Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Untitled Prezi

No description
by

Baris Yardimci

on 22 August 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Untitled Prezi

Bu daha başlangıç...
Taksim Gezi Parkı Olayları ve Medya:

Yeni Şafak

4
4 Haziran 2013:
3 Haziran:

Mehmet Ayvalıtaş hayatını kaybetti.

Gece Dolmabahçe ve Beşiktaş'ta başlayan olaylar sabah da etti. Dolmabahçe'de sabah saatlerinde polisle eylemciler arasında çatışma yaşandı. Polisler biber gazı ve tazyikli suyla müdahele ederken, eylemciler kaldırım taşlarından barikatlar kurdu, ve polise taş ve molotof kokteylleriyle karşılık verdi.

Erdoğan: "Evinde zorla tuttuğumuz %50 var"


Güngören'de yapılan protestolarda grupla tartışmaya giren AKP Güngören eski ilçe başkanı "Abdullah Başçı" göstericiler tarafından bıçaklanarak yaralandı.

Gece Dolmabahçe ve Beşiktaş'ta başlayan olaylar sabah da etti. Dolmabahçe'de sabah saatlerinde polisle eylemciler arasında çatışma yaşandı. Polisler biber gazı ve tazyikli suyla müdahele ederken, eylemciler kaldırım taşlarından barikatlar kurdu, ve polise taş ve molotof kokteylleriyle karşılık verdi.

İstanbul'da 200 kişi gözaltına alındı.

Antalya Barosu'na kayıtlı yaklaşık 600 avukat ise Antalya Müzesi önünden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.
5 Haziran 2013:
6 Haziran 2013:
7 Haziran 2013:
8 Haziran 2013:
9 Haziran 2013:
10 Haziran 2013:
11 Haziran 2013:
12 Haziran 2013:
13 Haziran 2013:
14 Haziran 2013:
15 Haziran 2013:
16 Haziran 2013:
27-28 MAYIS 2013:
27 Mayıs günü, 22:00 sularında Taksim Gezi Parkı’nın Asker Ocağı Caddesi’ne bakan duvarında yıkım çalışmaları başladı. Parkta bulunan beş ağaç iş makinaları tarafından söküldü.

“Taksim Dayanışması” üyeleri makinarının önüne geçerek yıkımın devam etmesini önledi. Yaklaşık 50 kişi çadırlar kurup sabaha kadar parkta nöbet tuttu.
"Halk Çözümü Satın Aldı" manşetli Yeni Şafak Gazetesi ise önceki gece yaşanan olaylara kayıtsız kaldı.
Gazetenin internet sayfasında 14:54'te "Taksim'de göstericilere polis müdahalesi" (İHA) başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde "zabıta ekipleri ve eylemciler arasında arbede yaşandığı"ndan söz edildi. Polisin biber gazıyla eylemcilerin dağıldığı ve yıkım çalışmalarının yeniden başladığı belirtildi.
16:15'te yayınlanan "Sırrı Süreyya Önder kepçenin önünde durdu" başlıklı haberde (CİHAN) ise gün içinde gerçekleşen BDP'li milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in iş makinalarının önüne geçip ruhsat görmek istemesi olayına (bu ayrıntı yer almaksızın) yer verildi. Haberde ayrıca
"Yaşanan arbede sırasında bir zabıta memurunun yaralandığı görüldü. Yere düşen zabıta memurunu, arkadaşları yüzüne su dökerek ayağa kaldırmaya çalıştı"
dendi.
29 MAYIS 2013:
Önceki gün polisin giderek sertleşen müdahaleleri ve özellikle biber gazı kullanımı ile Sırrı Süreyya Önder'in yıkım ekibiyle yaşadığı diyalog Taksim'deki kalabalığın artmasında etkili oldu.

CHP'li Gürsel Tekin de Gezi Parkı'na gelerek partisi adına direnişçilere destek verdi.

Yaşanan gelişmeler sosyal medyada geniş yankı buldu. Aynı gün (28.05.2013) çekilen "kırmızı elbiseli kadın"ın (Ceyda Sungur) fotoğrafı dünyaca ünlü haber ajansları tarafından yayınlandı.
29.05.2013 tarihli Yeni Şafak gazetesi yaşanan bu gelişmelere de önem atfetmedi. Gazete CHP'de yaşanan "çözüm süreci" kaynaklı iç karışıklığa ve Başbakan'ın CHP'ye yönelttiği suçlamalara anasayfasında yer verdi.
Yalnızca Yeni Şafak'a bakılarak Köşe yazarı Ali Bayramoğlu'nun
"Cemaat topluma karşı: Alkol, kürtaj, vs…"
başlıklı yazısı dışında hükümet adına her şeyin yolunda gittiğini söylemek mümkündü.
30 Mayıs 2013:
29 Mayıs sabah 05:00'te Gezi Parkı'na polis polis müdahalesi gerçekleşti. Müdahale sırasında Asker Ocağı tarafındaki çadırlar polis tarafından yakıldı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün inşaat açılışında Gezi Parkı'ndaki olaylar hakkında konuşan Başbakan, "Ne yaparsanız yapın. Orası için karar verdik. Yapacağız..." dedi.

Polisin biber gazı ve tazyikli suyla yaptığı müdahalelerin şiddeti arttı.

Kılıçdaroğlu Gezi Parkı protestolarına destek verdiğini açıkladı.

Aralarında pek çok sanatçının da bulunduğu Taksim'deki halk kitlesi hayli büyüdü.
Gazete Gezi Parkı'nda olanlara seyirci kalmayı sürdürdü. 30.05.2013 tarihli Yeni Şafak'ta Başbakan'ın 3. Köprü'nün temel atma töreninde yaptığı Topçu Kışlası'nın ne pahasına olursa olsun yapılacağı açıklamasına yer verilmekle yetinildi.
Gazetenin internet sitesinde günün ilk saatlerinde gerçekleşen polis müdahalesi "Gezi Parkı'ndaki nöbete biber gazı" başlığıyla verildi. Haberde
"Gezi parkındaki eylemcileri dağıtan polis ekipleri, güvenlik önlemi alarak iş makinelerinin çalışma başlatmasını sağladı. Olay yerindeki gerginliğin devam etmesi üzerine polis ekipleri çevre güvenliğini sağladı. Yanan kamp çadırlarındaki alevleri ise polise ait TOMA aracı söndürdü."
ifadesi yer aldı.
31 Mayıs 2013:
30 Mayıs sabahı Gezi Parkı'nda ikinci polis baskını yaşandı. Gün boyu süren polis müdahalesi sonucu pek çok kişi yaralandı.

Sırrı Süreyya Önder bir kez daha iş makinalarını durdurmaya çalıştı. Asker Ocağı tarafına bakan duvar o gün tamamen yıkıldı.

CHP'li Umut Oran ve Gürsel Tekin Cumhurbaşkanı Gül'ü göreve çağırdı.

Facebook ve Twetter üzerinden yoğun şekilde video, fotoğraf ve bilgi paylaşımı yapıldı. (Polis müdahalesine karşı alınacak önlemler, doktor ve avukatların iletişim bilgileri, internet erişimi için eylem bölgesindeki cafe ve restoranların internet şifreleri...)
Ülke, hatta dünya çapında yaşanan
bu hararetli günün ardından
31.05.2013 tarihli Yeni Şafak,
"Savunmada Yerli Rekor" manşetiyle çıktı.
Gün içinde yaşanacak bazı önemli
gelişmeler ise (Sırrı Süreyya'nın
vurulması, Bülent Arınç ve Muammer
Güler'in açıklamaları, Topçu Kışlası'na
ilişkin verilen yürütmeyi durdurma kararı
ve Taksim'deki gözaltılar gibi) gazetenin
internet sayfasından duyuruldu.
31 Mayıs günü Yeni Şafak'ın internet
sayfasında yoğun biçimde yapılan Gezi
Parkı haberleri, 1 Haziran itibarıyla
nihayet basılı gazetede de kendine yer
bulmaya başladı.
1 Haziran 2013:
Ahmet Şık, Sırrı Sürreyya Önder ve 10'dan fazla vatandaşın yaralandığı 31 Mayıs günü AB’den olaylarla ilgili olarak bütün tasarrufların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadlarına uygun gerçekleştirilmesi talep edildi.

AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, protesto dahil toplantı hürriyetine saygı gösterilmesini istedi.

Aynı gün gösteriler ülke çapında birçok şehre sıçradı. Ankara'da Kuğulu Park, İzmir’de Gündoğdu Meydanı ve Konak bölgelerinde yapılan yürüyüşler polisin müdahale etmesiyle son buldu.
Yeni Şafak, "İkisi de orantısız" başlığıyla verdiği haberin detaylarında
"Taksim Gezi Parkı projesine protestolar da, polisin müdahalesi de kontrolden çıktı"
diyerek polise şişe atıldığını ve polisin de göstericilere karşı orantısız güç kullandığını yazdı. Haberde ayrıca metro yolcularının gazdan etkilendiğinden, yaralanan Önder ile Fas uyruklu Lavna Allani'nin Taksim İlkyardım Hastahanesi'ne kaldırıldığından ve CHP'nin eylemlere destek verdiğinden söz edildi.
2 Haziran 2013:
1 Haziran:

Eylemciler İstanbul’un Anadolu yakasında toplandı ve Boğaziçi Köprüsü üzerinden yürüyüşe geçti. Grubun Beşiktaş’a varmasının ardından polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Kadıköy ve Anadolu yakasının diğer kesimlerinden de birçok protestocu Taksim’e varmak için yürüyüşe başladı.

Beşiktaş'ta polisten göstericilere müdahale geldi. Ankara’daki gösteriler 1 Haziran'da da devam etti. Öğlen saatlerinde Güven Park’ta toplanan göstericilere, polis gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Başbakanlığa yürümeye çalışan göstericilere de müdahale geldi.

İstanbul'daki gösterilere katılan 20 kişilik Ülkücü gruba da polis müdahale etti. TOMA'nın önüne geçip polise tepki gösteren gruba polis gaz bombası ile müdahale etti.

Eskişehir'de 20 bini aşkın kişi AK Parti il binasına yürüdü. Bina önündeki çevik kuvvet polisi, kendisine taş ve şişe atan göstericilere yarım saat kadar süreyle müdahalede bulunmadı. Grubun yaklaşması üzerine polisler basınçlı su ardından da biber gazı sıkıp kendilerine taş atan grubu dağıttı.

Bülent Arınç, dün Gezi Parkı’na oğlunun AVM yapacağı iddialarını twetter üzerinden sert bir şekilde yalanladı. Bugün de Başbakan Erdoğan’ın aksine, 6. İdare Mahkemesi’nin Taksim Gezi Parkı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı almasını doğru bulduğunu söyledi

İçişleri Bakanı Muammer Güler, 1 Haziran'da yaptığı açıklamada 48 ilde 90'ın üzerinde eylem yapıldığını, 939 kişinin gözaltına alındığını, 53'ü vatandaş 26'sı polis olmak üzere toplam 79 kişinin yaralandığını ve bu yaralıların 19'unun İstanbul'da tedavilerinin devam ettiğini açıkladı
Mayıs biterken:
İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, saat 22.00 sularında Başkan Topbaş’ı arayarak Anayasa ve yasanın verdiği yetkilerle artan polis şiddetini durdurmasını istedi. Topbaş’ın, ‘hemen valiyi arıyorum’ demesinin üzerinden geçen saatler boyu polis şiddeti hiç dinmedi. Saatler geçtikçe yaralı sayısı artarken, eylemcilere Taksim’deki otel, cafe, Uluslar arası Af Örgütü büroları kucak açtı. Çok sayıda eylemci doktor, yaralılara müdahale etmeye çalıştı. Yine ihtiyaç duyulan malzemeler için sosyal medyadan haberleşme sağlandı. Olaylar Taksim'i aşıp İstanbul’un çeşitli semtlerinin yanı sıra, Ankara, İzmir, Eskişehir, Konya, Afyon gibi onlarca ilin ardından; Amsterdam, Paris, New York gibi yabancı şehirlerde de Gezi Parkı’na destek eylemleri başladı. Taksim Gezi Parkı "Türkilye'nin Tahrir'i"ne benzetilirken, yabancı medyada "Türkiye'ye bahar geldi" yorumları yapılıyordu.
BU ÖFKEYİ KİM YÖNETİYOR

"Medyanın körüklemesiyle, düzenlemeye tepkiyi ve CHP muhalefetini aşan öfke dalgasını kimin yönettiği sorusuna cevap aranıyor."
Yalan rüzgarı

"Taksim'de Gezi Parkı için yapılan eyleme destek isteyen bazı ünlülerin, gösterilerde yaralanan Aylin adlı bir genç kadının öldüğü haberlerini yayması dikkat çekti. Topluma örnek olması beklenen bazı sanatçıların da sosyal medyada paylaştığı mesajlar tepkilere sebep oldu."
(Mehmet Ali Alabora, Erol
Köse, Nihat Doğan)
2 Haziran, Erdoğan:

"Evet cami de yapacağız. Ben bunun iznini gidip de CHP genel başkanından alacak değilim, birkaç çapulcudan alacak değilim. Bize oy verenler bunun yetkisini verdi zaten."

"Şu Twitter toplumun baş belası."

"İçki içen alkoliktir."

"Kışlayı yapacağız. İçinde kültür merkezi, AVM veya rezidanslar olacak. Camiyi Maksim Gazinosu'nun arkasına yaptıracağız."

"AKM'yi yıkıp aynı adla yeni opera binası yapacağız."
3 Haziran 2013:
Türk Tabipleri Birliği’nin 2 Haziran 2013 günü yayınladığı rapora göre İstanbul ve Ankara’da binden fazla yaralı vardı. Rapora göre “gözlerini kaybeden birçok kişi de dahil olmak üzere” yaralananların çoğu hedef alınarak tazyikli su sıkılması, göz yaşartıcı bomba ve plastik mermilere direkt maruz kalmaları yüzünden oldu. Uluslararası Af Örgütü’ne göre oransız gaz bombası kullanılması birçok ciddi yaralanmalara yol açtı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayınladığı rapora göre bir öğrenci plastik mermi isabet etmesi nedeniyle gözünü kaybetti.
"Uluslararası reklam ajanslarının reklam gelirlerini keserek basını baskı altına almaya çalışmasının altında ise
alkol lobisi
nin olduğu belirtiliyor. Alkolle ilgili olarak TBMM'de kabul edilen düzenlemenin alkol ilanlarını engelleyecek olmasının alkollü içeceklerle ilgili reklam pastasını elinde bulunduran ajanslar ile reklam gelirini kaybetmek istemeyen medya kuruluşlarını oldukça endişelendirdiği kaydediliyor. Ajansların Türkiye'deki sorumlu genel müdürleri özel görüşmelerde kaybedecekleri geliri itiraf ederken, konuyla ilgili ciddi lobi çalışmalarının yapıldığı vurgulanıyor."
SIĞINDIKLARI
CAMİDE
İÇKİ
İÇTİLER!
(12:24)
28 ŞUBAT PROVASI
BAŞÖRTÜLÜYE SALDIRI
"Semt merkezlerinde tencere-tava eylemleriyle, 28 Şubat'ta Susurluk protestosu ile başlayıp iktidarın uzaklaştırılması amacına dönüşen ışık söndürme eylemlerinin benzerinin hedeflendi. Tüm bunların tespitini yapan istihbarat birimleri, İstanbul, Ankara ve İzmir'i sosyal dokusuna göre semt semt parsellere ayırarak sokak olaylarının fitilini ateşleyen profesyonel provakatörlerin peşine düştü."
"7. gününe giren Gezi Parkı eylemlerinde şiddet tüm ülkeye yaygınlaştırılmak istenirken olayların altındaki yabancı ajanlar da deşifre oldu. Emniyet İstihbarat'ın hazırladığı rapora göre; Taksim Meydanı'nda 31 Mayıs itibariyle çevre eylemlerine katılanları kışkırtmaya çalışan yüzlerce ajan-provokatör sahne aldı."
"Gezi Parkı'ndaki ağaçları bahane ederek sokaklarda terör estiren çevrelerin yeni hedefi Mirac Gecesi. Mirac Gecesi'nde sokakları ateşe vermeye hazırlanan örgütlerin planını istihbarat birimleri deşifre etti. İstanbul, Ankara ve İzmir'de olayların yavaş yavaş sona ermesi provokatörleri endişelendirdi.

Sönen ateşi tekrar büyütmek isteyen çevreler yarın sokakları savaş alanına çevirmek için harekete geçti. İstihbarat birimlerinin yaptığı çalışmayla, ulusalcı, ırkçı ve yasadışı örgütlerin yarın günü tüm yurtta gerçekleştirmeyi planladıkları geniş eylemlere hazırlık yaptığı ortaya çıktı.

İslam aleminin en kutsal gecelerinden biri olan Mirac Gecesi'nde tüm ülkede kitlesel şiddet eylemlerine hazırlık yapan örgütlerin, kandili kutlamak isteyen vatandaşları provoke etmeye çalışacağı da gelen bilgiler arasında."
4 Haziran gecesi İzmir'de 26 kişi attığı tweet'ler nedeniyle gözaltına alındı.
Antakya'da başına aldığı darbelere sonucu hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in (22) cenaze töreninden dönen grup Armutlu mahallesi'nin girişine barikat kuran polisin girmesini engellemeye çalıştı. Polis barikatı panzerlerle aştı, eylemcilere TOMA ve gaz bombası ile müdahele etti.
"Taksim gezi parkı protestolarının büyük şehirlerde sokak hareketlerine dönüşmesinin altında marjinal sol örgütlerinin 'Zello' ittifakı çıktı. Sokak hareketlerini düzenleyen 16 örgütün, Zello isimli internet haberleşme kanalından örgütlenerek 'sokak hareketlerini' yönettiği belirlendi. İstanbul, Ankara ve İzmir'de Zello örgütlenmesi yapan grupların her birinin başında bir kanal lideri olduğu ortaya çıktı. Kanal liderlerinin Zello frenkanslarından haberleşmeyi yönlendirdikleri belirlendi. İnternet bağlantılı telefonlar üzerinden kullanılabilen 'Zello' Bas-Konuş telsiz programı sayesinde marjinal kitleleri organize eden örgüt liderleri eylemcileri yönlendirerek sistemli şekilde hareket etmelerini sağladı."
ZELLO
"
Beyaz Kuvvetler
, Twitter ve diğer sosyal paylaşım ağları üzerinden marjinal gençleri harekete geçirmek için teknolojinin son olanaklarından yararlanmayı da bildi.
Derin odaklar
, kitleleri tek elden yönetmek ve meydanlarda toplamak için en çok akıllı telefon uygulaması
'Zello'
ya başvurdu. Telsiz mantığıyla çalışan uygulama sayesinde her şehir için ayrı gruplar açan organizatörler, marjinal grupları polise saldırmaları için kışkırttı. Böylece Türkiye'nin değişik birçok kentinde olaylar neredeyse aynı anda patlak vermiş oldu."
ZELLO - ll

Gezi Parkı eylemlerini organize eden örgütlerin kullandığı 'Zello' adlı internet programının, gösterilerden hemen önce Türkiye'deki gruplara açıldığı ortaya çıktı. ABD'nin Houston kentindeki bir IP adresinden eylemcilere 'Ölseniz de çekilmeyin, bir şey yapamazlar' talimatı verildi.
"Yaklaşık iki yıl önce New York'ta yaşanan olaylar için geliştirilen sistematiğin Gezi Parkı'ndaki eylemler için Türkiye'deki grupların kullanımına açıldığı, bu provokasyon kanallarının hitap ettiği kitlenin ise yaklaşık 200 bini bulduğu kaydedildi.
Gezi Parkı eylemlerinde, sosyal medya üzerinden insanları kışkırtan 34 kişi gözaltına alındı. Soruşturmanın genişlemesinden endişe eden sanatçı ve gazeteci provokatörler şiddet eylemlerinin içyüzünü deşifre eden Yeni Şafak'ı hedef gösterdi. Hacker grubu Redhack'e çağrı yapılan mesajlarda internet sitemizin çökertilmesi istendi.
17 Haziran 2013:
Full transcript