nin kentsel dönüsümdeki en önemli basamaklarından biri.
İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden biri olan geçmişten günümüze kadar farklı kültürlerin bir arada uyum içinde bulunduğu Bomonti, Kentsel Dönüşüm projelerinin çevreyle uyumlu bir çizgide uygulandığı bölgelerin başında geliyor. Bölgede yapımı tamamlanan ve halen devam eden kültürel ve sosyal açıdan zenginlik katacak projeler Bomonti'nin değerini bir kat daha arttırıyor.
Organik pazarı, Mimar Sinan Üniversitesi, yenileme çalışmaları devam eden tarihi bira fabrikası, bölgede yükselmeye devam eden 5 yıldızlı oteli ve kongre merkeziyle Bomonti, İstanbul'un çekim merkezi olarak gelişiyor. Neden Bomonti ? Neden Bomonti bu kadar önemli neden tüm inşaat firmaların gözde semti diye sorduğumda aldığım ilk cevap tabiki merkezi konumu oldu.Çünkü Bomonti yeni yapılan tüneller dahil olmak üzere Mecidiyeköy,Beşiktaş gibi pek çok merkezi noktaya yakınlık taşıyor.Hem iş dünyasına hem de eğlenceye yakın bir konum taşıdıgından pek çok kişinin tercihi Bomontiden yana oluyor.Kentsel dönüsüm pek cok yere yakın olan bu semti merkezi konumu sayesinde avantajlı kılıyor ve yeniliğin baskentlerinden yapıyor. Bomonti'ye şu an gidip gezdiğimizde aslında sadece şantiyelerden ibaret kentsel dönüşümün daha birazının tamanlandığını goruyoruz.Tüm projeler tamamlandığında sehrin en cazip yerlerinden biri olacağı bir gerçek.Çoğu evin boşaltılması ve yıkımı gerçekleşmiş çoğu alan satılmış durumda.Sokaklar planlar projeler tamamlandığında şehrin en gözde en lüks semtlerinden olacak. Feriköy-Bomonti Kentsel Dönüşüm Projesi, farklı bir örneğe evsahipliği yapacak. Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesinden sonra, kentsel tasarım projelerinin üçüncü etabı Bomonti bölgesinde gerçekleştirilecek. Bir tarafta tarihi bira fabrikası gibi eski yapılar ve tarihi değer taşıyan eserlerin bulunduğu bölge, diğer tarafta ise modern yapıların yükseldiği bir nokta... Bu bölgede gecekondu dönüşüm projeleri hayata geçirilecek. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tünel hattının bir bölümü Bomontiden geçiyor. Tüm bu çalışmalar tamamlandığında, Bomonti, Şişli ve İstanbulun en dikkate değer semtlerinden biri haline gelecek. İncirlidere Caddesi olarak adlandırılan yol, yanından geçen derenin ıslahıyla modern bir bulvara dönüşecek. Derenin üzeri kapatılarak, 25 metre genişliğinde bir bulvar haline getirilecek. Yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve bisiklet yolları bulunacak.
Sokaklar ve kaldırımlar yeniden düzenlenecek. Şu an Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesine döşenen özel granit taşlar, Bomontinin sokaklarına döşenecek. Tüm sokaklar, Avrupa kentlerinin modern sokaklar ile eşdeğer olacak.
Full transcript