Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Untitled Prezi

No description
by

gamze soylu

on 28 March 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Untitled Prezi

Şapka, giyim kuşamı tamamlayan, kolayca giyilip çıkarılabilen bir aksesuardır. Birçok toplumda şapka, kişinin o andaki göreviyle yakından ilişkilendirilir. İnsanların karşısına kimi zaman "iş adamı" kimi zaman "baba" kimi zaman da “öğrenci” şapkamızı giyerek çıkarız. Şapka ile düşünce arasında ilişki kurulur: "Şapkanı önüne koy da düşün." diye de boşuna demeyiz herhalde.

Hadi gelin, bu sunumdan sonraki yaşamımızda altı değişik şapka takarak daha iyi bir diyalog kuralım aramızda. Hangi renk şapkayı takıyorsak onun ruhuna uygun konuşalım. Böylece kendimizi daha açık anlatırız, şimdi kendi kendinize “ Ne demek alt renkli şapka takmak? ” diye soruyor musunuz?

Edward de Bono'nun “Altı Şapkalı Düşünme Tekniği”nin temelinde, düüncelerimizi altı farklı bakışı simgeleyen farklı renklerdeki şapkalar takarak ortaya koymak ve yaratıcılığımızı geliştirmek yatıyor. 6 Sapka Yöntemi Beyaz tarafsız ve objektiftir. Bu şapka objektif olgular ve rakamlarla ilgilidir. Erişebildiğimiz bilgileri değerlendirmeyi, gereksinim duyduğumuz bilgileri ortaya koymayı ve konuyla ilgili sorularımızı yöneltmeyi bu bakış açısı sayesinde gerçekleştirebiliriz.

Beyaz şapkayı giyince şunlara benzer sorular sorarız:
*Elimizde ne gibi bilgiler var?
*Daha hangi bilgiler gerekiyor?
*Eksik bilgiler nelerdir?
*Gerekli bilgileri nasıl elde ederiz?
*Ne tür sorular sormalıyız? BEYAZ SAPKA Kırmızı öfke, tutku ve duyguyu çağrıştırır. Duygusal bir bakış açısı verir. Kırmızı, ateşi ve sıcaklığı çağrıştırır. Bir şeyden niçin hoşlandığınızı ya da hoşlanmadığınızı bilemeyebilirsiniz. Oysa kırmızı şapkayı kullandığınızda, hiçbir açıklama yapmaksızın duygularınızı ve sezgilerinizi söyleme fırsatını elde edersiniz. Doğal olarak sizin de duygularınız var ve kırmızı şapka tüm duygularınızı açıklamanıza olanak verir. KIRMIZI ŞAPKA Bu şapka eleştirme şapkasıdır. Siyah karamsar ve olumsuzdur, kötümserdir.Bir şeyin niçin yapılmayacağını görür. Bir bakıma, şapkaların en yararlı olanıdır. En sık kullanılan şapka, kesinlikle siyah şapkadır. Siyah renk bize "yargıcın cüppesi"ni anımsatır. Siyah şapka tehlikelere dikkat çeker. Bu şapka zararlı şeyler yapmamıza engel olur. Riskleri ve bir şeyin neden işe yaramayabileceğini gösterir. Siyah şapka olmazsa, başımız sürekli derde girer. Bununla birlikte, siyah şapkanın gereğinden fazla kullanılması da tehlikeli olabilir. SİYAH ŞAPKA Sarı; güneş gibi aydınlık ve olumludur. İyimser umutlu ve olumlu düşünme ile ilgilidir. Sarı şapkayı önümüze koyup düşünmekle, yapılan bir önerinin değerini ve yararını saptamak için hemen çaba göstermeye başlamış oluruz. “Bunun iyi yönü ne?" deriz. Ortaya atılan görüşü beğenmesek bile sarı şapka bizden, bu önerinin iyi yönlerini de bulmamızı ister. “Bunun ne gibi yararları var, bundan kim yararlanacak, bu yararlar nasıl ortaya çıkabilir?” gibi sorular sarı şapkanın aklına gelir. SARI ŞAPKA Yeşil, bereket ve verimli büyüme demektir. Yaratıcılık ve yeni fikirlerle ilgilidir. Yeşil renk, büyümenin, enerjinin ve yaşamın simgesi olan bitkileri çağrıştırır. Yeşil şapka enerji şapkasıdır. Yeşil şapkayla düşündüğünüz zaman, öneriler ileri sürer, yeni görüş ve seçenekler ortaya koyabilirsiniz. Yine bu şapkayla ortaya atılan bir görüşe ilişkin değişiklikler önerebilirsiniz. Yeşil şapkayı kullanan herkes yaratıcı olmaya çaba gösterir. Bir an için duraksayarak bulunduğu noktada alternatif fikirlerin olup olmayacağını araştırır. Düşünür bu fikirden ileri doğru hareket ederek yeni bir fikre ulaşır. Yeşil Şapka Mavi serinkanlılığı temsil eder ve her şeyin üstündeki göğün rengidir. Düşünme sürecinin düzenlenmesi ve kontrolü ile uğraşır. “Bundan sonra ne yapmalıyız, Şu ana değin neler başardık?” soruları mavi şapkanın sorularıdır. Mavi şapka, kullanacağımız şapkaları sıraya koymak ve sonuçta elde ettiklerimizi özetlemekte de kullanılabilir. Tartışmayı durdurur ve disiplini sağlar. MAVi SAPKA
Full transcript