Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Astronomia

No description
by

Aleksandra Pochroń

on 11 March 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Astronomia

Astronomia
Planety
Merkury
Wenus
Wenus to druga pod względem odległości od Słońca planeta Układu Słonecznego.
Z powierzchni tej planety nigdy nie widać Słońca ani gwiazd, gdyż niebo pokrywają gęste chmury częściowo składające się z kropelek kwasu siarkowego.
Ziemia
Ziemia to trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego. Ziemia jest zamieszkana przez miliony gatunków, wliczając w to człowieka, jest jedynym znanym miejscem we Wszechświecie, w którym występuje życie.
Mars
Mars to czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. W krajobrazie planety dominują pustynie, ale dostrzeżono również kratery i olbrzymie kaniony. Niebo na Marsie ma barwę bladopomarańczową, a jego rzadka atmosfera składa się głównie
z dwutlenku węgla.
Jowisz
Jowisz jest piątą w kolejności oddalenia od Słońca i największą planetą Układu Słonecznego. Otaczająca go atmosfera składa się głównie z wodoru i tlenu. Jowisz nie ma twardej powierzchni jak Ziemia.
Merkury jest najmniejszą i nabliższą Słońcu planetą. Ukształtowanie powierzchni Merkurego przypomina Księżyc: są na nim liczne kratery uderzeniowe i praktycznie pozbawiony jest atmosfery.
Saturn
Saturna wśród innych planet wyróżnia pierścień, który nie jest ciałem sztywnym, ale składa się
z niezliczonej ilości drobych kamieni i skał obiegających niezależnie planetę.
Uran
Uran - gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest także trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą naszego systemu. Oś obrotu Urana leży niemal poziomo.
Neptun
Neptun – gazowy olbrzym, ósma, najdalsza od Słońca planeta w Układzie Słonecznym. Krąży wokół Słońca w odległości około 30 razy większej, niż dystans Ziemia-Słońce.
Gwiazdozbiory
Andromeda
Andromeda – duży i wyrazisty gwiazdozbiór nieba północnego, 19. co do wielkości. Główne gwiazdy Andromedy tworzą wydłużoną literę V.
Baran
Baran – 39. co do wielkości gwiazdozbiór znajdujący się pomiędzy Andromedą i Bykiem, w punkcie przecięcia ekliptyki i równika niebieskiego. Przejście Słońca przez ten punkt (w momencie równonocy wiosennej) oznacza początek astronomicznej wiosny na półkuli północnej.
Bliźnięta
Bliźnięta – 30. co do wielkości, jeden z bardziej charakterystycznych gwiazdozbiorów. Bliźnięta to trzeci gwiazdozbiór zodiakalny. Posiada dwie charakterystyczne, sąsiadujące ze sobą gwiazdy – Kastora i Polluksa.
Byk
Byk – gwiazdozbiór duży i wyraźny, 17. co do wielkości, gwiazdozbiór zodiakalny nieba północnego, leżący w pobliżu równika niebieskiego. Na ekliptyce leży on pomiędzy Bliźniętami i Baranem. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem wynosi około 125.
Koziorożec
Koziorożec jest gwiazdozbiorem 40. co do wielkości. Jest dziesiątym i zarazem najmniejszym spośród gwiazdozbiorów zodiakalnych. Położony jest na południowej półkuli nieba.
Lew
Lew – 12. co do wielkości konstelacja będąca jednym z 12 gwiazdozbiorów zodiaku. Słońce wędruje na tle tego gwiazdozbioru od 10 sierpnia do 16 września.
Panna
Panna – gwiazdozbiór rozciągający się po obu stronach równika, między Lwem i Wagą. Jest to największy gwiazdozbiór zodiakalny i drugi co do wielkości gwiazdozbiór na niebie. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 95.
W Polsce widoczny wiosną.
Rak
Rak – gwiazdozbiór 31. co do wielkości, leżący na północnym niebie między Bliźniętami i Lwem. Jest to konstelacja mała i składająca się ze słabych gwiazd. W Polsce widoczna od zimy do wiosny.
Ryby
Ryby – duży, czternasty co do wielkości gwiazdozbiór zodiakalny nieba północnego, znajdujący się w pobliżu równika niebieskiego.
Skorpion
Gwiazdozbiór Skorpiona jest bardzo wyraźnym,
a zarazem pięknym gwiazdozbiorem pasa zodiakalnego
z południowej półkuli nieba. W naszych szerokościach geograficznych widzimy tylko jego część północną.
W godzinach wieczornych możemy go obserwować nad południową częścią horyzontu od maja do września.
Strzelec
Gwiazdozbiór Strzelca należy do rozległych
i bogatych gwiazdozbiorów pasa zodiakalnego na niebie południowym. Znajduje się w najpiękniejszej części Drogi Mlecznej.
Wężownik
Wężownik – wyraźny gwiazdozbiór znajdujący się w rejonie równika niebieskiego. Jest jedenastym
w kolejności pod względem powierzchni, jego obszar dzieli na dwie części konstelację Węża. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 100. W Polsce widoczny latem.
Wodnik
Wodnika - rozległy, ale niezbyt wyraźny gwiazdozbiór pasa zodiakalnego. Leży niemal
w całości na południe od równika niebieskiego. Znajdziemy go poniżej Pegaza, pomiędzy Rybami
i Koziorożcem. Gwiazdy w konstelacji są słabsze niż 3m i nie tworzą żadnej charakterystycznej figury. Być może, dlatego nazwa gwiazdozbioru jest związana z pozbawioną kształtu wodą.
Emisyjne
Są wielkimi chmurami (często o średnicy kilkuset lat świetlnych) świecącego gazu
i plazmy.
Ciemne
Czasami nazywane mgławicymi absorpcyjymi, są to ciemne koncentracje gazu i pyłu, które często posiadają powstające wewnątrz gwiazdy.
Refleksyjne
Typy mgławic, w których obłoki pyłu odbijają światło od pobliskiej gwiazdy lub gwiazd.
Planetarne
Obłoki gazów i pyłów powstałych z zewnętrznych warstw umierającej gwiazdy. W centrum takiego obiektu często można dostrzec białego karła, w którego zamieniła się gwiazda po odrzuceniu swoich zewnętrznych warstw.
Mgławice
Mgławice – obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego lub bardzo rozległe otoczki gwiazd.
Galaktyki
Galaktyka – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Tylko niewielki procent galaktyk istnieje jako obiekty niezwiązane, nazywane są one „galaktykami pola”.
W większości galaktyki są związane grawitacyjnie z innymi galaktykami. Dzielą się na trzy rodzaje struktur:

Galaktyki podwójne
Grupa galaktyk
Gromada galaktyk
Spiralne
Ekliptyczne
Soczewkowate
Nieregularne
Typ galaktyk, mających postać dysku z ramionami spiralnymi wychodzącymi ze środka zwanego jądrem galaktyki.
Galaktyki posiadające regularny kulisty lub elipsoidalny kształt
o gładkiej strukturze. Galaktyki eliptyczne są pozbawione wewnętrznej struktury; ich obrazy na zdjęciach nie mają wyraźnych granic.
To typ pośredni między eliptycznymi a spiralnymi Jądro jest podobne do silnie spłaszczonej galaktyki eliptycznej, natomiast wokół znajduje się dysk ale bez żadnych śladów struktury spiralnej. Galaktyki te nie zawierają młodych gwiazd ani materii międzygwiezdnej.
Są galaktykami, które nie mają określonego symetrycznego kształtu. Stanowią ok. 5% populacji wszystkich galaktyk.
Gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety oraz mniejsze ciała niebieskie. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.
Słońce
Droga Mleczna
Galaktyka spiralna z poprzeczką,
w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Zawiera od 100 (według starszych szacunków) do 400 miliardów (według nowszych szacunków) gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych
i grubość ok. 1000 lat świetlnych. Na niebie widziana jest jako jasna smuga przecinająca niebo (pod warunkiem przebywania obserwatora w miejscu z niewielkim zanieczyszczeniem światłem). Wynika to z faktu,
że oglądamy dysk Galaktyki z jej wnętrza, jako że Układ Słoneczny znajduje się w pobliżu płaszczyzny tego dysku.
Astronomia – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich.
Typy galaktyk:
Wykonała:
Aleksandra Pochoń
- dwie galaktyki które krążą wokół wspólnego środka masy.
- co najmniej trzy galaktyki, które działają na siebie grawitacyjnie przez okres co najmniej miliarda lat.
- jest wyjątkowo liczną grupą galaktyk. Mogą one zawierać od kilkudziesięciu do wielu tysięcy galaktyk.
Full transcript