Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Linear Equations Performance Task

No description
by

eurah chung

on 30 October 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Linear Equations Performance Task

Linear Equations Performance Task
Introduction
Bands
Caterers
Decorations
We recently held a fundraiser and raised $150 to purchase balloons and streamers from Party City.
Balloons cost 0.40 each
Packages of streamers cost $1.25 each.
We wanted everyone to have a balloon tied to their chair.
To find the price of balloons, we have to multiply .4 by 200, which equals 80. This means that we can buy 80 dollars worth of balloons. For 300 people, you multiply .4 by 300 to get 120.
From there, we subtract 150 by 80 to get 70. We have $70 to spend on streamers for 200 people. For 300 people, we subtract 150 by 120 to get 30.
Then, we divide 70 by $1.25 to get 56. For 300 people, we divide 30 by 1.25 to get 24.
Formulas:
Solution
Overall, we used many equations such as linear equations and standard form. By using those formulas, we have found an easier way to find the total amount of money and how much an item costs. Plus, the ticket price would be $14.75, using the y= mx + b format. At the end, we hoped that the hard work that we had put in preparing the dance would involve with many students coming and enjoying the night.
For this year's 8th grade dinner-dance, the 8th Grade Student Activities Committees have been working on planning the band, caterer, and decorations. To persuade students to come to the event we had to minimize our expenses. Our specific goal is 300 students to attend ,but in another case, we have to be prepared if only 200 students are coming. To make this dance a successful party, we have included data that consists of mathematical calculations and reasoning for the essentials things we need for the party. Last but not least, we have determined the amount of ticket price we should charge for both situations.
By Alaina, Christine, Eurah, and Gabby
~Stud Muffins~
y=1.25x+250
~Cray-Z Hearts~
y=600
Villagio's: 11.85 per person and a fee for set up and delivery. Charged $2,303 at their last function.
Brown Stone: Charged 1,897.50 for 150 people and at a function with 328 people charged $4,078.
Find the fee for set up and delivery at Villagio's.

For the Caterers section, there are two choices that we decided with. The choices are theBrown Stone and Villaggio's but there were many restrictions for the cost of each category.
Find the difference between both events were once planned before.
328-150=178
4,078-1897.50=2,180.5
Divide
2180.5/178
Write
y=12.25x+b

Rewrite so that you can solve for both variables

y-1897.5=12.25(x-150)

Solve

y-1897.5=12.25x-1837.5
+189.5 +189.5
Answer
y=12.25x-6

~300 people~
150=1.25x+80
~200 people~
150=1.25x+120
Cupcake time!
made by Gabby!!
The band, Cray-Z hearts charges $600 and the band, Stud Muffins charges $250 plus 1.25 per student attending.
For 200 students, we use the equation y=1.25(200)+250 for the Stud Muffins. 1.25x200=250 and when we add that to 250 to get $500.
For 200 people, Stud Muffins costs less money.
For 300 students, we use the equation y=1.25(300)+250. 1.25x300=375 and when we add that to 250, we get $625.
For 300 people, Cray-Z Hearts costs less.
Formulas:
y=12.25(300)

y=12.25(200)
Ticket Prices
~300 people~
$14.25 per person in order to break even for $4,275

~200 people~
$14.75 per person to break even for $2,950
To get our answers we had to add all the money spent on the dance (not including decorations, which were already paid for by the students). Then we had to divide that amount of money by how many people were attending the dance (300 or 200)
Full transcript