Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Untitled Prezi

No description
by

Merve Çelmeli

on 29 May 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Untitled Prezi

Tarihçesi:

Dikey Bahçe Nedir?
Dikey olarak sınırlandırılmış bir alanın üzerine yayılan bitki örtüsüdür. Yapıların çatılarının ve duvarlarının bitkilendirilmesiyle, yapının adeta bitki ile kaplanması nedeniyle, bu sistemlere dikey bahçeler denmektedir.
Dünya mimarisine yeni bir soluk getiren dikey bahçeler, yeşile ve estetiğe bürünmek isteyen bütün dikey yüzeylere konumlandırılabilirler. Dikey bahçe, bina cephelerinde, istinat duvarlarında, otellerde, köprülerde, alışveriş merkezlerinde, belediye ve kamu binalarında, halka açık parklarda dikey zeminler için tasarlanabilen bir sistemdir.
Dikey Bahçeler
Merve Çelmeli

Dikey Bahçelerin Yararları
Dikey bahçe, kötü tasarlanmış cepheleri gizler. Binaların yazın soğuk, kışın da sıcak olmasını sağlar. Daima yeşil kalan bitkiler seçildiğinde ısı kayıpları azalır. Bitkilendirmeleri doğal bir ısı ve ses yalıtımı sağlar. Havadaki tozu, kiri temizleme özellikleri vardır.

Dikey Bahçe Sistemleri
Çerçeve içine yerleştirilen keçeler tohum ya da fideler herhangi bir küflenme yaşamadığı için bitkilerin daha rahat yetişmesine imkân sağlıyor. Her ortama uygulanan bahçe sistemi damla sulama yöntemiyle sulanıyor. Bitki yetiştirilmesinde toprak kullanılmadığı için de metrekare başına 20 ila 30 kilogram yük düşüyor.
Dikey Bahçe Tipleri
- Panel Sistem Dikey Bahçe
- Yeşil Metal Çit Dikey Bahçe
- Saksı Tipi Dikey Bahçe
Tarih boyunca, gerek estetik gerekse iç mekan havasını kontrol etmek amacıyla yapı duvarlarında ve balkonlarda bitki yetiştirildiğine dair çeşitli kaynaklarda bilgiler verilmektedir. Örneğin; Pompei esnafları balkonlarında yetiştirdikleri sarmaşıklar ile Roma mozolelerini süslemişler. Vikingler ise duvar ve çatıları çim ile kaplamışlardır. 16. ve 17. yüzyılda Meksika’da, 18. yüzyıl Fransa’sında dikey bahçe örneklerine rastlanmaktadır. Dikey bahçeler fikri yaklaşık 2500 yıl önce Babil’de ortaya çıkmıştır. Antik Babil’de Kral II. Nebuchadnezzar antik dünyanın bir harikası ve modern yeşil duvarların atası olarak “Babilin Asma Bahçelerini" yaptırmıştır.
Modüler bir sistemdir. Bitkilerin yer aldığı modüller duvara monte edilir. Bitki modüllerinin oluşturduğu bütünlük ile montaj detayları, sulama ve gübreleme tesisatı gizli kalmaktadır.
Panel Sistem Dikey Bahçe
Yeşil Metal Çit Dikey Bahçe
Bazı sistemlere göre bitki modüllerinin uygulanacağı cephe için sarılıcı-tırmanıcı bitkiler seçilmelidir. Sarılıcı- tırmanıcı bitkiler modül üzerindeki boşluklar ve kademe farkı sayesinde modülü sarmalayarak tutunmaktadır. Bitkinin tırmanarak bütün cepheyi sarması için zaman tanınmalıdır.
Yapının cepheleri üzerine veya alt konstrüksiyonuna çeşitli büyüklükteki ve formdaki saksıların yerleştirilmesiyle oluşturulan bir sistemdir. Çeşitli form ve büyüklükteki saksılar üst üste ve/veya yan yana dizilerek cephede yeşil yüzeyler oluşturabilmektedir.
Saksı Tipi Dikey Bahçe
Dikey Bahçelerde Sulama ve Bakım
Damlama sulama sistemi kullanılır. Taşıyıcı yatay profiller üzerinde yer alan kanallara, eşit miktarda su ve gübre dağılımı yapan tıkanmalara karşı dirençli olabilecek bir hortum tasarlanmalı ve uygulanmalıdır.
Dikey bahçe uygulamalarında kökler duvarın içine doğru geliştiği takdirde duvara kolaylıkla zarar verebilmekte ve tahribe neden olabilmektedir.
Düzenli su akışının sağlanması kök bazlı tahribatların engellenmesini sağlamaktadır. Sonucunda kökler sadece yüzeye yayılmakta ve duvarın içi etkilenmekten kurtulmaktadır.
İç Mekan Dikey Bahçe Sisteminde
Kullanılabilecek Bitki Türleri
Chlorophytum comosum (Kurdela Çiçeği)
Dracaena marginata (Madagaskar - Ejder Çiçeği)
Sansevieria trifasciata (Paşa Kılıcı)
Dracaena fragrans (Dresena Mini Çiçeği)


Dış Mekan Dikey Bahçe Sisteminde Kullanılabilecek Bitki Türleri
Wisteria floribunda (Mor Salkım)
Hedera helix (Orman Sarmaşığı)
Wisteria floribunda (Vantuzlu Sarmaşık)
Campsis radicans (Acemborusu)
Passiflora caerulea (Çarkıfelek)
Rubus fruticosus (Böğürtlen)
Rosa canina (Kuşburnu)
Günümüze gelen hali ise;
İlk olarak Fransız botanikçi Patrick Blanc tarafindan 1988 yılında bulundu. Blanc, araştırmalarını Malezya’daki yağmur ormanlarında sürdürmekte. Burada yaptığı araştırmalar sonucunda 8.000 türden 2.500’ünün topraksız ve az ışıklı ortamda, ağaçlarla kayaların üzerinde, yalnızca nemden beslenerek yetiştiğini gözlemliyor.

Günümüz modern mimarisine yeni bir anlayış getiren dikey bahçeler, özellikle büyük kentlerde yapılı çevrede daha çok yeşil etkisini artırmak üzere üretilen en iyi çözümlerden biridir.
Dikey bahçe sistemlerinde; bitki seçimi, bitkiyi besleyen toprak ya da topraksız sistem, sulama tekniği ve uygulama yüzeyinin alt konstrüksiyonuna bağlantısı çeşitli yöntemlerle sağlanmaktadır.
Dikey bahçe sistemlerinde hidroponik sistem kullanılmaktadır. Bu sistemde;
Bitki toprağa ihtiyaç duymaz.
Bitkiler, mineral ve besinleri ihtiyaçları oranında otomatik sulama sisteminden alırlar.
Besinler bitkilerin direkt ulaşacağı şekilde mevcuttur.
Toprak havalandırma veya zararlı otları temizlemeye gerek yoktur.
Bitkiler toprakta yetiştirilen bitkilere oranla daha uzun yaşarlar.
Gebze Belediyesi
Göztepe 60. Yıl Parkı
The House Cafe - Ortaköy
Swissotel Resort, Bodrum Beach
İTÜ Maslak Kampüsü
İTÜ Maslak Kampüsü
Maltepe - Zümrütevler
Yenisahra - Ataşehir
Full transcript