Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

POLACY W KOALICJI ANTYHITLEROWSKIEJ

No description
by

Magdalena Lipska

on 23 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of POLACY W KOALICJI ANTYHITLEROWSKIEJ

POLACY W KOALICJI ANTYHITLEROWSKIEJ
Polskie lotnictwo w Anglii
ROZBUDOWA POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH
Armia Andersa w ZSRR
Po podpisaniu układu Sikorski-Majski do Moskwy udała się misja wojskowa. Wynegocjowała ona umowę umozliwiajaca powstanie w ZSRR polskiej armii. 14 sierpnia 1941r. zostal podpisany dokument, zgodnie z jego trescia oddziały polskie byly w sprawach personalnych i organizacyjnych podporzadkowane Naczelnemu Wodzowi PSZ. Wyznaczył on w porozumieniu z władzami ZSRR dowódcę - gen. Władysława Andersa. Organizacja sił zbrojnych w ZSRR okazała się trudnym zadaniem. Strona radziecka nie ułatwiała Polakow przybywania do punktów zbornych. Pojawiły się problemy z zaopatrzeniem i uzbrojeniem. Zauważono tez brak wielu oficerow. Na zadawane stronie radzieckiej pytanie o ich los przeważnie padała odpowiedz, że jeszcze nie wrocili z łagrów. Jedynie zastepca szefa NKWD Ławrietija Berii Wsiewołod Mierkułow przyznał, że z polskimi oficerami popełnilismy straszna pomylke. Interwencje gen. Sikorskiego u aliantów zachodnich dotyczace zwiekszenia pomocy w zaopatrzeniu dla powstajacej armii nie przyniosly spodziewanych efektow. Postanowiono, ze to wladze ZSRR beda decydowaly o przydzialach. Sytuacje dodatkowo skomplikowala nominacja Stanisława Kota na ambasadora Polski w Moskwie.
Polacy podczas walk we Włoszech i Francji
POCZATKI POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH (PSZ)
9 września 1939 roku zawarto umowę o utworzeniu polskiej dywizji we Francji. Jesienią 1939 roku i wiosną 1940 roku rząd generała Władysława Sikorskiego zawarł wiele porozumień w celu utworzenia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Licząca 84 tysiące żołnierzy Armia Polska uczestniczyła w obronie Francji, walcząc jednak w rozproszeniu. 10 Brygada kawalerii generała Stanisława Maczka walczyła w Szampanii i Burgundii, na polach Lotaryngii, w walkach brała udział 1 Dywizja Grenadierów generała Bronisława Ducha, zaś w działaniach w Alzacji i Jurze uczestniczyła 2 Dywizja Strzelców Pieszych. Klęska Francji zakończyła możliwość organizacji polskich sił we Francji.
Walki o Narwik
Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich została utworzona we Francji.Po ataku Niemców na Norwegię jednostkę skierowano w maju 1940 r. do Skandynawii jako część alianckich sił posiłkowych. Wzieły one udział w walkach o ważny strategicznie port w Narwiku. Został on zdobyty, lecz ze względu na krytyczna sytuacje na froncie francuskim wojska sprzymierzonych musialy się wycofać. W walkach w norweskich fiordach uczestniczyła równiez polska flota, m.in. niszczyciele Błyskawica, Burza i Grom.
Polskim pilotom walczacym we Francji w wiekszosci udało sie przeostać do Wielkiej Brytanii. Ze względu na brak wyszkolonej kadry oraz zagrozenie niemiecka inwazja Brytyjczycy w lipcu 1940 r. zezwolili na formowanie polskich jednostek lotniczych na wyspach Brytyjskich. Polacy otrzymali nowoczesny sprzęt i zostali przeszkoleni. Jako pierwszy został sformowany 303. Dywizjon Myśliwski "Warszawski" im.Tadeusza Kościuszki. Jego piloci wziełi udział w najciezszych walkach powietrznych podczas bitwy o Anglie w sierpniu i we wrzesniu 1940r.
Najwiekszej reorganizacji wymagały oddziały ladowe Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii. Gdy ewakuowały sie z Francji, ich stan osobowy znacznie sie zmniejszył. Gen. Sikorski caly czas dazyl do zwiekszenia naboru ochotnikow do powstajacych oddzialow. W tym celu wiosna 1941r. udal sie z wizyta do Stanow Zdjednoczonych i Kanady. Jednak nie osiagnal tam zakladanych celow. W 1942 r. przeksztalcono oddzialy znajdujace sie w Wielkiej Brytanii w 1. Korpus Pancerno- Motorowy. W jego skład miały wejsc 1.Dywizja Pancerna formowana przez gen, Stanisława Maczka, 1.Brygada Strzelców oraz jednostki pomocnicze. Naczelnemu Wodzowi PSZ miała bezposrednio podlegac twordzona od 1940 r. 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Stanisława Sosabowskiego, gdyz jej nadrzedny cel stanowila wsparcie planowanego powstania w kraju.
Stopniowo narastał konflikt pomiedzy rzadami ZSRR i polskim.Władze radzieckie zaczely domagac sie usuniecia cywilow z obozow wojskowych - aby stan ich zasiedlenia utzrymal sie na poziomie przewidywanych wczesniej 30 tys. osob. W sprawe coraz mocniej angazowal sie Churcill, który zaproponował przeniesienie polskiej armii do Iranu.W lutym 1942 roku Stanlin wydał rozkaz wykorzystania na froncie oddziałow gen. Andersa. Ten jednak odmowil, co ZSRR potraktowało jako zerwanie obowiazujacej umowy. Doprowadzilo to do ewakuacji w 1942 roku polskiej armii do Iranu - odbywał się ona w dwoch fazach i objela prawie 117 tys. osób.
2.Korpus dowodzony przez gen.Andersa, wzial udzial w kampanii wloskiej w 1944 i 1945 r. W maju 1994 Polacy przelamali opor wojsk niemieckich na lini Gustawa. Po zdobyciu 18.05.1944 klasztoru na Monte Cassino przed wojskami alianckimi otworzyła sie droga na Rzym. Szlak bojowy 2.Korpusu zakonczylo zajecie 21.04.1945 r. Bolonii. Walczacy na froncie zachodnim 1.Korpus wzial udzial w ladowaniu w Normandii. 1 Dywizja Pancerna, dowodzona przez gen. Stanisława Maczka, walczyla w decydujacej o powodzeniu zmagan ze Francji bitwie pod FALAISE. Nastepnie jej szlak bojowy wiodl przez tereny Belgii, Holandii i niemiec. 5 maja 1945 r. gen. Maczek przyjal w Wilhelmshaven kapitulacje dowodztwa glownej bazy Kriegsmarine.Tragiczny los spotkal zolnierzy 1.Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego we wrzesniu 1944. W operacji "Market Garden" na terenie Holandii, Polacy z dywizja brytyjska zostali zrzuceni w okolicy miasta Arnhem, gdzie- pozbawieni ciezkiego sprzetu toczyli walki z pancernymi jednostkami SS i poniesli duze straty. Po bitwie formacje wycofano do wlk.Brytanii. W PSZ walczylo ponad 200 tys. zolnierzy.
Polska marynarka wojenna
Na rokaz dowodztwa trzon polskiej floty nawodnej, czyli niszczyciele Błyskawica, Grom i burza, wypłynęły 30.08.1939r. do Wlk. Brytanii. W listopadzie 1939 r. rzad emigracyjny podpisal z wladzami brytyjskimi formalna umowe regulujaca zasady organizowania marynarki wojennej. Strona polska dodatkowo otrzymala od Brytyjczykow kilka jednostek w dzierzawe. Flota aktywnie uczestniczyla w dzialaniach bojowych. Zaloga ORP Piorun wsławiła sie walka z najwiekszym pancernikiem niemieckim Bismarck. Inne jednostki ochranialy konwoje do Murmanska i patrolowaly wskazane rejony morskie. Polska marynarka uczestniczyla takze w ladowaniu w Normandii.
Wojsko polskie w ZSRR
w 1940 NKWD szkoliło wyselekcjonowana grupe oficerow gotowych na wspolprace z komunistami. Jej czlonkow wlaczono w struktury armii gen. Andersa. M.in. Zygmunta Berlinga. Oficerowie pelnili funkcje wywiadowcze na rzecz Sowietow. Po ewakuacji oddzialow Andersa pozostali w ZSRR. w maju 1943 rozpoczeli organizacje nowych polskich struktur wojskowch, podporzadkowanych komunistycznemu Zwiazkowi Patriotow Polskich. Ich dowodca zostal płk Berling. Przywodca ZSRR chcial szybko wykorzystac polskie oddzialy, dlatego 1. Dywizja Piechoty im. T.Kosciuszki przeszla chrzest bojowy w 10.1943,przed koncem szkolenia. Wziela udzial w BITWIE POD LENINO, poniosla duze straty. Ponad 1600 zolnierzy zginelo , zostalo rannych lub zaginelo. Jednostke wycofano z walki. Do zadan bojowych wrocila w 1994 r. Bitwa pod Lenino potwierdzila racje gen. Andersa, ktory w 1941 nie zgodzil sie na wyslanie swojego niedawno sformowanego wojska na front, bowiem wiedzial, ze zakonczyloby sie to stratami.
W sierpniu w ZSRR 1943 roku zaczeto formowac 1. Korpus Polski.W jego sklad weszli takze jency niemieccy, glownie slazacy. w Marcu 1944 r. zapadła decyzja o przeksztalceniu polskich oddzialow w 1. Armie Wojska Polskiego. Po wejsciu wojsk radzieckich na ziemie polskie komunistyczna partyzantke, przemianowano z Gwardii Ludowej na Armie Ludowa, wlaczono do armii Berlinga. Polaczone w licu struktury nazwano wojskiem Polskim. Jego dowodca zostal gen. Michal Rola-Żymierski, przed wojna zwiazany z wyiwadem ZSRR.
Jeszcze latem 1944 ogloszono utworzenie 2.Armii Wojska Polskiego. Do jej jednostek przymusowo wcielano bylych zolnierzy AK, ogloszono rowniez mobilizacje na ziemiach na zachod od Bugu. O stopniu kontroli wojsk przez Stalina swiadczy faktze znaczna czesc kadry oficerskiej stanowili dowodcy oddelegowani z Armii Czerwonej. 1. Armie WP skierowano na Łuzyce, gdzie nieumiejetnie dowoczona przez gen. Karola Swierczewskiego- poniosla ogromne straty osobowe. Nastepnie wziela udzial w tzw. operacji praskiej.
Full transcript