Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Starożytny Egipt

No description
by

Wojtek Piotrowski

on 20 June 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Starożytny Egipt

Starożytny Egipt
Społeczeństwo egipskie
Świątynie egipskie
Wierzenia Egipcjan
Religia starożytnego Egiptu była religią politeistyczną. Egipcjanie czcili początkowo siły natury. Z czasem zaczeli czcić swe bóstwa pod postacią zwierząt, a następnie ludzi mających głowy zwierząt.
Faraon
Egipt darem Nilu
Podróż w zaświaty
Piramidy
Nil
Uprawa roli
Dolina Nilu oraz jego delta stanowiły rozległy obszar nazywany przez starożytnych kemi, co oznacza "czarna ziemia". Użyźnione przez muł rzeczny pola dawały obfite plony, dlatego też głównym zajęciem Egipcjan stało się rolnictwo.
Domy Egipcjan
Szkoła
Instytucja szkoły została utworzona w okresie Średniego Państwa po to, by kształcić chłopców, którzy w przyszłości mieli zostać urzędnikami lub skrybami
Handel i rzemiosło
Pismo
Starożytni Egipcjanie kształcili własne pismo około III tysiaclecia p.n.e. Mimo iż hieroglify, którymi poczatkowo sie posługiwali, były bardzo skomplikowane, ten rodzaj pisma dość szybko się rozpowszechnił. Wykorzystywany był najczęściej w handlu oraz podczas sprawowania obrzędów religijnych.
Skrybowie
Nauka i medycyna
Egipcjanie byli doskonałymi obserwatorami i to właśnie dzięki temu zyskali imponujaca wiedzę o otaczajacym ich świecie
Dlaczego mówimy , że Egipt jest darem Nilu
Dolina i delta Nilu tworzą oazę między Pustynią Libijską na zachodzie a Pustynią Arabską na wschodzie.Dzięki obecności wody klimat stał się tu łagodniejszy i mogła rozwinąć się roślinność.Te czynniki spowodowały, że nad brzegami Nilu zaczeły się osiedlać pierwsze, początkowo niewielkie, grupy koczowników.Jednak bez wylewów rzeki, które corocznie użyźniały dolinę, życie nie byłoby tu możliwe.
Dlaczego gleba w dolinie i delcie Nilu jest tak żyzna?
Co roku, począwszy od lipca, na wyżynach Abisynii padają obfite deszcze.Wody Nilu Błękitnego i Atbary wzbierają.W dolinie i delcie rzeki występują z brzegów i zalewają pola.Poczawszy od października, wody opadają, w wyniku czego na polach pozostaje warstwa żyznego mułu rzecznego-tzw mada. Mada jest mieszaniną gleby i resztek roślinnych, przyniesionych przez wody Nilu Błękitnego i Atbary.
Gdzie są źródła Nilu
Nil ma 6671 km długości. Tworzą go trzy dopływy. Pierwszy to Nil Biały, który ma dwa źródła, jedno na obszarze dzisiejszego Burundi, drugie-w samym sercu równikowej Afryki, w Ruandzie. Dwa pozostałe dopływy to Nil Błękitny i Atbara, które spływają z wyżyn Abisynii, położonych na wschodzie kontynentu.
Zadania faraona
Faraon stał na czele państwa Egipskiego. Cieszył się szacunkiem swoich poddanych, uznawano go również za potomka bogów. Uważano, że jest pośrednikiem między światem żywych i umarłych. Czuwał on także nad cywilnymi i wojskowymi sprawami państwa, odpowiadał za budowę twierdz obronnych oraz świątyń.
Atrybuty władzy faraona
Na malowidłach przedstawiających kolejnych faraonów można dostrzec atrybuty ich władzy. Był wśród nich ureusz-diadem przypominający kobrę, która symbolizowała boga Ra i miała ochraniać faraona przed złymi mocami oraz zakrzywiona laska i trójrzemienny bicz.
Korony władców Górnego i Dolnego Egiptu różniły się kolorem i kształtem. Narmer połączył wszystkie ich cechy, wskutek czego powstała nowa korona, będąca symbolem zjednoczenia.
Boska natura faraona
Według wierzeń starożytnych Egipcjan, każdy z faraonów uznawany był za syna Ra-najpotężniejszego z bogów egipskich. Dawało to faraonowi możliwość sprawowania władzy absolutnej.
Strukturę egipskiego społeczeństwa można przedstawić za pomocą piramidy. Na jej szczycie znajdował się faraon, który sprawował niczym nieograniczoną władzę. Podlegali mu urzędnicy, kapłani i wojownicy, a także rolnicy i niewolnicy.
Świątynie domem bóstw
Starożytne egipskie świątynie, w których wg Egipcjan mieszkali bogowie, były bardzo bogato zdobione licznymi dekoracjami. Posąg przedstawiający bóstwo ustawiono w największej i najpiękniejszej kaplicy. Kapłani codziennie rano myli go, ubierali, czesali oraz składali mu ofiary.
Usytuowanie świątyń
Egipcjanie byli świetnymi matematykami i astronomami. Swoją wiedzę wykorzystywali przy budowie świątyń, które często były wznoszone w taki sposób, aby słońce w dniu święta mogło oświetlać znajdujący sie w ich wnętrzu posąg. Doskonałym tego przykładem jest światynia wzniesiona w Abu Sinbel, która została zaplanowana tak, by słońce oświetlało posąg w dniu koronacji i urodzin Ramzesa II.
Budulec
Do budowy świątyń wykorzystywano kamienne bloki, które układano jeden na drugim. W tym celu używano pochylni zbudowanych z cegieł i ziemi. Kamienie do budowy świątyń transportowane były z kamieniołomów barkami pływającymi po Nilu, dlatego też świątynie wznoszono w pobliżu tej życiodajnej rzeki.
Najważniejsi bogowie egipscy
Ozyrys, Izyda i Set
Według mitologii Ozyrys, Izyda i Set byli dziećmi
Nut-bogini nieba i Geb-boga ziemi. Ozyrys i Izyda przez wiele lat żyli szczęśliwie, pomagając ludziom i ucząc ich uprawy roli. Zazdrosny Set zabił brata, lecz Izyda odnalazła go i przywróciła do życia.
Mastaby składały się z części nadziemnej i części podziemnej. To właśnie w podziemiach znajdował się grobowiec faraona. Wejście do niego stanowił pionowy szyb sięgający części naziemnej, w której znajdowały się kaplice przeznaczone na dary.
Mastaby
Piramidy schodkowe
Pierwszą piramidę schodkową zbudowano nakładając na siebie mastaby o coraz mniejszych rozmiarach.
Budowa i udoskonalenie piramidy
Nil, nazywamy także życiodajną rzeką, pełnił w życiu starożytnych Egipcjan ważną rolę. Każdego roku jego wody wzbierały, a następnie wylewały, urzyźniając pobliskie obszary. Dostęp do ziem uprawnych umożliwił koczowniczym plemionom północnoafrykańskim osiedlanie się a w przyszłości także stworzenie wspaniałych cywilizacji.
Nilem transportowano różne towary, zarówno te przeznaczone dla Egipcjan, jak i sprzedawane innym ludom.
TRANSPORT RZECZNY
Rozwój Łodzi
Początkowo do przewożenia towarów po nilu używano tratw zbudowanych z włókien papirusu.
Mimo iż istnieje wiele źródeł historycznych przedstawiających i opisujących świątynie egipskie oraz grobowce faraonów, to jednak przekazów dotyczących życia codziennego starożytnych Egipcjan oraz ich domów odnaleziono stosunkowo nie wiele.
WYPOSAŻENIE DOMÓW
Domy najzamożniejszych przedstawicieli społeczeństwa egipskiego różniły się znacząco wystrojem pomieszczeń, ich wielkością i rozkładem od mieszkań ubogich rolników.Każde z domostw otoczone było ogrodzeniem.
DOMY ZAMOŻNYCH EGIPCJAN
Na dziedzińcu położonym nieopodal domu zamożnego Egipcjanina znajdowała się świątynia oraz liczne zabudowania gospodarcze, a wśród nich spichlerze, pomieszczenia dla służby, kuchnia, baseny i cysterny zaopatrujące dom w wodę.
WEWNĘTRZNY UKŁAD DOMU
Gościom odwiedzającym domostwo zamożnego Egipcjanina najpierw ukazywał się reprezentacyjny przedsionek, a następnie bogato wyposażony salon. Ozdobiony był on rzędami kolumn, kolorowymi, haftowanymi matami zawieszonymi na ścianach, a mozaiki na posadzkach przedstawiały sceny historyczne. Pomieszczenia użytkowe, tj. sypialnia, łazienka i ubikacja, znajdowały się w bardziej odległych częściach domu.
ORGANIZACJA SZKOŁY
Lekcje odbywały się zazwyczaj na świeżym powietrzu. Uczniowie gromadzili się na dziedzińcu świątyni, gdzie zasiadali na matach. W nauce pomocne okazywały się zwoje papirusu, tusz oraz pędzelki. Nauczyciel wykładał takie przedmioty, jak m.in. arytmetyka, geometria i
języki obce.
WARTOŚCI PRZEKAZYWANIE W SZKOLE
Nauczyciele dbali równiez o wychowanie dzieci. Wśród wartości, które wpajali swoim uczniom, były m.in. posłuszeństwo i szacunek wobec przełożonych, poczucie obowiązku, dyscyplina i karność, a także poczucie odpowiedzialności za zadania pełnione na rzecz społeczeństwa.
WYCHOWANIE FIZYCZNE
Wśród zajęć prowadzonych w szkole istotną rolę odgrywał sport. Pozwalał on wykształcić u młodzieży ducha dyscypliny, współzawodnictwa, a także karności i lojalności.
ććć
Egipcjanie wierzyli, że ciało jest mieszkaniem duszy, więc by mogła ona być niesmiertelna, starano się uchronić ciało zmarłego przed rozkładem. Procesowi mumifikacji poddawano również zwierzęta uznawane za święte.
PIERWSZE POCHÓWKI
Przed wprowadzeniem procesu mumifikacji ciała zmarłych zakopywane były w gorącym piasku pustyni, dzięki czemu ulegały zasuszeniu.
Ceremonia Pogrzebowa
Zabalsamowane ciało zmarłego umieszczano w sarkofagu. Następnie transportowano je do grobowca. Tam składano sarkofag wraz z darami i ofiarami. W grobowcu pozostawiano żywność, ubrania, a także różne przedmioty, wierzac, że są one potrzebne zmarłemu do życia po śmierci.
Doskonalenie Procesu Mumifikacji
Egipcjanie, by uchronić martwe ciało przed rozkładem, doskonalili się w procesie mumifikacji. Już w czasach pierwszych faraonów zmarłych poddawano oczyszczaniu, balsamowaniu i bandażowaniu. Przygotowane w ten sposób mumie zamykano w kamiennych sarkofagach.
Egipcjanie już od najdawniejszych czasów nawiazywali stosunki handlowe z ludami zamieszkujacymi obszary Dalekiego Wschodu oraz kraje basenu Morza Śródziemnego.
TOWARY PRZEZNACZONE NA EKSPORT I IMPORT
Egipcjanie już od czasów panowania IV dynastii zaczeli przywozić do swojego kraju libańskie drewno. Z Bliskiego Wschodu imporowali miedź, wozy i skóry, z królestwa Hetytów niewystępujace w Egipcie srebro, a z krajów basenu Morza Śródziemnego-wino, ceramikę i tkaniny. Wśród egipskich towarów przeznaczonych na eksport znalazły się: papirus, zboża, złoto, miód, alabastry, dioryty, bazalty, marmury i granit.

WYROBY RZEMIEŚLNICZE

Egipcjanie doskonale obrabiali kamienie, metale i drewno. Wytwarzali też szklane rzeźby, złote i srebrne naszyjniki, broń, przedmioty z ceramiki oraz szyli ubrania. Te towary cieszyły się zainteresowaniem innych ludów, które chętnie je kupowały.
MATEMATYKA I GEOMETRIA
Egipcjanie znali wzory na obliczanie pola trójkata i koła, choć nie pozwalały one jeszcze uzyskać całkowicie poprawnego wyniku. Opracowali system dziesiętny, wykorzystywali działania dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Swoja wiedzę Egipcjanie wykorzystywali przy budowie piramid i kanałów nawadniajacych.
ANATOMIA I CHIRURGIA
Starożytni lekarze egipscy obserwowali chorego, badali, starali się postawić diagnozę i ustalić sposoby leczenia. Niekiedy także, by wyleczyć pacjenta, zmuszeni byli do wykonania zabiegu chirurgicznego. Znieczulali wówczas pacjenta za pomoca opium. Ranę zamykali, przypalajac ją.
KALENDARZ
Egipcjanie obserwujac przyrodę, opracowali też kalendarz. Rok według ich ustaleń liczył 365 dni i rozpoczynał się w dniu wylewu Nilu na wysokość Memfis.
Wraz z rozwojem pisma rozwijała się również cywilizacja egipska. Pismo odgrywało znaczna rolę w zarzadzaniu sprawami państwa. Jednakże tym skomplikowanym systemem znaków potrafili się posługiwać jedynie nieliczni. Osobami zajmujacymi się zawodowo pisaniem byli skrybowie.
WARSZTAT PRACY SKRYBÓW
Każdy ze skrybów posiadał liczne przedmioty służace do pisania, m.in. zwoje niezapisanego papirusu, rzeźbione etui na trzcinowe pióra, które zawieszano na ramieniu, a także słoiczek z atramentem. Skryba przystępujac do pracy, siadał ze skrzyżowanymi nogami, na których opierał zwój papirusu. Pisał on, wykorzystujac zaostrzone patyki z trzciny maczane w barwniku.
WYKSZTAŁCENIE SKRYBÓW I ICH PRZYWILEJE
Skrybowie posiadali liczne przywileje, między innymi ulgi w płaceniu podatków. Dlatego też wiele chłopców, chcac uprawiać ten zawód, uczęszczało do specjalnych szkół, w których uczyli się odczytywania około 8 tys. hieroglifów. Studiowali oni ponadto zagadnienia z zakresu prawa, administracji oraz religii.
OBOWIAZKI SKRYBY
Skrybowie pełnili obowiazki sekretarzy, ale najczęściej zostawali urzędnikami pracujacymi w administracji państwowej badź w wojsku. Bywało, że znajdowali także zatrudnienie w światyniach.
SIEĆ KANAŁÓW NAWADNIAJACYCH
Woda wylewajac z rzeki nawadniała pobliskie pola i wzbogacała glebę, odpowiednio przygotowujac w ten sposób ziemię pod uprawę. Powodzie jednak nawiedzały jedynie grunty położone blisko rzeki. Tak więc Egipcjanie, by zwiększyć obszary ziem nadajacych się pod uprawę, zbudowali sieć kanałów, którymi woda z Nilu mogła płynać do bardziej odległych pól. Do zadań rolników należało także dokładne oczyszczanie kanałów, by woda nimi płynaca mogła dotrzeć do bardziej odległych pól.
CODZIENNE OBOWIAZKI ROLNIKÓW
Poza uprawa pól rolnicy zajmowali się także prowadzeniem ogrodów, w których rosły owoce i warzywa, m.in. sałata. Na bagnach pozostawionych przez wodę Nilu odcinali oni łodygi papirusu, a także zbierali orzechy i daktyle.
ROZWÓJ PISMA
Z czasem pismo hieroglificzne przyjeło postać pisma hieratycznego. Zastosowano w nim uproszczone znaki powstałe na wzór hieroglifów. Dalszy jego rozwój doprowadził do powstania pisma demotycznego, znacznie prostszego, wykorzystywanego do prowadzenia korespondencji i sporzadzania notatek.
W życiu każdego Egipcjanina religia odgrywała znaczącą rolę. Z tego właśnie powodu w największymch miastach w Egipcie wznoszono monumentalne świątynie na cześć bogów.
Amon i Re
Bóg słońca Re to stworzyciel świata. Wykorzystywał swą potęgę, aby wody Nun nie zatopiły wszechświata. Amon był sobowtórem Re. Od czasów Nowego Państwa łączono ich imiona.
Anubis
Szakal lub człowiek z głową szakala, pomógł Izydzie zmumifikować ciało Ozyrysa. Uważany był za przewodnika zmarłych. Prowadził ich dusze na boski sąd oraz opiekował się miejscami spoczynku ich ciał.
Tot

Tot, bóstwo z głową ibisa, podarował ludziom pismo. To bóg wiedzy, pisarzy, a także księżyca.
Horus
Jedyny syn Ozyrysa i Izydy, w walce z setem pomścił ojca, jednak stracił oko. Przedstawiany jako sokół lub człowiek z głową sokoła. Amuletowi przedstawiającemu oko Horusa przypisywano opiekuńczą moc.
Bastet i Sachmet
To jedna i ta sama bogini, córka boga Re. Jako kotka Bastet symbolizowała zbawienny wpływ słońca. Jako lwica Sachmet uosabiała niebezpieczne i niszczące efekty działania słońca (suszę, oparzenia).
Maat
Uosabiała porządek, sprawiedliwość i prawdę. Nosiła na głowie strusie pióro, które kładła na wagę, ważąc serce zmarłego.
Ptach
To bóg artystów i złotników.
W Memfis uważany był za stworzyciela świata.
Kamienne bloki, z których wznoszono piramidy, ważyły niekiedy nawet kilka ton. Prawdopodobnie transportowano je, przesuwając na drewnianych belkach po pochylniach wykonanych z cegieł i ziemi.
Z czasem Egipcjanie zbudowali widoczne na ścianach piramid wystające bloki kamienne. Odtąd grobowce swoim wyglądem zaczeły przypominać ostrosłupy
W miarę rozwoju żeglugi zaczęto budować łodzie z drewna, wyposażone w prostokątne żagle zdobione motywami wschodnimi.
Full transcript