Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Kariyer Yönetimi Ve Örnek Kariyer Planlaması Nedir?

No description
by

Tuba Ağbaba

on 10 March 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Kariyer Yönetimi Ve Örnek Kariyer Planlaması Nedir?

KARİYER YÖNETİMİ VE ÖRNEK KARİYER PLANLAMA
Kariyer Yönetimi Ve Örnek Kariyer Planlaması Nedir?
Günümüzde değişen teknoloji, sosyal gelişmeler ve ekonomideki değişen koşullar nedeniyle iş yaşamı da değişmeye başlamıştır. Artık malların üretiminde çalışan insan sayısı azalmış, hizmet sektöründe çalışan sayısı çoğalmıştır. İletişim çok hızlanmıştır. Şirketler dünyanın her yerinde hizmet verdiği için çalışanlar da dünyanın her yerinde çalışmaktadır. Çalışma saatleri esnekleşmekte, takım çalışması artmakta, çalışanlardan sürekli olarak kendilerini geliştirmeleri ve değişime açık olmaları beklenmektedir. Neticede, iş hayatına hazırlanırken kendimize şu soruları sormanız gerekmektedir.

“Geleceğim için düşünmemin, plan yapma zamanının geldiğinin farkında mıyım? Yaşamımı yönlendirme sorumluluğunu almaya istekli ve hazır mıyım? Gelecekte çalışmayı düşündüğüm mesleğe ve iş yaşamına hazırlanma konusunda neler yapıyorum?”


“Kariyer yapmada iki olanak vardır: Ya gerçekten bir şeyler yaparsınız ya da bir şeyler yaptığınızı iddia edersiniz. Birincisini yapmak daha kolaydır çünkü burada rekabet ikincisinde olduğu kadar büyük değildir.”
J.KAYA


Kendinizi İyi Tanıyın
Askere mi Gitmeli İşe mi Girmeli?
Özel Sektör mü, Kamu Sektörü mü?
Yüksek Lisans Yapmalı mıyım?
Kariyerinize Yatırım Yapın


Plan yapın:
Ne istediğinizi ve bunun için ne yapmanız gerektiğini belirleyin. Hedeflerinizi küçük bölümlere ayırın ve o küçük hedefleri gerçekleştirecek planlar yapın.
• Örneklerinizi belirleyin:
Sizin ilerlemek istediğiniz kariyer yollarından daha önce mutlaka birileri geçmiştir. Onları kendinize rol model olarak alın ve o kişilerin kariyer gelişimlerini takip ederek kendinize özel dersler çıkarın.
• Kişiliğinizi göz ardı etmeyin:
Kariyer planlarınızı yaparken mutlaka karakter ve kişisel özelliklerinizi göz önünde bulundurun; çünkü sizin başarınızı tayin edecek en önemli etkenler bunlardır.
• Kendinize dürüst davranın:
Hedeflerinizi belirlerken neyi yapıp neyi yapamayacağınızı kendinize dürüst davranarak belirlemelisiniz. Boşa kürek çekecek kadar vaktinizin olmadığını unutmayın.
• İşinizle ilgili gelişmeleri takip edin:
Etrafınızda işinizle ilgili gelişmelerin muhakkak takipçisi olun. Bu gelişmelerden öğreneceğiniz en ufak bir ayrıntı bir gün işinize yarayacaktır.
Öğrenmeyi bırakmayın:
Kaç yaşında olursanız olun ya da hangi eğitimleri almış olursanız olun her şeyi bilemeyeceğinizi unutmayın. Belirlediğiniz hedefleriniz doğrultusunda eğitim programlarına katılabilir, seminerleri takip edebilir ya da yeni bir dil öğrenmek için mesai harcayabilirsiniz.


Kariyer Planlamada En Çok Karşılaşılan Hatalar
Son zamanlarda çalışma hayatında en sık kullanılan kavramlardan birisi olan “kariyer” kelimesi ile günlük hayatta da çok karşılaşırız. Kariyer sözcüğü kullanıldığı zaman, herkesin aklında değişik kavramlar canlanır. Sıklıkla “meslek” kelimesi yerine kullanılan “kariyer” aslında yaşamımız boyunca yaptığımız tüm işleri, boş zamanlarda yaptığımız etkinlikleri, yaşamımızdaki diğer rolleri yani yaşamımızdaki tüm yönleri içerir. Kısacası kariyer, çalışma hayatımızın tümüdür. Kariyer planlaması ise insanın yaşamı boyunca kendi yolunu çizmesi, tüm yönlerimizin, eğitimimizin, mesleğimizin ve çalışacağımız işin planlanmasını içerir.
ÖRNEK KARİYER YÖNETİMİNİN AŞAMALARI
Yapılması gereken, doğru planlamayı yüksek motivasyonla birlikte hayata geçirmeye çalışıp nerde yanlış yaptığınızı bulmaktır.
• Çabuk ya da geçici çözümler arıyorsunuz. Tatmin edici ve prestijli bir kariyer sahibi olmak zaman, sabır ve iyi bir plan gerektirir.
• Kendinizi tanımadan, ne istediğinizi bilmeden başarıyı dış dünyada arıyorsunuz. Ne istediğinizi bilmeden, araştırmadan, dış faktörlerin yardımı ile kendinize bir yön bulmaya çalışmanız sizi başarıya götürmeyecektir.
• Sadece ilanları takip ediyor, diğer yöntemleri göz ardı ediyorsunuz.
• Kendinize güveniniz olmadığı ya da ne istediğinizi bilmediğiniz için harekete geçemiyorsunuz. Ne yapacağınıza daha önce karar verdiğiniz için, bundan vazgeçemeyeceğinizi veya kararınızı değiştiremeyeceğinizi düşünüyorsunuz.

“Eğer yürüdüğün yolda engeller yoksa o yol seni bir yere götürmez..”


İş Nedir?
Sürekli olarak yapılması öngörülen, öğrenilmesi için belli bir eğitim ve/veya tecrübe gerektiren, insanın hayatını kazanmak için yaptığı, aynı zamanda manevi doyum da sağlayan ve genel geçer ahlak kuralları ile çelişmeyen bir faaliyettir. Yeryüzünde binlerce iş bulunmaktadır
• İnsana toplum içinde belli bir yer sağlar.
• Kişiye sorumluluk yükler. Sorumluluk bilinci, mesleki olgunluk sağlar.
• İnsanın gerçekleştirebileceği performansı ortaya koyar.
• İnsanın olgunlaşmasını sağlar ve onun yaratıcı olmasına olanak tanır.
• Bir statü sembolüdür.
• Kişiye ekonomik özgürlük sağlar.
• Kişinin kendini gerçekleştirdiği yerdir.
• Yaşamı daha anlamlı kılar.


Seçeceğimiz iş hakkında neleri bilmemiz gerekmektedir?

Seçeceğimiz iş hakkında bilmemiz gereken o kadar çok şey vardır ki aslında... Şimdi onlara kısaca bir göz atalım:
Çalışanlarda aranılan nitelikler:
İstenilen yaş, boy, ağırlık ve yetenek düzeyi nedir?
Çalışma koşulları:
Günlük çalışma süresi ne kadardır? Gece, hafta tatili ve bayram nöbetleri var mıdır; varsa süresi ve sıklığı nedir? Yaz tatili var mıdır? Kaç yaşında emekli olunur? Mesleğin gerektirdiği bilgi ve beceriler başka bir alanda da geçerli midir?
Çalışma ortamı:
İş nasıl bir ortamda yürütülmektedir? İş dışarda mı; yoksa içerde mi yapılmaktadır? Mesleğe özgü hastalıklar var mıdır? Başka biriyle mi; yoksa yalnız mı çalışılmaktadır?
İşe giriş:
İşe ilk giriş nasıl olmaktadır? (sınavla, doğrudan başvurarak vb.) Kendi işinizi kuracaksanız en az ne kadar sermaye gerekmektedir?
Meslekteki ilerleme:
Mesleğinizdeki ilerleme olanakları nelerdir?
Kazanç:
Aylık ya da yıllık kazanç geliriniz ne olacaktır? Türkiye nin farklı bölgelerinde kazancınız farklılık gösterecek midir?


İşiniz yaşamınızda neleri etkiliyor?
• Gelir düzeyi:
Seçtiğimiz iş; ne kadar para kazanacağımızı, nasıl bir semtte yaşayacağımızı, nasıl bir evde oturacağımızı, ne tür sağlık ve eğitim hizmetlerinden yararlanacağımızı vb. standartlarımızı etkilemektedir.
• Sosyal statü:
İşiniz, toplumda ne kadar saygı göreceğimizi ve nasıl bir yer edineceğimizi etkilemektedir.
• Özel yaşam ve sosyal ilişkiler:
Kimlerle arkadaş olacağımız, kiminle evleneceğimiz, çocuklarımızın hangi okullara gideceği, hangi sosyal etkinliklere katılacağımız vb. faktörler kesinlikle seçtiğimiz işten etkilenmektedir.
• Zamanı kullanma biçimi:
İşimiz; çalışma ve özel hayata ayırdığımız zamandan, ne kadar çalışabileceğimize ve aile üyelerine ne kadar vakit ayıracağımıza kadar bir çok aktivitelerimizi etkiler.
• Kendimizi ifade etme biçimi:
Seçtiğimiz iş aracılığıyla kendimizi ifade etme fırsatı buluruz. Bunun yanı sıra seçtiğimiz iş, yaşamdan alacağımız doyum ve mutluluğu da belirlemektedir.

İş seçiminizi etkileyen faktörler
İş seçimini etkileyen etmenler, çok sayıda ve değişik türdedir. Bu süreçte , bireyin kişilik özellikleri ve kendini nasıl gördüğü en önemli sırada yer almaktadır. Bunun yanı sıra sosyal özellikler, politik, ekomomik yapı ve şans gibi etmenlerin bileşimi de iş seçimini etkilemektedir. Dolayısıyla herkesin bu etkenlerden etkilenme süreci farklılık gösterir.
Bireysel etkenler:
İşimizi seçerken sahip olduğumuz özelliklerimiz çok önemli bir rol oynamaktadır. İş seçimimizi yaparken kendimizi tanımamız, iş seçimimizde rol oynayan kişilik özelliklerimizi açık ve doğru biçimde değerlendirmemiz gerekir. Yani;

a) Hangi alanda ne düzeyde yeteneğe sahip olduğumuzu (
YETENEK
)
b) Nasıl bir çalışma ortamında, ne gibi işleri yapmaktan hoşlanacağımızı (
İLGİ
)
c) Mesleğimizden ne gibi yararlar beklediğimizi (
DEĞER
) bilmemiz gerekir.

Sosyal etmenler
Bu zamana kadar yapılan pek çok araştırma, iş seçimini ve gelişimini etkileyen en önemli sosyal etmenin aile olduğunu göstermektedir. Ailenizin değerleri, eğitim geçmişi, gelirleri, işleri değerlendirme biçimleri, hangi işleri kabul edilebilir olduğuna ilişkin değerlendirmeleri vb. iş seçiminizi kesinlikle etkileyecektir.
Sosyal açıdan iş seçiminizi etkileyen diğer bir etmen de kültürdür. İçinde yaşanılan kültürün değer yargıları, gelenek ve görenekleri bebeklikten itibaren sosyalleşme kavramı aracılığıyla bizlere aktarılıyor. Bu aktarılan mesajlar, sıklıkla bizim düşünce ve inançlarımız haline geliyor ve bizler de sıklıkla bu kültürel yaptırımların dışına çıkamayabiliyoruz. Kısaca toplumda kadın ve erkeğe uygun, saygın olarak değerlendirilen işler ve hatta dine göre uygun bulunan işler kültürden kültüre değişiklik göstermektedir.
Bunların yanı sıra kitle ileitişim araçlarının ve özellikle televizyonun gençlerin mesleki gelişimleri üzerindeki etkisi yadsınamaz derecededir. Televizyon, gazete, dergi ve bilgisayar üzerinden ulaşılan kaynaklarda sıkça karşımıza çıkan kişilerin gençler arasında model alınma olasılığı artabilmektedir.


KARİYER VE KARİYER PLANLAMA
Kariyer Planlama “Bireylerin; beceri, ilgi ve değerlerini dikkate aldığı, bunlara uygun amaçlarbelirlediği ve bu amaçlara ulaşmak için planlama yaptıkları süreç” tir.
Bireysel Kariyer Yönetimi kapsamında
değerlendirilen başlıca faaliyetler ;

 Bireysel vizyonu belirleme,
 Kariyer hedeflerini belirleme,
 İlgi, yetkinlik, yetenek ve becerileri belirleme,
 Meslek seçimi,
 İşe ilişkin öncelikleri belirleme,
 İş olanaklarını araştırma,
 Özgeçmiş hazırlama,
 İşe başvurma ve başvuru takibi,
 İş görüşmesi,
 İşe başlama ve uyum süreci,
 Firma kültürüne uyum sağlanması,
 Mesleki yenilikleri takip etme,
 İş ilişkilerini yönlendirme,
 Firmanın eğitim ve kariyer yönetimi politikalarına uygun davranışların sergilenmesi,

KENDİNİ TANIMA
Doğru bir kariyer planı oluşturmak için; kişilik özellikleriniz, değerleriniz, yetenek ve becerileriniz,
güçlü ve zayıf yanlarınızla birlikte kendinizi tanımanız, üzerinde en fazla düşünmeniz gereken
konulardan biridir. Kariyer planınızı oluştururken değerleriniz, yetkinlikleriniz, geçmişte yaşadığınız deneyimlerinizi değerlendirmelisiniz. Kişilik özelliklerinizin yanı sıra beklentileriniz, hayal ettiğiniz çalışma ortamı ve çalışma koşulları gibi faktörleri de belirlemelisiniz.
Kendinizi keşfetmeye yönelik aşağıdaki konular üzerine bir çalışma yapabilirsiniz;
 Kişilik özelliklerinizi ve davranışlarınızı analiz edin.
 İş ve özel yaşamınızda size ışık tutacak ilkeler olan değerlerinizi belirleyin.
 Yeteneklerinizi, becerilerinizi, tavırlarınızı ortaya dökün.
 Güçlü ve zayıf yanlarınızı yazın.
 Kendinize şu soruları sorun;

VİZYON BELİRLEME


Bireysel vizyonumuz, yaşamımızın sonraki dönemlerinde olmak istediğimiz nokta ve bu noktaya
ulaşırken izleyeceğimiz yol, yani ilke ve değerlerimizden oluşmaktadır. Vizyonumuz, yaşamımız
boyunca bize yön gösteren bir rehber ve bir anlamda hayatımızın pusulası olmaktadır.
Bireysel vizyonumuzu belirlerken aşağıdaki sorular üzerine düşünebilirsiniz;
İlke ve değerlerimiz nelerdir?
Yaşamın anlamı nedir? Ne için yaşıyorum?
Yaşamda üstlendiğim roller nelerdir? (Öğrenci, çalışan, akraba, arkadaş, dost, vatandaş vb.)
Üstlendiğim her role ilişkin olarak, olmak istediğim noktalar nelerdir?
Kendimi beş ve on yıl sonra nerede görmek istiyorum?

KARİYER HEDEFLERİNİ BELİRLEME
Vizyonumuz, en son varış noktamızdır. Hedeflerimiz ise, bu noktaya varmak için neler yaptığımızdır.
Hedefler, bireyin amaçları doğrultusunda kullandığı araçlardır. Kısa veya uzun dönemli olarak
saptanabilir ve hedeflere ulaşıldıkça, yenileri belirlenebilir. Ancak bireyin yaşam felsefesi
değişmedikçe vizyonunda önemli değişiklikler olmaz.
aşağıdaki konular üzerine düşünebilirsiniz;
Ne istediğinizi tam olarak belirleyin. Kendinizi hangi noktada görmek size mutlu eder?
Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi oluşturun.
Örneğin; kendinizi beş yıl içinde nerede görüyorsunuz?
Hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı planlayın. Hedefinize ulaşmak için neler yapmanız gerekiyor?
Çalışmak istediğiniz alan hakkında bilgi edinin; lisans üstü eğitime katılmanız gerekiyor mu?
Hedeflerinize ulaşmanız için eğitimlere, sertifika programlarına katılmanız gerekiyor mu?
Üniversitenin son yıllarındaysanız, yüksek bir not ortalaması tutturmaya çalışın. Bazı firmalar
kriter olarak yüksek not ortalaması isteyebiliyor.

Meslekleri araştırırken aşağıdaki konular üzerine düşünebilirsiniz;
• Çalışmak istediğiniz meslekleri, sektörleri listeleyin ve bunlarla ilgili araştırma yapın.
• Üniversitenin son yıllarındaysanız, fakülteniz mezunlarının hangi işlerde çalıştığı konusunda araştırma yapın.
• Fakülteniz mezunlarının geçtiği farklı meslek dalları var mı? Sizce kariyerinize hangi noktadan başlamanız doğru olur?
• Araştırdığınız meslekler için aranan özellikleri öğrenin. İstediğiniz meslekler için gereken eğitim,yetenek ve beceriler nelerdir?
• İlginizi çeken mesleklerin çalışma koşulları, çalışma düzeni, çalışma saatleri, fiziksel çevresi,
• mesleğin gelir düzeyi hakkında araştırma yapın.
• Mesleğin piyasadaki yeri ve geleceği ile ilgili araştırma yapın ve hedeflerinizi ne kadar
gerçekleştirebileceğinizi ölçümlemeye çalışın.
• Mesleki ve sektörel dergilere üye olun.
• Mesleki kuruluşlar ve meslek üyeleri ile bağlantıya geçerek mesleğin inceliklerini öğrenebilirsiniz.

İŞ HAYATINA HAZIRLIK OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI
 Karar verdiğiniz kariyer alanında size en uygun sektörlerin ve firmaların hangileri olduğunuz listeleyin.
 Listelediğiniz firmalara nasıl ulaşabileceğinizi, işe alım ve çalışma koşullarının neler olduğunu,ücret skalalarını, bünyelerindeki personelin kariyer ve eğitim stratejilerini öğrenmeye çalışın.
 Firmaların insan kaynakları departmanlarının irtibat bilgilerini ve yetkili kişilere listeleyin. Dahasonra bu birimlere iş başvurusunda bulunabilirsiniz.
 Dergi ve gazetelerdeki iş ilanlarını takip edin.
 İş ve ekonomi dergilerindeki sektörler ve firmalara yönelik haberleri, röportajları takip edin.
 İnsan kaynakları danışmanlık firmalarının listesini çıkarın ve web sitelerindeki iş pozisyonlarını takip edin.
 Firmaların iş başvurusu alma yöntemlerini öğrenin.
 Üniversitelerin ve insan kaynakları sektörünün kariyer günleri ve etkinliklerini takip edin.


BİR ÇALIŞAN OLARAK ÖRNEK KARİYER YÖNETİMİNDE GEREKLİ 7 ALTIN KURAL;


İşinizde lider olmak ve fark yaratmak için çok zorlu süreçleri yaşamak zorundasınız. Sıfırdan başlayarak işinizde nasıl lider durumuna gelebilirsiniz?
Aslında bunun birçok yolu var. Bu yazımızda işyerinizde lider bir konuma gelmenin ve kendinizi diğer çalışanlara göre bir adım öne çıkartmanın yollarından bahsedeceğiz.

1-Sorumluluk Alın
2-Kazan-Kazan
3-Risk Alın
4-Yapın, Yazın
5-Fırsatları Görün
6-Açık Olun
7-Verin, Verin, Verin
Full transcript