Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

No description
by

billur godek

on 6 May 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

Film Hakkında
Akıl oyunları adlı film 2001 yılında Ron Howard tarafından yönetilmiştir ve Russell Crowe (John Nash), Ed Harris (Parcher), Tanya Clarke (Becky), Jennifer Connelly (Alicia Nash), Christopher Plummer (Dr. Rosen), Paul Bettany (Charles), Adam Goldberg (Sol), Josh Lucas (Hansen), Vivien Cardone (Marcee), Anthony Rapp (Bender), Jason Gray-Stanford (Ainsley), Judd Hirsch (Helinger), Austin Pendleton (Thomas King) gibi birçok ünlü oyuncu yer almıştır. Film, Sylvia Nasar'ın yazdığı Akıl Oyunları adlı kitabın beyaz perdeye uyarlanmış halidir.
Paranoid Şizofreni
Paranoid şizofreni, şizofreninin en yaygın şekilde görülen alt türüdür. Kişinin gerçekçi sanrılar görmesi ve bu sanrılarla gerçek hayat arasındaki farkı ayırt edememesine denir. Kişide aşırı takıntı, kuşkuculuk, alınganlık, sanrıların gerçekliğini savunma, paranoyaklaşma gibi davranışlar görülür. Sanrılardan dolayı toplumdan kopma ve kendi dünyasına kapanma gibi durumlar gözlenebilir. Ailevi sorunlar, travmalar, kazalara ya da sasıcı olaylara tanık olma paranoid şizofreniye yol açabilir. Böyle bir durumda hastanın kendine ya da çevresine zarar verme ihtimali olduğu için hastaneye kaldırılması gerekmektedir. Böyle bir durumda hasta ilaçla, psikoterapiyle, psiko-bilgilendirmeyle ya da alternatif yaklaşımlarla tedavi olabilir.
Akıl Oyunları Paranoya Başlangıcı
Akıl Oyunları adlı bu filmde John Nash'in hayali bir araba kazasından sonra şizofreni halinin paranoid şizofreni haline geldiğini görüyoruz. Devamlı olarak takip edildiğini düşünmesi, eşi ışıkları açınca panik olması ve onu evden göndermeye çalışması, her türlü sesten ve kişiden kuşkulanması paranoyanın başlangıcını göstermektedir. Birilerinin onun peşinde olduğu ve onu yaptığı işten dolayı yakalayacakları düşüncesi paranoid şizofreninin açık bir örneğidir. Bu paranoya hali Nash'in hem kariyerine odaklanmasını engellemiş hem aile içi huzursuzluklara sebep olmuştur.
Tedavi Süreci ve Şizofreninin etkisi
Nash'in hastaneye kaldırılıp tedavi gördüğü süreç, şizofeninin tedavi sürecini gözler önüne sermektedir. Bu süreçte hem şizofreni ve tedavisinin ne kadar zorlu ve acılı bir süreç olduğunu hem de kişinin kendisine verebileceği hasarları görmüş oluyoruz. Nash'in hayali görevi için koluna konulan çipi kolunu kesip araması şizofreninin sadece sanrılar görmek olmadığını birey için ne kadar tehlikeli bir hastalık olabildiğini göstermiştir. Bu olayın ardından Nash'in kendine daha çok zarar vermesini önlemek için onu yatağa bağlamaları ve kriz esnasında eşinin bunu görmesi tekrar şizofreninin belirtilerine birer örnektir.
Geç Teşhis ve Sebepleri
Paranoid Şizofreninin kolay fark edilememesi bu hastalığı fazlasıyla tehlikeli kılmaktadır. Şizofreni hastası sanrıları gerçek hayattan ayıramamaktadır ve anlatılmaya çalıştığında şiddetle karşı çıkıp kabullenmemektedirler. Bu hastalık sebebiyle toplumdan uzaklaşanlar ya da gizli tutanlar ise başkaları tarafından fark edilmesini zorlaştırmışlardır. Akıl oyunlarına bakacak olursak John Nash'in yaptığı işi çok gizli ve devlet sırrı olarak adlandırıp karısına anlatmaması, hastalığının üniversiteden beri var olmasına rağmen bulunmamasına yol açmıştır. Bu da erken bir tedavi sürecini engellemiş ve belki de kolayca tedavi edilebilecek bir hastalığı paranoyaya çevirmiştir.
Konu
Akıl Oyunları isimli bu film John Nash adında şizofren bir matematikçinin hayatını ve başına gelenleri anlatmaktadır. Nash üniversite yıllarından beri hayaller görmeye başlamıştır ve mezun olduktan sonra paranoid şizofreni hastası olmuştur. Üniversiteden mezun olduktan sonra çok gizli bir göreve atandığını düşünen Nash akıl sağlığını yitirmiştir ve bir psikiyatrist ile karşılaştıktan sonra hastaneye kapatılmıştır.
A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)
Paranoid Şizofreni

Bu hastanede tedavi süreci boyunca hasta olduğunu kabul etmeyen Nash bir takım tedaviler ve ilaçlar yardımıyla iyileşip hastaneden çıkar. Nash'in hastalığını kabullenmesi, hayalinde gördüğü küçük kız Marcee'nin hiç büyümediğini fark etmesi sayesinde olmuştur ve bundan sonra Nash hastalığından kurtulamayacağını anlayıp ondan kaçmak yerine onunla yaşamayı öğrenmiştir. Nash eski işine, öğretmenliğe geri dönmüş ve hayatını tekrar bilime adamıştır. Sonunda hastalanmadan önce yaptığı bir buluş sayesinde Nobel Ekonomi Ödülüne layık gösterilmiştir.
Kabulleniş ve Kontrol
Akıl Oyunları'nın en çarpıcı noktası Nash'in hastalığını kabul etmesi ve sanrıların kaybolmayacağını anladığı zaman onlarla yaşamayı öğrenmesi olmuştur. Şizofreninin akılda oluşsan bir sorun olmasına rağmen yine aklını kullanarak bu hastalığın üstesinden gelen Nash, onların geçmişinin bir parçası olduğunu kabullenmiş ve hayatını engellemesine izin vermeyecek şekilde yoluna devam etmiştir. Başta hayatını büyük biçimde etkileyen ve maddi manevi zarara yol açan bu sanrılar ve hayali kişiler, Nash onların gerçek olmadığını kabullendikten ve günlük hayatında görmezden geldikten sonra pasif bir role bürünmüş ve sadece Nash'in yaşamına seyirci kalmakla yetinmiştir. Burada hastalığın sadece ilaçlar ve tıbbi yöntemlerle değil, aile desteği, sevgi, azim, kararlılık ve problemleri mantık yoluyla çözmek gibi psikolojik ve dış etkilerin de hastalıkları yenmenin üstündeki rolünü görmüş oluyoruz.
Full transcript