Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Ostatni Piastowie na tronie Polskim

No description
by

Najna Gos

on 23 October 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Ostatni Piastowie na tronie Polskim

1058
1102
1332

1138
Ostatni Piastowie na tronie Polskim
Kazimierz Odnowiciel
Po wygnaniu Mieszka II W Polsce doszło do walk wewnętrznych, powrotu do wiary pogańskiej oraz najazdu czeskiego. Za pomocą Henryka III Kazimierz wrócił na ziemie polskie, odbił Mazowsze,Pomorze Wschodnie i Śląsk.Przywrócił niektóre biskupstwa, nie zdążył jednak reaktywować metropolii gnieźnieńskiej.
Bolesław Śmiały
W polityce zagranicznej nawiązał Bolesław do tradycji swego pradziada, Bolesława Chrobrego, prowadził agresywną politykę.Kiedy rozpoczęła się walka między Cesarstwem a Papiestwe, Bolesław opowiedział się po stronie papieża.Ten wybór szybko przyniósł mu korzyści, ponieważ poprawiło się znaczenie polityczne Polski.Bolesław koronował się na króla w 1076 r. Jego panowanie zakończyło się klęską, wyemigrował i zmarł za granicą.
Władysław Herman
Po dojściu do władzy całkowicie zmienił politykę Polski. Przeszedł do obozu cesarskiego, nawiązał dobre stosunki z Czechami.Papiestwo zaczęło przegrywać w starciu z Cesarstwem, Henryk IV stawał się coraz mocniejszy. Może więc Władysław był realistą i wiedział, jakie działania są możliwe w danej sytuacji? Czas pokoju na granicach został wykorzystany do odbudowania autorytetu władzy centralnej, lecz wkrótce Wybuchła w Polsce wojna domowa. Dla ukończenia konfliktów podzielił kraj między obu synów. Umarł w 1102 r.
BOLESŁAW I ZBIGNIEW
Po śmierci Władysława Hermana powstały dwa państwa, których władcy posiadali równą pozycję: wielkopolsko-mazowieckie Zbigniewa i małopolsko-śląskie Bolesława.Zbigniew przejawiał pokojowe zamiary wobec północnego sąsiada, podczas gdy Bolesław zorganizował 5 wypraw na Pomorzan.Bolesław rozbił sojusz Zbigniewa z księciem czeskim Borzywojem II. Wykorzystał ten sukces i zaatakował brata. Bez większych problemów zajął Wielkopolskę, a następnie Mazowsze. Przejął władzę zwierzchnią w państwie, a bratu nadał jedynie Mazowsze jako lenno.
BOLESŁAW KRZYWOUSTY
Zimą na przełomie 1107 i 1108 z pomocą Rusinów i Węgrów pokonał Zbigniewa i wygnał go z kraju.Po 1109 Bolesław rozpoczął wojnę, mającą na celu podbój Pomorza. Utworzył trzy nowe biskupstwa,oraz zaczął akcję chrystianizacyjną na Pomorzu.W skutku schizmy Anakleta II i opowiedzeniu się za nim w 1135 złożył hołd lenny cesarzowi.
Rozbicie dzielnicowe
Władysław Łokietek
Słabość poszczególnych księżąstw wykorzystywali sąsiedzi. Zakon krzyżacki sprowadził do polski w 1226 r. Konrad Mazowiecki. Liczył on na pomoc krzyżaków w odparciu ataków Prusów, lecz Ci zaczęli podbijać ziemie polskie. Na zajętych ziemiach utworzyli silne i znakomicie zorganizowane państwo. Zakładali nowe miasta, bili własną monetę oraz wznosili liczne budynki z cegly. W 1309 r. przenieśli swoją stolicę z Wenecji do Malborka.
1031
1079
Bolesław zmarł w 1138. Na mocy ustawy sukcesyjnej podzielił państwo pomiędzy swoich synów, wprowadzając zasadę senioratu, według której władzę mieli obejmować kolejno najstarsi przedstawiciele rodu.Miało to zapobiec kłótniom, lecz ustawa sukcesyjna doprowadziła do licznych wojen wewnętrznych i trwającego do początków XIV wieku rozbicia dzielnicowego Polski.
Procesy zjednoczeniowe rozpoczeły się w II poł. XIII w. Wacław II opanował Małopolskę, Przemysł II opanował Wielkopolskę i i Pomorze Gdańskie i został koronowany w 1295 r. w Króla niedługo zamordowano, a w walce o tron wygrał Wacław II, po śmierci którego zabito też jego syna. Sznsę na koronę wykorzystał najlepiej Władysłw Łokietek – zajął Małopolskę i rozpoczął jednoczenie ziem polskich zaczynając od opanowania Krakowa. Jego koronacja odbyła się w 1320 r na Wawelu.Ogromne niebezpieczeństwo dla odradzającego się państwa polskiego stanowili Krzyżacy. Wojna 1329-1332 prowadzona przez Władysława I Łokietka z Zakonem, mimo zwycięstwa pod Płowcami, dowiodła słabości militarnej strony polskiej.
Kazimierz Wielki
Pierwsze owoce jego działań przyniósł rok 1335, gdy władca czeski Jan Luksemburski zrezygnował z tytułu króla polskiego.Na mocy podpisanego w 1343 roku w Kaliszu układu z Krzyżakami, za cenę rezygnacji z Pomorza i ziemi Chełmińskiej, odzyskał Kujawy i ziemię dobrzyńską. Przyłączył także do Królestwa Polskiego Ruś Halicką.
Z Kazimierzem Wielkim łączy się znane powiedzenie o królu co zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Przede wszystkim ozdobił zamek krakowski. Wybudował miasto o nazwie pochodzącej od jego imienia – Kazimierz. To jego pomysłem było wybudowanie słynnej Akademii Krakowskiej. Koronacja odbyła się w niedzielę 23 kwietnia 1333 roku.
Kazimierz zwany już za życia Wielkim zmarł 5 listopada 1370 roku w stolicy – w Krakowie.
Full transcript