Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Miejsca w "W pustyni i w puszczy"

No description
by

Dawid Gustołek

on 29 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Miejsca w "W pustyni i w puszczy"

Dom bohaterów książki
Miasto nadmorskie , założone w 1859 roku podczas budowy Kanału Sueskiego . Znajduje się w południowo-wschodnim Egipcie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego , na północ od Kanału Sueskiego . Mieszka tam liczba 603 787 mieszkańców (2010 rok) . Rekordowa temperatura w Port Saidzie wynosiła 44° C 20 czerwca 1988 roku . Miasto te posłużyło jako dom Stasia Tarkowskiego i Nel Rawnilson - bohaterów książki
"W Pustyni i W Puszczy "
Port Said
strefa pustynna położona w północnej Afryce. Jest ona największą pustynią na Ziemi . Znajduje się na terytoriach 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu. W książce po niej przechodzili złapani w niewolę bohaterowie szli do Omdurmanu
Pustynia Sachara
Największe miasto w Sudanie . Położone na lewym brzegu Nilu Białego . W 1884 Mahdi, w czasie walk powstania przeciw Brytyjczykom uczynił wieś Omdurman główną kwaterą swych wojsk.
Mahdi zmarł w 1885 i został pochowany w Omdurmanie. 2 września 1898 miała miejsce bitwa pod Omdurmanem, w której Lord Kitchener rozbił siły mahdystów, co doprowadziło do upadku powstania. W bitwie tej większa część miasta została zniszczona, jednak grób Mahdiego został odrestaurowany i istnieje do dziś. W tej miejscowości Staś bronił wiary chrześciańskiej .
Omdurman
Miejsce pobytu Stasia i Nel- przed porwaniem .
Medinet
Miejsca w "W Pustyni i W Puszczy"
Miejsca z książki Henryka Sienkiewicza
Plemienie'/Porywacze
Plemienie krajów arabskich . Są sunnitami, choć w ich wierzeniach daje się zauważyć pierwiastki pogańskie jak kult sił przyrody. Porywacze Stasia i Nel . Zgineli w drodzę do oddziałów Smaina z ręki Stasia .
Beduini
Chartum
Miasto/zdobyte przez Mahdiego podczas powstania
Chartum to stolica Sudanu, położona w miejscu, w którym łączą się wody Nilu Białego i Błękitnego . Wraz z sąsiednimi miastami Omdurmanem i Chartumem Północnym tworzy zespół miejski, który zamieszkuje około 4,8 mln mieszkańców. To właśnie tutaj zginął kapitan Gordon podczas Powstania Mahdiego .
Rzeka w Afryce
najdłuższa rzeka na Ziemi (według niektórych źródeł, najdłuższa jest Amazonka i ta wersja pojawia się coraz częściej w nowych opracowaniach) w środkowej i północno-wschodniej Afryce, przecinająca wszystkie strefy klimatyczne kontynentu.
Nil
W Polsce też mamy pustynię .
Nazywa się Pustynia Błędowska i
leży niedaleko Olkusza.
Tutaj Staś i Nel dostali prezenty świąteczne (Staś: sztucer angielski , Nel:Saba). Z tego miejsca Chamis zabrał dziecki do "spotkania z rodzicami"
Miasto.
miejscowość w Sudanie Południowym, nad Białym Nilem. Faszoda jest miastem, w którym Staś i Nel mieszkali przez pewien czas z Kalim i Meą . W Faszodzie posłaniec Mahdiego dał Stasiowi lekarstwo dla Nel .
Faszoda
Zwierzęta
Zwierzęta Afryki
Afryka na swoim kontynencie ma wiele ciekawych gatunków zwierzat . O to kilka z nich
Akara pięcioplama
Czerwończyk żarek
Lates nilowy
Modrogończyk wędrowiec
Paź królowej
Ptasznik słoneczny
Sphodromantis gastrica
Złotokret hotentocki
Baobab - "Kraków"
"Kraków"
rodzaj, do którego należy osiem gatunków potężnych, długowiecznych drzew liściastych. Gatunkiem typowym jest baobab afrykański.
W tym drzewie Staś , Nel , Mea i Kali zamieszkali w nim przez jakiś czas . Nazwali go "Krakowem" .
Wa'himowie
Plemienie Afrykańskie
Plemienie afrykańskie do którego należał Kali . Po Wojnie z Samburami został królem Wa'himów.
Kilimandżardo
Góra
góra w Tanzanii leżąca przy granicy z Kenią. Jest najwyższą górą Afryki i jednym z najwyższych samotnych masywów. Tutaj po ratunku przez 15 dni odpoczywały dzieci.
Kanał Sueski
wykopany w latach 1859-1869 kanał głębokowodny dla statków morskich, łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. W południowej części trasa kanału przebiega przez Jezioro Krokodyli, Wielkie Jezioro Gorzkie i Małe Jezioro Gorzkie. Tutaj zostali wysłani ojcowie bohaterów.
Full transcript