Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Japonia

Przedstawienie piękna kraju kwitnącej wiśni.
by

Izabela Bułat

on 28 November 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Japonia

Japonia kraj kwitnącej wiśni. Japonia jest to państwo położone na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku u wschodnich wybrzeży Azji. Rozciąga się od morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolicą Japoni jest Tokio. Według danych łączna powierzchnia kraju wynosi 377 921 km². Większość
powierzchni jest pokryta górami.
Najwyższym szczytem jest
czynny wulkan Fudżi. Japonia jest monarchią parlamentarną z cesarzem. Z liczbą 126,5 mln osób Japonia zajmuje 10. miejsce na świecie. Ponad 99% mieszkańców posługuje się językiem japońskim.
Pozostali posługują się językami riukiuańskimi. Są one nauczane w miejscowych szkołach. Większość Japończyków określa się jako osoby niewierzące i niereligijne jednakże 90% z nich praktykuje shinto(,,droga bóstw" religia politeistyczna) oraz buddyzm. w Japonii wyróżnić można trzy strefy klimatyczne. Północ kraju (Hokkaido, północne Honsiu) leży w strefie umiarkowanie ciepłej, centrum Japonii (środkowe i południowe Honsiu, Sikoku i Kiusiu) to klimat podzwrotnikowy, a południowy skraj państwa (część Kiusiu i Riukiu) leży w strefie zwrotnikowej.

Japonia W Japonii występują cztery pory roku. Najpiękniejszą z nich jest wiosna (jap. haru). Zwiastują ją kwitnące wiśnie i czereśnie. Na kulturę Japonii duży wpływ wywarła cywilizacja chińska. W Państwie narodziły się charakterystyczne dla Japonii dziedziny sztuki np. origami, suiseki, czy pielęgnowanie drzewek bonsai. KUCHNIA Podstawą kuchni Japońskiej jest ryż. Kwintesencję tutejszych dań stanowią przyrządzane na wszelkie możliwe sposoby ryby i owoce morza (sushi). Popularnością cieszą się także makarony, grzyby shiitake, glony. KUCHNIA
Jako przypraw używa się w japońskiej kuchni m.in.: sosu sojowego shōyu, ostrego chrzanu wasabi, czy octu ryżowego su.
Spośród dań mięsnych popularne są tonkatsu oraz sukiyaki. Do posiłków pita jest o-cha, czyli zielona herbata lub jej odmiany sencha lub wytwarzany z ryżu sake najsłynniejszy japoński napój alkoholowy, który podawany jest także na ciepło. Sport Do najsłynniejszych dyscyplin sportowych należą różne sztuki walki np. kenjutsu(walki na miecze), kendo (walki na bambusowe miecze), karate, aikido, walki sumo, dżudo, zapasy czy też japońskie szachy-shogi. Dziękuję za uwagę!
Izabela Bułat
Full transcript