Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Rihanna

The best
by

Natalia Klemens

on 30 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Rihanna

Rihanna RobynRihanna Fenty urodziła się 20.02.1988 roku w Saint Michael na karaibskiej wyspie Barbados. ąJej matka jest Monika Braithwaite(ksiegowa na emeryturze) i Ronald Fenty(byly kierownik magazynu w fabryce odziezy). Jej matka z pochodzenia jest Gujanka, a ojciec ma korzenie barbadoskie i irlandzkie Jej dziecinstwo bylo bardzo burzliwe ze wzgledu na uzaleznienie ojca od kokainy, alkoholu i marihuany, niespokojne malzenstwo rodziców i ich rozwód gdy miala 14 lat. Dorastała w skromnym trzyosobowym bungalowie w Bridgetown, gdzie wraz z ojcem sprzedawała ubrania na ulicznym straganie RiRi ma dwóch braci- Rorreya i Rajada. Ma także dwie siostry przyrodnie i brata od strony ojca, wszyscy urodzeni przez rózne matki przed poslubieniem matki Rihanny Zyla normalnym zyciem uczeszczajac do szkoly podstawowej Charlesa F. Broome'a na Barbadosie, a nastpnie do Combermere School, gdzie zalozyla trio muzyczne z klasowymi znajomymi.
Byla wojskowym kadetem w rezerwowo-militarnym programie.

Pomimo planów ukonczenia szkoly sredniej, zdecydowala sie przerwac nauke, poniewaz kariera muzyczna wymagala powiecenia czasu. Gdy miała 15 lat wygrala szkolny talent show
wykonujac utwor "Hero" Mariah Carey. W grudniu 2003 roku Rihanna poznała amerykańskiego producenta muzycznego Evana Rogersa

Piosenkarka i dwóch członków jej zespołu wzięli udział w przesłuchaniu zorganizowanym przez Rogersa.
Producent powiedział wtedy: “The minute Rihanna walked into the room, it was like the other two girls didn’t exist.” She eventually moves to Connecticut to live with Rogers and his wife, while cutting a four-song demo. “When I left Barbados, I didn’t look back,” Rihanna adds. “I wanted to do what I had to do, even it meant moving to America.” Rihanna zrobila wrazenie na producencie i zaprosil ja na drugie spotkanie wraz z jej mama, podczas którego zaproponowal jej nagrywanie wspólnie z Carlem Sturkenem w ich studiu nagraniowym w Nowym Jorku,


a W styczniu 2005 roku Rogers rozpoczal rozsylanie nagranych wczesniej demo Rihanny do wytwórni pytowych. W lutym 2005 roku piosenkarka podpisała kontrakt z wytwórnią i anulowała spotkania z innymi. W tym samym miesiącu przeniosła się Stanów Zjednoczonych i zamieszkała z Rogersem i jego żoną
Kopia demo trafiła do studia Def Jam, gdzie Jay Brown, jeden z personelu A&R, usłyszał j i przedstawił prezesowi wytwórni, Jay'owi-Z.
Gdy Jay-Z usłyszał "Pon de Replay", pocztkowo był sceptyczny. Uważał, że piosenka jest zbyt trudna dla niej: "gdy utwór jest zbyt duży, to trudno [nowemu artyście], aby wrócił później z powrotem.
Def Jam jako pierwszy odpowiedział na wysłane demo i zaprosił Rihanne na przesłuchanie Def Jam jako pierwszy odpowiedział na wysłane demo i zaprosił Rihanne na przesłuchanie Mimo ze wciaz uwaza siebie za Robyn, wybrala swoje drugie imie jako swój pseudonim sceniczny poniewaz dla niej, imie Rihanna jest wlasnie etapem, który zaczal sie w studiu nagraniowym w 2005 roku Music of the Sun Po podpisaniu kontraktu z Def Jam, Rihanna spdziła trzy miesiace nagrywajac swoja nowa płyte.
22 sierpnia 2005 roku ukazał si jej debiutancki singiel "Pon de Replay", który zajał drugie miejsce na Billboard Hot 100 oraz na UK Singles Chart. Utwór stał sie światowym hitem. B-sidem singla jest utwór There's A Thug In My Life. Taneczny teledysk został wyreżyserowany przez Little 2005 Album Music of the Sun został wydany 30 sierpnia 2005 roku w Stanach Zjednoczonych, osiągając miejsce dziesiąte na Billboard 200, ze sprzedażą 69 tys. kopii w pierwszym tygodniu. Jej muzyka zawiera elementy reggae ze względu na jej karaibskie pochodzenia. Album otrzymał mieszane recenzje od krytyków muzycznych. Drugim singlem promujacym debiutancki album Rihanny zostal utwór If It's Lovin' That You Want. Teledysk krecony na wybrzezu Kalifornii w Malibu wyrezyserowal go Marcus Raboy. Na poczatku kariery Rihanny krazyly pogloski, ze mloda piosenkarka wdala sie w romans z jej mentorem Jay-Z. Wszystko to jednak bylo klamstwem stworzonym przez PRowca Jonathana Raya, przyjaciela producenta debiutanckiego singla "Pon De Replay". Chcial w ten sposób zwiekszyc zainteresowanie mediów Rihanna, a co za tym idzie, produkcja jego kolegi. Powstała również ekskluzywna japońska edycja tego albumu. Specjalne wydanie posiada zupełnie innąa okładkeę, niż tęa bardziej nam znanaą + zawiera dwa unikalne bonusy: Should I? w duecie z J-Statusem oraz Hypnotized Secret Sparkle Body Spray Tour-
mini-trasa koncertowa, w ramach której Rihanna zagrała parę koncertów w Ameryce, w celu promocji debiutanckiego krążka. To był pierwszy raz, gdy Rihanna mogła śpiewać naprzeciw swoich fanów w ramach tournee. A Girl Like Me Miesiac po wydaniu pierwszego albumu, wokalistka zaczela prace nad drugim. Produkcja zajeli sie Evan Rogers i Carl Sturken, którzy wyprodukowali wiekszosc plyty, Stargate, J.R. Rotem i piosenkarz Ne-Yo.
A Girl Like Me zostal wydany w 10 kwietnia 2006 roku, mniej niz osiem miesiecy po ukazaniu sie Music of the Sun. Pierwszy singiel "SOS" zadebiutował na szczycie Billboard Hot 100, stajac sie jej pierwszym numerem jeden w Stanach Zjednoczonych. Do końca 2006 roku utwór sprzedał si w nakładzie 4539 tys 2006 Unfaithful to drugi singiel promujący album A Girl Like Me. Jak dotąd Rihanna go nie pominęła na żadnej trasie. Piosenka uchodzi za jedną z najlepszych w repertuarze wokalistki. Co ciekawe, jest to największy hit RiRi w polskim radiu RMF FM! Pojawił się w 71 notowaniach (ok. 4 miesiące), a na szczycie aż 7 razy! Po wydaniu albumu Rihanna rozpocza swoj pierwsz tras koncertow Rihanna: Live in Concert Tour. Potem rozpoczela trase Rock Block Tour, a nastpnie koncertowala z The Pussycat Dolls w trasie PCD Album Promotional Tour od 12 listopada 2006 do 6 lutego 2007 roku w Europie Rihanna bardzo nie lubi utworu We Ride, który wybrała jednak na trzeci singiel z albumu A Girl Like Me. Sama artystka uważa, że to była jej najgorsza decyzja. Wokalistka zadebiutowała także w filmie Dziewczyny z drużyny 3, gdzie zagrała siebie samą w roli drugoplanowej. Film został wydany na DVD 8 sierpnia 2006 roku 2007 Good Girl Gone Bad “I want to keep people dancing but still be soulful at the same time [...] You feel different every album, and [at] this stage I feel like I want to do a lot of uptempo [songs].” Z trzecim studyjnym albumem Good Girl Gone Bad, Rihanna chciala dokonac zmiany gatunku muzyki.
Przyjela w tym celu, podczas nagrywania, bardziej buntowniczy wyglad, scinajc swoje wlosy i farbujac je na czarno. Na temat albumu piosenkarka wypowiedziala slowa: Album został wydany dnia 4 czerwca 2007.
Płyta w odróżnieniu od dwóch poprzednich zawiera bardziej dance-popowe piosenki
Album otrzymał pozytywne recenzje od krytyków, stajac sie dotychczas najlepiej ocenianym wydawnictwem muzycznym w historii artystki Good Girl Gone Bad przyniósł cztery hity- wszystkie single osiągnęły pozycję w pierwszej trójce na Billboard Hot 100. "Umbrella" z udzialem Jay'a-Z zadebiutowala na szczycie na calym swiecie. Oprócz uplasowania sie na miejscu pierwszym w wielu krajach, "Umbrella" w Wielkiej Brytanii zajmowala najwyzsze notowanie przez dziesi kolejnych tygodni, stajac sie tym samym najdluzej znajdujacym sie numerem jeden na licie UK Singles Chart. Nastepne trzy single "Shut Up and Drive", "Don't Stop the Music" i Hate That I Love You" wspiely sie do pierwszej pietnastki w Stanach Zjednoczonych. Shut Up and Drive nie poradzil sobie tak dobrze, jak Umbrella, ale jest jednym z najwiekszych hitów Rihanny oraz najczesciej spiewanym przy pomocy publiki. So SHUT UP AND ENJOY! :)
Ponad to "Don't Stop the Music" znalazl sie na pozycji pierwszej w Australii, Holandii, Francji, Niemczech i Szwajcarii, oraz sprzedal sie w 5853 tys. egzemplarzach Artystka ponownie wydała swój album o nowym tytule Good Girl Gone Bad: Reloaded w czerwcu 2008 roku, zawierajcy trzy nowe utwory
"Take a Bow", duet z zespołem Maroon 5 "If I Never See Your Face Again" i "Disturbia". 27 stycznia 2009 roku została wydana składanka Good Girl Gone Bad: The Remixes, która zawiera 12 zremixowanych utworów z 3. albumu artystki.
Remixy zostały wykonane m.in. przez The Wideboys, czy też Seamusa Haji 8 lutego 2009 roku Rihanna była zmuszona odwołać swój wystep na 51 gali Grammy Awards, ponieważ została brutalnie pobita przez swojego ówczesnego chłopaka Chrisa Browna. 5 marca 2009 roku Brown został oskarżony o napaść i prób składania pogróżek.
22 czerwca 2009 roku podczas rozprawy skazano Chrisa na 5 lat wizienia w zawieszeniu i zakazano mu sie zbliżać na piećdziesiat metrów od artystki, w wydarzeniach publicznych odległość ta zmniejsza sie do dziesieciu metrów W celu promowania swojego trzeciego krazka Rihanna wyruszyla w swiatowa trase Good Girl Gone Bad Tour, która obejmowlaa Ameryke Pónocna i Poudniowa, Europe, Azje, Australie, Oceanie, a take Afryke! Zapis z koncertu w Manchesterze zostal wydany na DVD: Good Girl Gone Bad Live. Rihanna i tym razem nie pominela naszego kraju i zagrala 19 marca w warszawskim Torwarze! 2009 Rated R Czwarta płyta nosząca nazwę Rated R została wydana 23 listopada 2009 roku.
Rolling Stone wydał pozytywną opinię pisząc, że "Rihanna zmieniła dźwięki i jest to najlepsza płyta pop roku". Album zadebiutowa na pozycji numer cztery na Billboard 200 i uzyska status platynowej pyty przez Recording Industry Association of America (RIAA) sprzedajac sie w nakladzie powyzej miliona.
Rated R, ogólnie uważany za najlepszy album w karierze Barbadoski. Russian Roulett zostal wydany jako pierwszy singiel 20 padziernika 2009 roku. Piosenka osiagnela duzy sukces komercyjny, dochodzac do pierwszej pozycji listy najpopularniejszych utworów w Szwajcarii i Norwegii, a takze do dziewiatej na Billboard Hot 100.
Teledysk do Wait Your Turn zosta nakrecony gdyz piosenka miala byc pierwszym singlem, jednak ówczesny wlaciciel Island Def Jam - L.A. Reid - stwierdzil, ze to nie moze byc oficjalny pierwszy singiel, wic zostal nim Russian Roulette. Kolejne single:
Hard(w duecie z Jeezym został napisany m.in. przez samą Rihanneę.) i
Rude Boy(Utwór wsparty bardzo efektownym teledyskiem wyreżyserowanym przez Melinę Matsoukas to kolejny #1 na Billboard Hot 100! W Polsce piosenka zajeęła #4 (Polish Airplay Chart). Utwór pojawił sieę zarówno na Last Girl On Earth Tour jak i na LOUD Tour!) Dwa ostatnie single promujące album: Rockstar 101 [reż. Melina Matsoukas] oraz Te Amo [tradycyjnie Anthony Mandler]. W klipie Rockstar 101 Rihanna po raz pierwszy pokazuje się w czerwonych włosach, natomiast w Te Amo występuje francuska modelka Laetitia Casta, a sam utwór zajął w Polsce pozycję #2 (Polish Airplay Chart). 2010 Loud Last Girl On Earth Tour to trasa promujca album Rated R. Trwaa od kwietnia 2010 do marca 2011 (z kilkumiesiczna przerwa) i obejmowala Ameryk Pónocna, Azje, Australie oraz Europe. W ramach tej trasy Rihanna zagrala prawie 70 koncertów, niestety Polski nie odwiedzila. W kwietniu 2010 roku David Guetta udostępnił krótki fragment utworu nagranego wraz z Rihanną. Później okazało się, że Rihanna pracowała wówczas nad nowym piątym albumem, który miała wydać jesienią 2010 roku. Przy współpracy nad albumem, oprócz Guetty, podjęli się również: Taio Cruz, Alex da Kid, Sean Garrett i Ne-Yo. Loud zostal wydany 12 listopada 2010. W Polsce LOUD otrzymal status POTRÓJNEJ platyny za sprzedaz +60.000 egzemplarzy! Ta era to jedno wielkie pasmo sukcesów Rihanny (pierwsze 3 single zajely #1 miejsce na Billboard Hot 100), a takze mnóstwo wystepów, nie tylko w ramach trasy koncertowej. Album otrzyma nominacje do nagród Grammy jako ALBUM ROKU. Pierwszym singlem promującym jest utwór Only Girl (In The World).
Piosenka miala swoja premiere 7 wrzesnia, 2010. Wyprodukowana zostala przez Stargate(Don't Stop the Music i Hate That I Love You)Piosenka dotarla do miejsca pierwszego w Stanach, Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Utwór zdobyl statuetke za "Najlepsze nagranie Dance" podczas 52 gali rozdania nagród Grammy Awards 9 stycznia 2011 roku "What's My Name?" osiągnął pozycję pierwszą na UK Singles Chart, dając Rihannie jako jedynej artystce w historii pięć singli numer jeden w Wielkiej Brytanii WHAT'S MY NAME? To drugi singiel promujacy album LOUD. Wesola kompozycja zostala nagrana w duecie z raperem Drake'iem (choc w internecie krazy tez wersja solowa). Teledysk by krecony na Manhattanie, w dzielnicy LES (Lower East Side).

Wspial sie na pierwsze miejsce Billboard Hot 100. Osiagnal pierwsze miejsce, przed pierwszym singlem "Only Girl (In the World)", co zdarzylo sie pierwszy raz w historii Billboard Hot 100. S&M to trzeci singiel promujący album LOUD. To też kolejny #1 na US Billboard Hot 100 a także na Polish Airplay Chart. Piosenka o seksie, mimo swoich kontrowersji, stała się najpopularniejszym singlem z 5. albumu artystki. Na Billboard Music Awards 2011 Rihanna wykonała remiks utworu w duecie ze starszą koleżanką - Britney Spears. 2011 Cheers (Drink To That) to jużz ostatni singiel z albumu LOUD. Utwór sampluje utwór Avril Lavigne (I'm With You), która sama jest wspólłautorkaą tekstu piosenki. Teledysk zawierająacy fragmenty z LOUD Tour i prywatnego żzycia Rihanny zostalł wyreżzyserowany przez Evana Rogersa -. Utwór dostalł sieę do TOP10 Billboard Hot 100, pozycja #7 Man Down i California King Bed to kolejne dwa single promujce album LOUD. Zostaly wydane równoczenie, w maju 2011. Teledyski do obu utworów zostaly wyrezyserowane tradycyjnie przez Anthony'ego Mandlera. Calfornia King Bed to kolejny #1 na Billboard Hot Dance Club Songs, a takze na Polish Airplay Chart (Man Down: #4). Oba utwory byly wykonywane na LOUD Tour. LOUD Tour - i wszyscy wiemy o co chodzi!:)Trasa promująca jest jednym z najwieększych sukcesów kariery Rihanny - 98 koncertów, w Ameryce Północnej i Południowej, a także w Europie, o łącznym dochodzie ok. 90 mln $!
Tym razem Live Nation Polska zaprosiło Rihanneę na koncert w ramach tej trasy:)Artystka zagrała w łódzkiej Atlas Arenie 6 grudnia 2011 roku!:) Przypominamy, że ostatnie 3 koncerty tournee zostały zarejestrowane i zostały wydane 18 grudnia 2012 na DVD: LOUD Tour - Live from London. Talk That Talk W padzierniku 2011 roku, Rihanna zapiewala w dwóch piosenkach: "Princess of China" zespolu Coldplay i "Fly" z repertuaru Nicki Minaj.

W tym samym miesiacu pojawila sie w roli gocinnego jurora w programie The X Factor. Pomagala ona L.A. Reid podczas domów jurorskich. Talk That Talk to już szósty album Rihanny, wydany 18 listopada 2011 roku. Na całym świecie album sprzedał sięe w ok. w 3 mln egzemplarzy, w samej Polsce otrzymał status platyny (+20.000),z pozycją #2 na OLiS.
Jest dosteępna w dwóch edycjach: standardowej i deluxe Pierwszym singlem promującym album jest niekwestionowany hit wykonany w duecie z Calvinem Harrisem wydany 22 września 2011 - WE FOUND LOVE - 10-tygodniowy numer #1 na Billboard Hot 100 (a także w Polsce!) to z pewnością największy hit Rihanny, opanował cały świat!
W 2012 r. teledysk do singla został nagrodzony na MTV Awards statuetką " Teledysk roku". Tym samym Rihanna stała się pierwszą kobietą z dwoma statuetkami za tą kategorię na MTV gali. Where Have You Been to 5. singiel z albumu Talk That Talk. Jest to pierwszy od 5 miesicy teledysk promujcy krazek. Wideoklip zostal wyrezyserowany przez Dave'a Meyersa. Za sama produkcje kawalka odpowiada Calvin Harris. Utwór zaj #1 miejsce na Billboard Hot Dance Club Songs, a w Polsce (Polish Video Chart) #2! :)
Teledysk do utworu uważany jest za jeden z najlepszych w karierze Rihanny You Da One to drugi singiel z albumu Talk That Talk. Utwór zostal napisany miedzy innymi przez sama Rihanne. Zostal wydany 11 listopada 2011. Utwór byl nagrywany w Paryzu i Los Angeles. Za to teledysk wyrezyserowany przez Melin Matsoukas zostal nakrecony w Londynie w trakcie LOUD Tour. Teledysk artystka udostepnila 23 grudnia. Utwór zostal #1 na Billboard Hot Dance Club Songs. Unapologetic Kolejne single: Talk That Talk, Birthday Cake i Cockiness(Love it) zostaly wydane tylko w USA. Dwa ostatnie byly wykonywane na 777 Tour. W międzyczasie Rihanna wystąpiła gościnnie w singlu Drake'a "Take Care", do którego teledysk został wydany 2012 26 wrzenia 2012 roku zostal wydany pierwszy singiel o nazwie "Diamonds" promujcy siódmy album studyjny Rihanny. Utwór stal sie hitem na calym swiecie. 19 listopada 2012 roku został wydany siódmy album Rihanny- Unapologetic.

Album pojawił sieę w edycji standard, deluxe oraz super deluxe Album Unapologetic promowany był podczas trasy koncertowej Rihanny, 777 Tour. Artystka w ciągu 7 dni odwiedziła 7 miast: Meskyk, Toronto, Sztokholm, Paryż, Berlin i Londyn. Poruszali sie Boeingiem 777.
Trasa rozpoczęła się 14 listopada 2012, a zakończyła 20 listopada. 8 marca 2013 roku rozpocznie sie jej piata dotychczas trasa koncertowa pod nazwa Diamonds World Tour. Trasa rozpocznie sie w Stanach Zjednoczonych w Buffalo.
Obecnie ogloszone sa tylko daty koncertów dla Ameryki Pólnocnej i Europy.
Trasa bedzie promowala Unapologetic i Talk That Talk Serwis Onet.pl o Rihannie:
"Rihanna to popowa gwiazda, która zaptlonemu gatunkowi muzyki przywróciła nie tylko świeżość, ale przede wszystkim zmieniła jego zasady swoim sposobem bycia i charakterem. Niegrzeczna, charyzmatyczna i piekielnie zdolna. To połczenie gwarantuje niezapomniany koncert."
Full transcript