Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

SPEKTROMETRE

No description
by

BÜŞRA UYGUR

on 10 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of SPEKTROMETRE

SPEKTROMETRE TARİHÇESİ
Spektroskopi 1666-1672 tarihleri arasında Isaac Newton’un optik deneyleri ile başlamıştır.
Newton, deneylerinde, üçgen biçimli camlar, yani prizmalar kullanmıştır.
Bir pancur deliğinden gelen ışın, bir prizmayla saptırılıp renk tayfına ayrıştırılabilir.
Böylece, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renkler ortaya çıkar (lacivert tanımı, pek kesin değildir;
bu renk, mavi ile mor arasında yer alır).
Birinci prizmanın hemen yanına ters çevrilmiş ikinci bir prizma yerleştirildiğinde, renklerin yeniden beyaz ışık verecek biçimde bir araya geldiği görülür.
SPEKTROMETRE
Bir prizmaya dayalı çok basit spektrometre

.SPECTROLAB metal sektöründe, karmaşık analitik koşullarda çalışmak için tasarlanmış olup dökümhane, metal işleme ve geri kazanım sanayiilerinde pazar lideri olma durumunu korumaya devam edecektir.
SPEKTROMETRE NEDİR?
Spektrofotometre, çözeltinin içeriğindeki maddenin miktarının bulunmasında kullanılır.
Temel mantığı, hazırlanan çözeltiden belirli spektrumlarda ışık geçirmesi ve bu ışının ne kadarının çözelti tarafından absorblandığını bulması esaasına dayanır.
SPEKTROMETRE ÇALIŞMA PRENSİBİ
SPECTROMAXx, altıncı nesil üretimi ile kullanıcısına minimum işletim maliyeti ve çok daha iyi performans sunuyor.Bu modelde, hiçbir rakibinde olmayan ve spektrometre sektöründe bir ilk sayılan ICAL (Intelligent Calibration Logic - Tek numune ile tüm bazlar için profil ve rekalibrasyon ayarı) sistemi kullanılmakta ve kullanıcısına, kalibrasyon için kaybettiği zaman, argon sarfiyatı gibi sarfları geri kazandırmış olmaktadır.
Optik Emisyon Spektrometre
Emisyon spektrometre metallerde bir çok elementin hızlı ve doğru bir şekilde tayinini sağlar. Shimadzu PDA-7000 yüksek performanslı optik emisyon spektrometre olup analizlerin doğruluğunu ve güvenirliliğini arttıran standart PDA metoduna dayanır. Demir metal ve demir içermeyen metal endüstrisinde kalite kontrol ve proses kontrol alanında
analiz üretim gücünü destekler.

SOLARIS CCD Plus Metal Analiz Spektrometre Cihazı, demir ve demir dışı katı metal alaşımlarının kimyasal analizi için geliştirilmiş CCD dedektörlü optik emisyon spektrometresidir.
SOLARIS CCD Plus Metal Analiz Spektrometre Cihazı, üstün özellikleri ile kullanım kolaylığını, güvenilirliği ve sonuçlardaki doğruluğu bir araya getirmektedir.
SOLARIS NF Metal Analiz Spektrometre Cihazı, aluminyum ve bakır gibi demir dışı katı metal alaşımlarının kimyasal analizi için geliştirilmiş CCD dedektörlü optik emisyon spektrometresidir.
SOLARIS CCD NF Metal Analiz Spektrometre Cihazı, üstün özellikleri ile kullanım kolaylığını, güvenilirliği ve sonuçlardaki doğruluğu bir araya getirmektedir
ESA PORT Portatif Spektrometre Cihazı, metal üretimi, metal işleme ve metal geri kazanım sanayiinde yerinde analiz yapmak amacı ile geliştirilmiş taşınabilir optik emisyon spektrometresidir.
ESA PORT Portatif Spektrometre Cihazı, çelikhanelerin ark ocağı platformlarında final testler için, hurda tesislerinde çok çeşitli metal tiplerinin tanımında ve analizlerinde kullanılabilir.

Bir optik emisyon spektrometresi
OES ile bir bakır örneğinin test edilmesi
OES ile test edilen bir yüzeyin örneği
Malzeme bölümünde bulunan optik spektrofotometre
Sağdaki parça inceleme yapılacak çelik
Soldaki de çelik bir kesiti bakalite alınmış ve zımparalanmış hali
Zımpara ve dağlama işlemlerinde Nital-2 adında sıvı kullanılmış

Resim 1: AISI 1020 çeliklerinin ısıl işlem görmemiş hali
Ferrit tabanı içinde perlit adacıkları görülüyor.

Resim 1: AISI 1020 çeliklerinin ısıl işlem görmemiş hali
Ferrit tabanı içinde perlit adacıkları görülüyor.

Emisyon spektroskopisi
X IŞINLARI FLORESAN SPEKTROMETRESİ

RF-5301PC Microsoft®Windows™ tabanlı yazılımı ile PC kontrollü bir spektroflorofotometredir. Yazılım kullanımı kolay GUI (Grafik kullanıcı Arayüzü) sağlar ve ölçülmüş spektrumu uygun raporlama formatı oluşturmak için farklı bir yazılıma transfer eden DDE (Dinamik veri aktarımı) sistemini destekler. RF-5301PC spektroflorofotometrenin en önemli özelliklerinden biri hassasiyeti yükseltme çalışmaları sonucu sinyal/gürültü oranı 150 den büyük miktarlarda sergilemesidir.
HOW TO USE A SPECTROPHOTOMETER
KAYNAK

YARIK SLİT

MONOKRAMATÖR
KÜVET
Fourier Transform Infrared (Kızılötesi) Spektroskopisi (FTIR)
Kızılötesi (IR) absorbsiyon spektroskopisi bir tür titreşim spektroskopisidir; IR ışınları molekülün titreşim hareketleri tarafından soğurulmaktadır. Matematiksel Fourier dönüşümü spektroskopisinde ışıma şiddeti, zamanın bir fonksiyonu olarak alınır. Her dalga boyunu ayrı ayrı tarama gerekmeksizin hızlı ve yüksek çözünürlükte spektrumlar elde edilebilir.
FTIR Spektroskosinin Avantajları
FTIR, her dalga boyunu tek tek taramak gerekmediği için spektrum birkaç saniyede kaydedilir ve yarık veya prizma kullanılmadığı için duyarlık değişmeden yüksek ayırmalı spektrum elde edilir. Ayrıca alınan spektrumda S/N (Signal/Noise – Sinyal/Gürültü) oranı diğer spektroskopi yöntemlerine göre çok yüksek olduğundan bantlar net ve şiddetli bir şekilde gözlenebilir.
FTIR Spektroskopisi Çalışma Prensibi
FTIR ÖRNEĞİ

Işık kaynağı (source)
: Solusyon üzerine düşürülecek ışığın üretildiği lamba.Genellikle kullanılan tungsten veya döteryum lambalardır. 20 nm ile 700 nm dalga boyları arasında ışık üretir.
Giriş yarığı (slit)
: Sisteme sadece ışık kaynağından gelen ışığın ince bir hüzme hâlinde girmesini sağlayan küçük geçiş aralığıdır.

Monokromatör
: Sadece belli dalga boyundaki ışığın küvet üzerine
düşürülmesini sağlar.
Çıkış yarığı (slit
): Diğer dalga boylarındaki ışığın küvete ulaşmasını engelleyen geçiş arlığıdır.

Küvet
: Renkli solusyonun konduğu özel tüp
Dedektö
r: Küvet tarafından geçirilen ışığı ölçen birim
Metre
: Ölçülen ışık miktarının sayısal olarak ifade edilmesini sağlayan kısımdır.
YAPISI

OPTİK EMİSYON SPEKTROMETRESİ (OES)

Alevde ısıtıldığında her element belli frekanslarda karakteristik spektral çizgiler yayar. Bu çizgiler görünür ışık aralığında olduğu zaman renkleri görürüz
Optik Emisyon Spektrometresi bu prensibe dayanır, ancak elde
edilen spektral çizgilerin çoğu mor ötesi (UV) aralığında bulunur. Spektral çizgilerin birbirinden ayırt edilebilmesi bir prizma yerine ızgara reflektör kullanılır. Çizgilerin şiddeti CCD (charge coupled device) sensörlerle ölçülür ve örneğin içinde bulunan elementlerin ağırlık yüzdesine dönüştürülür.
Full transcript