Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

No description
by

Nergiz Alis

on 6 April 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ
ECZACIBAŞI HOLDİNG
Hakkımızda,
Dr. Nejat F. Eczacıbaşı tarafından 1942’de temelleri atılan Eczacıbaşı Topluluğu, sanayi alanındaki ilk girişimini, 1952’de İstanbul’da kurulan Türkiye’nin ilk modern ilaç fabrikası ile gerçekleştirdi.

Eczacıbaşı bugün, temel olarak yapı ürünleri, sağlık, tüketim ürünleri alanında, ulusal ve uluslararası pazarlara yönelik olarak çalışan bir sanayi kuruluşları topluluğudur. Topluluk yapısında, bu temel sektörler dışında finans, bilgi teknolojileri, kaynak teknolojileri, madencilik ve gayrimenkul geliştirme alanında etkinlik gösteren kuruluşlar da yer alıyor.

Topluluk, dünyanın tek çatı altında toplanmış en büyük seramik sağlık gereçleri fabrikalarından birine sahip bulunuyor. Temizlik kağıtları pazarında ise Türkiye'de liderliği elinde tutuyor.
Eczacıbaşı, dördü yabancı ortaklı olmak üzere toplam 41 kuruluşu, 12.450 çalışanı ve 2014 sonu itibariyle 7,4 milyar TL cirosu ile Türkiye'nin önde gelen sanayi toplulukları arasında yer alıyor.
KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİMİZ
Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursları

1978 yılında kurulan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı, amaçları doğrultusunda, müzik alanında olağanüstü yetenekli genç sanatçıların yurtdışındaki virtüözlük öğrenimlerine katkıda bulunuyor.

Eczacıbaşı Hijyen Projesi

Topluluk markalarından VitrA ve Artema, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin işbirliğiyle Yatılı Bölge Ortaokulları’nın (YBO) tuvalet ve banyolarının yenilenmesini kapsayan bir proje tasarladı. Proje kapsamında, ıslak mekanları yenilenerek hijyenik hale getirilen okullarda, Selpak tarafından kişisel hijyen ve tuvalet eğitimi verilmeye başlandı.
Çocuk işçiliği nedir?
Farklı kültürlerde çocukluk, gerek yaş gerekse işlevler açısından farklı şekillerde tanımlanmaktadır. Ancak ülkemiz tarafından da kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 1. maddesine göre 18 yaşına kadar olan herkes çocuk sayılır.Çocuk işçiliği, 18 yaşının altındakilere fiziksel, mental, ahlaki açıdan zarar veren ve onları eğitimden yoksun bırakarak zedeleyen, istismar eden bir çalıştırma biçimi şeklinde de ifade edilebilir.

Çocuk işçiliğine ; her türlü kölelik, çocuk kaçakçılığı, çocuk askerlerin kullanılması, çocukların ticari cinsel istismarı, fuhuş ve küresel anlamda tüm tehlikeli çalıştırılma biçimleri dahildir.
R
A
K
İ
P
L
E
R
İ
M
İ
Z

Gülen Gözler

Diyaliz tedavisi gören çocuk hastaların, diyaliz süresince kaybettikleri zamanı en etkin şekilde geçirmelerini sağlayarak, kendilerini geliştirmek için bir fırsat yaratmak amacıyla proje gerçekleştirildi. Çapa Tıp Fakültesi’nde Çocuk Diyaliz Ünitesi boyandı, perdeleleri, mobilyaları yenilendi, kitaplar, laptop, LCD TV, klima bağışlandı. Tüm hastalarla özel hediyeler, yılbaşı partisi düzenlenerek paylaşıldı.

Bilim ile Büyüyeceğiz

Karamürsel Nazmi Oğuz İlköğretim Okulu’nda gerçeleştirilen proje kapsamında, laboratuvar yapılması, kütüphane ve teknoloji sınıfı düzenlenmesi amaçlandı. Teknoloji sınıfı yeniden düzenlendi, kütüphane sandalyeleri yenilendi, fen laboratuvarı projesi başladı.

AMACIMIZ
Dünyada,gün geçtikçe çoğalan çocuk işçiliği sorununa dikkat çekmek
HEDEFLERİMİZ
1990 yılından bu yana istikrarlı artış gösteren çocuk işçiliği konusunda proje devam ederken ve her yıl yenilenen çalışmalar ile kamuoyunu bilgilendirmek

Çocuk işçiliği kapsamında; köleliğin, çocuk kaçakçılığının, ticari cinsel istismarın olabildiğince azaltılması için ses olmak

Çocukları işçiliğe teşvik eden okul ilgisizliğine dikkat çekmek

Proje devam ettiği sürece belirli aralıklarla sanatseverler aracılığıyla yapılacak olan fotoğraf sergisi biletlerinden sağlanacak parayı 'Genç Hayat Vakfı'na bağışlamak
STRATEJİLERİMİZ
Kamuyonun dikkatini kolayca çekebilmek ve projenin sürdürebilirliğini sağlayabilmek için geniş alan yayıncılığı içerisinde kamu spotu oluşumu

2014 yılında, Google tarafından 46 farklı pazarda internet kullanımı alışkanlıklarının ölçülmesi sonucu;Türkiye'nin sosyal medya kullanımında birinci olmasına dayanarak kampanyanın #kirmiziisikyak adı altında Twitter'da da yer alması
Görselliğin dikkat çekiciliğine dayanarak bağış için fotoğraf sergisinin açılması
Kitlemizi nasıl etkileyeceğiz?
Bunu üç aşamada gerçekleştirmeyi planladık:

Kamu spotuyla çocuk işçiliğine dikkat çekerek projenin varlığını duyurmak
Sosyal medya aracılığıyla kamuoyunu da projeye dahil etmek
Fotoğraf sergisiyle hedef kitlemizi etkin katılımcı ve gönüllü pozisyonuna getirmek

Hedef kitleyi en çok etkileyen iletişim araçları; televizyon ve internet (sosyal medya) olduğu için yaratacağımız etkinin daha geniş kitlelere ulaşacağını düşünüyoruz.
ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE
KIRMIZI IŞIK
YAK!
EN İYİ
İŞ YERİDİR !
ALIN TERİ Mİ ECEL TERİ Mİ?
TANITIM STRATEJİLERİMİZ
Kamu spotu
Twitter
Fotoğraf sergisi
Gezici eğitim tırları
SWOT ANALİZİ
ABDİ İBRAHİM İLKOKULU

2007 yılında, Bahçeşehir'de eğitime açılan Abdi İbrahim İlköğretim Okulu, ülkemizde özel bir şahıs adına yaptırılan ve bağışlanan en büyük okul olma özelliğini taşımaktadır. 42 derslikten oluşan Abdi İbrahim İlköğretim Okulu, 1.200 öğrenciye eğitim verecek kapasiteye sahiptir.

YEŞİL NOKTA

Abdi İbrahim çevreye olan duyarlılığını 2005 yılında Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) ile yapmış olduğu sözleşme ile perçinledi. Bu sayede geri kazanım yükümlülükleri ÇEVKO'ya devredilerek, ambalajlarda Yeşil Nokta kullanma hakkı kazanıldı. Yeşil Nokta, ambalajı piyasaya süren marka sahibinin geri kazanım sorumluluğunu yerine getirdiği anlamına geliyor. Yeşil Nokta uygulaması, 25 Avrupa ülkesi ve Kanada'da yaygın bir şekilde kullanılıyor.


KSS PROJELERİ
KSS PROJELERİ
BAYER GENÇ BİLİM ELÇİLERİ

Bayer Genç Bilim Elçileri” projesi ilköğretim çağındaki çocukları gelecekte bilim insanı olma yönünde yüreklendirerek Türkiye’de bilimin gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor.

BAYER GENÇ BİLİM ELÇİLERİ

“Bilim Tohumları Ekibi”, Toplum Gönüllüleri Vakfı ile 2011 yılından beri birlikte yürüttüğümüz Bayer Genç Bilim Elçileri projesinin, Bayer’in Türkiye’deki 60. Yıldönümüne özel geliştirilen bir uzantısı olarak hayata geçirildi. Bu kez, Toplum Gönüllüsü gençler gezici bir eğitim aracı ile yola çıkarak Türkiye’nin dört bir köşesine ulaşıp, çocukların bilime ilgi duymalarını ve bilimi sevmelerini sağlamak üzere bir dizi etkinliği hayata geçiriyor.PAYDAŞLARIMIZ
UNİCEF
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)
Genç Hayat Vakfı
ÇSGB
MEB
Neden seçtik?
Unicef,çünkü;evrensel çocuk savunucusudur.Herkesi çocuklar için koruyucu bir ortam yaratma çabalarına dahil ederek tüm çocukları ve ergenleri şiddet,sömürü ve istismarın biçimlerinden korur.

Genç Hayat Vakfı,çünkü;bu sorun ile ilgili çalışmaları vardır ve projemiz kapsamında bağış yapacağımız bir kurumdur.
ILO,çünkü;Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Önlenmesi Sözleşmesi,Kötü Biçimdeki Çocuk İşçiliğinin Yasaklanması ve Ortadan Kaldırılması için Acil Eyleme İlişkin Tavsiye Kararı,Uluslararası Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Programı,12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü ilanı gibi birçok örnek projeye imza atmıştır.
Çocukların okul ilgisini arttırmak için gezici eğitim tırları ile eğlenceli çalışmalar eşliğinde seminerler verilmesi
KAMU SPOTU MEDYA PLANLAMASI
Tüm kanallarda,
Uluslararası asgari değere göre,%50 etkili ulaşım
Asgari görme sıklığı değeri 2
olacak şekilde yayınlanmalı.
ZAMAN PLANIMIZ
7 Eylül 2015 tarihinde kamu spotu yayını ile hedef kitlemizde konuya ilgi uyandırarak projemize başlıyoruz.
10 Eylül 2015 tarihinde sosyal medya aracılığıyla firmanın resmi sayfalarından proje duyurusu yapılacaktır.
19 Eylül 2015 tarihinde Twitter'da #kirmiziisikyak ile ikinci aşamaya geçeceğiz.
21 Eylül 2015 tarihinde yola çıkarak; yedi bölgemizdeki pilot okullara gidecek olan yedi gezici eğitim tırı, faaliyetlerine 10 Haziran 2016'ya kadar devam edecektir.
Her yıl devamlılığı sağlanacak olan fotoğraf sergimizin ilk gösterimi 23-25 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Sergiden bir ay sonra,fotoğrafların yayınlanacağı web sitenin tasarımı yapılacaktır.
AKSİYON

PLANIMIZ


BEKLENEN RİSKLER
Hastagin etkin kullanılmaması
Sergiye katılımın az olması
Projenin hedef kitleye etkin duyurulamaması
DÜZELTİCİ FAALİYETLER
Sloganın iyileştirilmesi
Youtube'da proje için kanal açılıp konu ile ilgili videoların paylaşımı (Biletten kazanılacak bağış parasının, tıklanma sayısına göre kazanılması)
Duyuru için billboardların kullanılması
GÖREV DAĞILIMI
ÇSGB VE MEB
Kamu spotunun bilinen her kanalda yayınlanmasını sağlamak.
UNİCEF ve ILO
Projeyi Türkiye'den sonra diğer dünya ülkelerinde de gerçekleştirip; projeye uluslararası nitelik kazandırmak.
GENÇ HAYAT VAKFI
Bağışların çalışmak zorunda olan çocuklar için harcanmasını sağlamak.

BÜTÇE PLANLAMAMIZ
HİZMET MALİYETLERİ
1 MİLYON TL
MALZEME MALİYETLERİ
70 BİN TL
KİRA MALİYETLERİ
40 BİN TL
REKLAM MALİYETLERİ
400 BİN TL
DONANIM MALİYETLERİ
300 BİN TL
EKSTRA HARCAMALAR
500 BİN TL


TOPLAM:
2.310 BİN TL
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
Paydaşlarımızın çok olması ve ikisinin uluslararası çalışan örgüt statüsünde bulunması
Paydaşlarımızın çalışma alanlarının proje konusu ile bağlantılı olması
Olası krizler için aksiyon planına sahip olmamız
Olası bir durum için ekstra bütçe ayrımı yapmış olmamız
Fotoğraf sergisinin aynı konu,farklı sanatçı ve sanatseverlerle her yıl yenilenmesi
Hastag kullanımı ve fotoğraf sergisine gösterilen katılımla projenin etkinliğinin ölçülebilmesi
Zaman planlamasının doğru uygulanmasıyla sürdürülebilirliğimizi arttırabiliriz.
Full transcript