Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

rodzaje środków czystości

No description
by

Gab Mar

on 4 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of rodzaje środków czystości

piorące
myjąco-czyszczące
odkażająco - dezynfekujące Rodzaje środków czystości Czym są środki czystości? Środki do czyszczenia szkła Środki stosowane do mycia szkła
laboratoryjnego: . Rodzaje substancji powierzchniowo czynnych ANIONOWE Szkło charakteryzuje się niewielką odpornością na zarysowania, dlatego środki do mycia szyb i luster mają postac roztworu właściwego substancji powierzchniowo czynnej w wodzie i nie zawierają środków ściernych. Środki te nie powinny zawierac substancji ściernych, gdyż rysy które pozostawiają mogą spowodowac pęknięcie naczynia podczas różnych czynności. Do udrożniania wszelkiego rodzaju rurnp, tych odprowadzających ścieki komunalne z gospodarstw domowych stosuje się NaOH w postaci granulek lub stężonego roztworu.
Zachodzi reakcja w podobie to tej przy działaniu zmywarek. Jednak nie każdy zator w rurach można usunąc za pomocą NaOH. Jeśli głównym składnikiem przeszkody którą napotka będzie skrobia- sacharyd, wodorotlenek sodu nie będzie z nim reagował. W tym przypadku najskuteczniejszym środkiem będzie gorąca woda.
Substancji zawierających NaOH nie wolno używac do rur wykonanych z aluminium, gdyż w reakcji glinu z wodorotlenkiem sodu mogą ulec korozji. środki czystości - to substancje przeznaczone do usuwania brudu z różnego rodzaju powierzchni. W ich skład wchodzi wiele zwizków chemicznych, np. fosforany(V), zwizki chloru, tlenku krzemu(IV), wodorotlenku sodu, jednak najważniejszymi składnikami s anionowe lub kationowe substancje powierzchniowo czynne. do których zalicza się mydła, ponieważ ich częśc hydrofilowa ma ładunek ujemny
te substancje są głównie składnikami proszków do prania oraz szamponów
anionowe substancje stosuje się też w gaśnicach pianowych KATIONOWE ich częśc hydrofilowa ma ładunek dodatni
są one głównie składnikami w płynach do pułkania tkanin (jako substancje zmiękczające) oraz w środkach do mycia urządzeń sanitarnych (jako substancje dezynfekujące) Najczęściej składnikami płynów do czyszczenia szklanych powierzchni są też substancje szybko odparowuwujące (lotne) np.
amoniak
kwas octowy
etanol
dzięki nim na szybach nie znajdziemy smug. Do mycia szyb często stosuje się ocet, czyli 10-procentowy roztwór kwasu octowego w wodzie. Bardzo dobrze rozpuszcza on osady soli np. węglanów pozostawionych na szybie przez zanieczyszczoną wode deszczową. Środki, które używamy w zmywarkach składają się głównie z związków sodu- fosforany (V) i krzemiany.
Mechanizm usuwania brudu przy użyciu środków
z krzemianem sodu ma następującą postac:

ETAP I
krzemian sodu + woda ---> kwas krzemowy + wodorotlenek sodu ETAP II NaOH bierze udział w reakcji zmydlania tłuszczu:
tristearynian glicerolu + wodorotlenek sodu ---> stearynian sodu + glicerol tłuszcz mydło alkohol ETAP III Produkty reakcji zmydlania usuwa silny strumień wody w zmywarce. Trzeba jednak uważac używając tych środków do ręcznego mycia naczyń, gdyż wodorotlenek sodu jest substancją silnie żrącą! Usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni metalowych Rdza:
przedmioty wykonane ze stali nie szlachetnej pod wpływem tlenu i pary wodnej ulegają korozji, pokrywając się czerwonobrunatną lub czarną warstwą zawierającą tlenki i wodorotlenki żelaza(II) i żelaza(III) NaOH i KOH są substancjami silnie żrącymi dlatego kiedy używamy preparatów do udrozniania należy założyc gumowe rękawice! Silnie zabrudzone szkło laboratoryjne chemicy myją tzw. chromianą, czyli nasyconym roztworem dichromianu (VI) potasu, w stężonym roztworze kwasu siarkowego(VI). Podczas mycia chromianką zachodzi reakcja chemiczna , w której z pomarańczowego dichromianu(VI) potasupowstaje zielony roztwór siarczanu(VI) chromu(III) Jak czyścic?
10-procentowym roztworem HCl lub NaOH. Po wyczyszczeniu należy opłukac wodą i roztworem sody oczyszczonej.

Lub domowym sposobem zanużeniem zardzewiałego elementu w coca-coli. Czarny nalot:
Przedmioty wykonane ze srebra, na skutek jego reakcji ze związkami siarki zawartymi w zanieczyszczonym powietrzu , pokrywają się czarną warstwą siarczanu srebra(I) . Srebro dobrze czyści gorąca woda z CH3COOH i NaHCO3.
Do mniej profesjonalnych sposobów możemy zaliczyc zwykłą pastę do zębów. Patyna
Powierzchnie wykonane z medzi i jej stopów, takich jak mosiądz czy brąz pokrywają się zielonym nalotem węglanu i wodorotlenku miedzi(II). Powstaje on w reakcji miedzi z wodorotlenkiem węglu i wodą zawartymi w powietrzu.
Śniedź najlepiej usuwają roztwory amoniaku lub NaCl i CH3COOH w ciepłej wodzie. . . . . Rodzaje zanieczyszczeń fizyczne chemiczne tłuszcz i inne związki chemiczne, zawarte w wodzie i powietrzu, osadzają się przede wszystkim na przedmiotach wykonanych z metali szlachetnych oraz pokrytych powłoką ochronną wykonaną np. z cynku lub chromu powstają w wyniku reakcji chemicznej powierzchni metalu ze sładnikami środowiska, w którym znajduje się przedmiot metody usuwania stosowanie środków rozpuszczających składniki brudu
usuwanie mechaniczne np. za pomocą szczotek
środków zawierających substancje ścierną (np. rozdrobnioną krzemionkę) stosowanie środków czyszczących, których składniki reagują ze składnikami zanieczyszczeń Czyszczenie srebra metodą redukcji elektrochemicznej: 1. Przedmiot oczyśc z tłuszczu i innych zabrudzeń wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. 2. Przygotuj roztwór chlorku sodu (5-6 łyzek stołowych na 1l wrzącej wody). 3. Dno pojemnika wyłóż aluminiową folią i wlej przygotowany roztwór soli. 4. Włóż srebrny przedmiot. W zależności od stopnia zanieczyszczenia pozostaw go na kilka minut lub godzin. 5. Wypłucz dokładnie w ciepłej wodzie i wytrzyj miękką szmatką.
Full transcript