Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Księżyc -prezentacja

No description
by

Patryk Pienio

on 5 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Księżyc -prezentacja

Księżyc -prezentacja
wykonał: Patryk Pienio 1i1-23

Powstanie Księżyca
TEORIA I


Powstanie Księżyca
TEORIA II
Na początku istnienia Ziemi, obok niej znajdowało się inne ciało niebieskie (Księżyc) następnie pole grawitacyjne Ziemi przechwyciło je i Księżyc krąży wokół Ziemi do dnia dzisiejszego.
Powstanie Księżyca
TEORIA III
Teoria III głosi, że Księżyc jak i Ziemia powstały w tym samym czasie z mgławicy rozciągniętej wokół Słońca.
Księżyc
Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi, jedyne ciało niebieskie, do którego podróżowali i wylądowali ludzie. Jest drugim pod względem jasności obiektem na niebie.
Fazy Księżyca
Powierzchnia jest skalista i pełna zagłębień, a tę stronę, którą widzimy, pokrywają olbrzymie równiny lawy, nazywane morzami. Do tej pory nadano nazwy 1940 obiektom, w tym 1545 kraterom, które są śladami po uderzeniach planetoid.
Powierzchnia Księżyca
Na Księżycu nie ma atmosfery, wiatrów ani zbiorników wodnych, które kształtowałoby jego powierzchnię, dlatego nic się tam nie zmieniło od 3-4 miliardów lat.
Księżyc jest zawsze zwrócony tą samą stroną do Ziemi. Przeciwległa półkula jest często nazywana "ciemną stroną Księżyca", ponieważ jej nie widzimy.
Sposób, w jaki promienie słoneczne oświetlają powierzchnię Księżyca sprawia, że w ciągu miesiąca za każdym razem wygląda on inaczej. Te kształty Księżyca nazywamy fazami lub kwadrami.
Podczas pierwszych chwil istnienia Ziemi, uderzyło w nią ogromne ciało kosmiczne i wyodrębniło z niej materie. Materia utworzyła wokół Ziemi pierścień, następnie okruchy materii zaczęły scalać się w jedność i stworzyły Księżyc.
ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA
Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy prawie dokładnie w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Srebrny Glob świeci światłem odbitym od Słońca i w takiej właśnie konfiguracji Ziemia jest w stanie zasłonić to światło, przez co tarcza naszego naturalnego satelity chowa się w cieniu.
W zależności od dokładnej konfiguracji układu
Słońce-Ziemia-Księżyc, rozróżniamy trzy rodzaje zaćmień:

zaćmienie całkowite
zaćmienie częściowe
zaćmienie półcieniowe
PIERWSI LUDZIE NA KSIĘŻYCU
16 lipca 1969 r. potężna rakieta Saturn 5 wyniosła Apollo 11 wraz z załogą w przestrzeń kosmiczną. Krążownik wraz z Neilem Armstrongiem, Edwinem Aldrinem i Michaelem Collinsem zbliżył się do powierzchni Księżyca 20 lipca 1969r. Następnego ranka na oczach ponad 600 mln telewidzów astronauci odbyli spracer po powierzchni Księżyca, umocowali amerykańską flagę i zebrali
21 kg próbek skał i pyłu.
FILM Z LĄDOWANIA APOLLO 11
Temperatury na powierzchni Księżyca zmieniają się od 110 stopni C do -180 stopni C. Pierwsza przypada na środek dnia księżycowego, a druga na środek księżycowej nocy. Tak duże wahania temperatury wynikają z braku atmosfery na Księżycu. Brak atmosfery powoduje również, że do powierzchni satelity dociera bez żadnych przeszkód promieniowanie kosmiczne.
TEMPERATURY NA KSIĘŻYCU
KONIEC
Full transcript