Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Budowa komputera

Budowa i działanie komputera
by

Elżbieta Jolanta

on 20 October 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Budowa komputera

Budowa
komputera KOMPUTER
elektroniczna maszyna licząca [z ang. compute – obliczać],
urządzenie elektroniczne służące do automatycznego przetwarzania informacji (danych), przedstawionych cyfrowo (tzn. za pomocą odpowiednio zakodowanych liczb). Monitor Jednostka centralna Klawiatura Mysz Zestaw komputerowy Współczesny komputer to zespół urządzeń
wewnętrznych oraz zewnętrznych złożony
w tzw. zestaw komputerowy,
gdzie rodzaje zastosowanych urządzeń określają przeznaczenie oraz zdolności
operacyjne komputera. Ogólny schemat budowy komputera Wg uproszczonego schematu komputer dwa główne, współpracujące urządzenia: procesor i pamięć. Oba urządzenia znajdują się w jednej obudowie nazywanej jednostką centralną.
Pamięć operacyjna służy do chwilowego pamiętania danych wejściowych i wyjściowych oraz przechowuje uruchomione programy. Programy przekazują rozkazy do procesora.
Procesor wykonuje rozkazy przychodzące z programu.
Pozostałe elementy komputera to urządzenia peryferyjne (zewnętrzne). Ich celem jest dostarczanie lub odbieranie informacji (dane lub rozkazy) do lub z jednostki centralnej. Budowa komputera - jednostka centralna BIOS to program zapisany na stałe w pamięci ROM komputera.
Jest on uruchamiany jako pierwszy po włączeniu komputera.
Jego zadaniem jest testowanie sprzętu, uruchomienie systemu operacyjnego.


W BIOSie użytkownik może ustawić parametry systemu takie jak zainstalowany
w systemie sprzęt (dyski, pamięć operacyjna itp.), na podstawie których
kontrolowane jest przesyłanie danych między poszczególnymi składnikami systemu. BIOS PROCESOR stanowi główny element komputera,
jest odpowiedzialny za przetwarzanie informacji. Procesor Układy sterujące odpowiadają za dostarczenie arytmometrowi danych do obliczeń z pamięci operacyjnej, oraz przekazywanie wyników obliczeń z powrotem do pamięci oraz właściwą kolejność przetwarzania

W arytmometrze odbywają się wszystkie obliczenia realizowane przez komputer.

W rejestrach procesora przechowuje się adresy wybranych miejsc pamięci operacyjnej oraz dane i wyniki obliczeń
Zainstalowane na niej urządzenia komunikują
się między sobą poprzez tzw. „ścieżki”. Płyta główna Płyta główna to podstawowa część komputera. Stanowi podstawę do której podłącza się wszystkie inne części jednostki centralnej (np. procesor, pamięć itp.).

Pamięć ta znajduje się w specjalnych modułach zainstalowanych wewnątrz komputera.

W komputerze ze zbyt małą ilością pamięci operacyjnej, bardziej złożone programy będą pracowały bardzo wolno. Pamięć Zapisywane są na niej programy, z którymi właśnie pracujmy. Stąd nazywana jest pamięcią operacyjną, w skrócie RAM od angielskiego terminu Random Access Menory. Pamięć można dzielić na dwie główne kategorie:
pamięć RAM
pamięć ROM Pamięć Pamięć ROM to pamięć tylko i wyłącznie przeznaczona do odczytu informacji, jest wykorzystywana przy starcie komputera, jest odpowiedzialna za procesy systemowe nie podlega edycji/zapisowi. Pamięć RAM jest odpowiedzialna za wszystkie pozostałe procesy i operacje przebiegające na kamputerze. Jest to pamięć działająca na zasadzie zapis/odczyt, która w systemie Windows również jest pamięcią stronnicowania plików. Krata graficzna Główne zadanie karty graficznej to przetwarzanie obrazu cyfrowego generowanego przez układy komputera na sygnał „zrozumiały” dla monitora (może to być sygnał: analogowy lub cyfrowy). Najważniejszymi parametrami karty graficznej są:
szybkość pracy,
ilość pamięci,
rozdzielczość
ilość kolorów wyświetlanego obrazu Karta graficzna składa się z czterech podstawowych elementów:
płytki drukowanej,
głównego procesora,
pamięci wideo,
układu RAMDAC (który często jest zintegrowany z procesorem w jednej obudowie) Karta dźwiękowa Główne zadanie karty dźwiękowej to przetwarzanie sygnałów cyfrowych na analogowe (przy odtwarzaniu dźwięków) lub odwrotnie (przy nagrywaniu dźwięków). Karta dźwiękowa, zwana też kartą muzyczną, jest to karta rozszerzeń umożliwiająca pracę z dźwiękiem na komputerze klasy PC. Dzięki nim można zarówno odtwarzać dźwięk, jak i tworzyć pliki dźwiękowe. Do karty dźwiękowej podłącza się takie urządzenia jak głośniki, wzmacniacz czy mikrofon bądź urządzenie MIDI (np. syntezator). Karta dźwiękowa Wejście mikrofonowe Wejście liniowe służy do podłączania żródła sygnału stereo z takich urządzeń jak wieża audio, telewizor czy odtwarzacz CD. Wyjście liniowe występuje w kolorze zielonym i możemy do niego podłączyć głośniki, słuchawki i wzmacniacz. Wyjście liniowe głośników tylnych pełni taką samą funkcje co poprzednie złącze, lecz wykorzystywane jest przy obsłudze dźwięku przestrzennego Port gier/port MIDI umożliwia podłączenie pada, dżojstika Karta sieciowa, karta rozszerzeń niezbędna do podłączenia komputera do sieci LAN. Najważniejszym parametrem karty sieciowej jest jej prędkość transmisji. Karta sieciowa Najważniejszym parametrem karty sieciowej jest jej prędkość transmisji, może ona wynosić 10 lub 100 Mbps. Gniazdo kabla sieciowego Diody sygnalizacyjne Złącze umożliwiające osadzenie karty na płycie głównej Dysk twardy to rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Pozwala na zapisywanie danych na stałe, bez ich utraty po odłączeniu zasilania. Dysk twardy Dla dysków twardych najważniejsze są następujące parametry:
pojemność,
szybkość transmisji danych,
czas dostępu do danych,
prędkość obrotowa dysków magnetycznych (obr/min.)
oraz średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF). Wnętrze dysku
twardego silnik elektryczny głowica
odczytująco
- zapisująca ramię głowicy ferromagnetyczna
tarcza Dysk twardy to rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Pozwala na zapisywanie danych na stałe, bez ich utraty po odłączeniu zasilania. Dysk twardy Dla dysków twardych najważniejsze są następujące parametry:
pojemność,
szybkość transmisji danych,
czas dostępu do danych,
prędkość obrotowa dysków magnetycznych (obr/min.)
oraz średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF). Napęd optyczny – jest to urządzenie, które za pomocą wiązki lasera odczytuje lub zapisuje, dane na tzw. nośnikach optycznych.
Dane na dysku CD-ROM zachowywane są w formacie binarnym jako mikroskopijne wgłębienia w powierzchni dysku, za pomocą bardzo cienkiej wiązki lasera emitowanej przez napęd CD-ROM dane mogą być odczytywane. Napęd optyczny Do najpopularniejszych napędów optycznych zalicza się (chronologicznie):
CD-ROM
nagrywarka CD
DVD-ROM
combo CD/DVD
nagrywarka DVD
combo Blu-Ray
nagrywarka Blu-Ray Urządzenia wejścia, za pomocą których możemy wprowadzać dane do komputera,
są bardzo liczne. Oprócz myszy i klawiatury można wykorzystywać
modemy, skanery, kamery cyfrowe oraz muzyczne keyboardy. Urządzenia wejscia klawiatura mysz skaner aparat cyfrowy joistyk Urządzenia wyjściowe - to urządzenia przedstawiające wyniki swoich działań
za pomocą monitora, głośników, drukarki, faksu.
Nie miałoby sensu, gdyby możliwe było jedynie wprowadzenie informacji do komputera
i ich przetwarzanie, bez możliwości otrzymania wyników działania. Urządzenia wyjscia monitor głośniki ploter słuchawki drukarka Budowa komputera - jednostka centralna Procesor Płyta główna Pamięć RAM Karta graficzna Obudowa Dysk twardy Współcześnie komputery dzieli się na: komputery osobiste (PC) - o rozmiarach umożliwiających ich umieszczenie na biurku, używane zazwyczaj przez pojedyncze osoby,
komputery domowe - poprzedniki komputerów osobistych, korzystający
z telewizora, jako monitora,
komputery mainframe - często o większych rozmiarach, których zastosowaniem jest przetwarzanie dużych ilości danych na potrzeby różnego rodzaju instytucji, pełnienie roli serwerów itp.
komputery gospodarcze - używane w gospodarstwach rolnych w celu efektywnego sterowania procesami produkcyjnymi,
superkomputery - największe komputery o dużej mocy obliczeniowej, używane do czasochłonnych obliczeń naukowych i symulacji skomplikowanych systemów,
komputery wbudowane - (lub osadzone, ang. embedded) specjalizowane komputery służące do sterowania urządzeniami z gatunku automatyki przemysłowej, elektroniki użytkowej (np. telefony komórkowe itp.) czy wręcz poszczególnymi komponentami wchodzącymi w skład komputerów
Full transcript