Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Austria

No description
by

Magdalena Sikora

on 5 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Austria

Kraje alpejskie
Austria
Liechtenstein
Język urzędowy: niemiecki (dialekt alemański)
Stolica: Vaduz
Ustrój polityczny: monarchia konstytucyjna
Głowa państwa: książę Hans-Adam II
Powierzchnia całkowita: 160 km²
Liczba ludności: 34 761
Waluta: frank szwajcarski
Domena internetowa .li
Kod telefoniczny +423
Szwajcaria
Język urzędowy: niemiecki, francuski, włoski, romansz
Stolica: brak (de iure) Berno (de facto)
Ustrój polityczny: demokracja bezpośrednia, republika federalna
Powierzchnia całkowita: 41 290 km²
Liczba ludności: 8 014 000
Waluta: frank szwajcarski
Domena interentowa: .ch
Kod telefoniczny: +41
Język urzędowy: niemiecki
Stolica: Wiedeń
Ustrój polityczny: Republika federalna
Powierzchnia całkowita: 83 871 km²
Liczba ludności: 8 443 018
Waluta: euro
Domena internetowa: .at
Numer kierunkowy: +43
Położenie
Austria to kraj położony w południowej części Europy Środkowej, nie posiada dostępu do morza. Dwie trzecie powierzchni zajmują Alpy.
Sąsiedzi Austrii
Austria graniczy z następującymi państwami

Szwajcaria – 164 km na zachodzie
Liechtenstein – 35 km na zachodzie
Niemcy – 784 km na północy
Czechy – 362 km na północy
Słowacja – 91 km na północnym wschodzie
Węgry – 366 km na wschodzie
Słowenia – 330 km na południu
Włochy – 430 km na południu
Łączna długość granic – 2562 km
flaga Austrii
Klimat
Austria znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego, jednak ze względu na położenie i rzeźbę występują lokalne różnice klimatyczne. Ze względu na obecność gór, które zajmują znaczną część kraju, ilość opadów w Austrii jest wysoka. Ciekawostką klimatyczną Austrii jest występowanie fenu, ciepłego i suchego wiatru znad Sahary.
Gospodarka
----> rolnictwo
Ze względu na niekorzystne ukształtownie terenu rolnictwo nie odgrywa większej roli w gospodarce austriackiej. Uprawia się głównie zboża.
----> przemysł
Najważniejszymi gałęziami jest hutnictwo (0,6% udziału w światowej produkcji stali), przemysł petrochemiczny i maszynowy oraz optyczny.
----> energetyka
70% produkowanej energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wodnych. Reszta produkowana jest z paliw kopalnych oraz z elektrowni wiatrowych.
----> turystyka
Austria ze względu na dogodne warunki naturalne i rozwiniętą infrastrukturę jest popularnym wśród Europejczyków oraz Amerykanów miejscem uprawiania narciarstwa oraz turystyki górskiej, jak również turystyki kulturowej, miejskiej czy zdrowotnej
----> handel
Austria więcej importuje (183,4 mld $) niż eksportuje (163,3 mld $). Kraj jest silnie powiązany ekonomicznie z Niemcami skąd importuje się prawie połowę towarów.Towarami eksportowymi obok produktów przemysłu motoryzacyjnego są papier i wyroby papiernicze, stal, aluminium oraz tekstylia.
----> transport
Dzięki rozwiniętej sieci autostrad Austria jest krajem tranzytowym łączącym państwa Europy Środkowej (Polska, Czechy, Słowacja) z Włochami oraz Węgry z Niemcami.

Wiedeń
Jest to stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Wiedeń jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym.
Położenie
Liechtenstein jest krajem położonym w Europie Zachodniej. Cała granica zachodnia państwa przebiega wzdłuż biegu Renu, wschodnia zaś wyznaczana jest przez łańcuchy alpejskie.
Liechtenstein
Klimat
Liechtenstein leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, a lokalnie ze względu na rzeźbę terenu i wysokość nad poziom morza, klimat jest zróżnicowany. Występuje piętrowość klimatyczna.
Liechtenstein jest jednym z najbogatszych państw świata. Produkt krajowy brutto na 1 mieszkańca wynosi 141,1 tys. dolarów amerykańskich (2008)
Liechtenstein ze względu na niskie podatki oraz liberalną politykę względem depozytów bankowych, jest uważany za jeden z niewielu rajów podatkowych na terenie Europy. W Liechtensteinie mają swoją siedzibę liczne firmy zagraniczne i towarzystwa finansowe.
Raj podatkowy
Obronność
Liechtenstein nie posiada własnej armii. Bezpieczeństwo zewnętrzne państwu zapewnia Szwajcaria. Jednak gdyby zaszła taka potrzeba, wcielony do wojska może zostać każdy dorosły mężczyzna do 60 roku życia.
panorama Wiednia
Położenie i sąsiedzi
Szwajcaria jest górzystym państwem położonym w Europie Zachodniej. Nie posiada dostępu do morza. Graniczy z pięcioma państwami: Austrią i Liechtensteinem na wschodzie, Francją na zachodzie, Włochami na południu oraz z Niemcami na północy. Jest jednym z najmniejszych państw Europy – rozciągłość z północy na południe wynosi 220 km, a ze wschodu na zachód 350 km
Języki w Szwajcarii
Kraj jest podzielony na strefy językowe. W Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe: niemiecki, którym posługuje się 63,7% populacji, francuski, którym mówi 20,4% populacji, włoski używany przez 6,5% populacji oraz język romansz, którym mówi 0,5% populacji.
W Szwajcarii jest 26 kantonów
Miasta
Największe miasta Szwajcarii:

Zurych – 371 767 mieszk.
Genewa – 185 524 mieszk.
Bazylea – 165 847 mieszk.
Lozanna – 129 000 mieszk.
Berno – 128 041 mieszk.
Kraj jest bardzo wysoko rozwinięty, jeden z najbogatszych na świecie. Długotrwała neutralność (od 1815) i zasada nienaruszalności tajemnicy bankowej ugruntowały zaufanie do Szwajcarii jako finansowego centrum Europy i świata.
Szwajcaria posiada bardzo nieliczne złoża surowców mineralnych. Wydobywa się głównie kruszywa budowlane oraz surowce do produkcji takich materiałów budowlanych jak cement i wapno , a także sól kamienną. Podstawą energetyki są elektrownie wodne na rzekach Alp (58% produkowanej energii elektrycznej) i elektrownie jądrowe (40% energii).
Przemysł
Rozwinięty jest głównie przemysł elektromaszynowy, chemiczny i spożywczy. Tradycyjnie bardzo duże znaczenie ma branża zegarmistrzowska i jubilerska.
Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002. Nie jest częścią Unii Europejskiej, ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiada jednak specjalne dwustronne stosunki z UE, dzięki czemu uczestniczy w wybranych inicjatywach (np. układ z Schengen) oraz dopłaca do budżetu unijnego.
Genewa
To miasto jest warte wspomnienia, ponieważ mieści się tam wiele ważnych międzynarodowych organizacji, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (siedziba europejska), Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca .
Dziękuję za uwagę!
Full transcript