Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

IŞIK UYGULAMALARI

No description
by

Selin Kiraz

on 28 November 2016

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of IŞIK UYGULAMALARI

AYDINLATMA
Bir TV yapımı ya da film çekimi esnasında çevremizi, çekimini yapmakta olduğumuz objeleri veya nesneleri görebilmemiz için belli yoğunlukta
ışık
gereklidir. Filmde ve televizyonda aydınlatmadan bahsederken sadece nesnelerin görünebilir olmasından bahsetmiyoruz.
Aydınlatma
; bir görüntü içinde yer alan malzemeyi işleyen, giderek yerinde bir deyimle yoğuran çok etkili bir yapım ögesidir.

I
Ş
I
K

U
Y
G
U
L
A
M
A
L
A
R
I

nasıl yapılmalı?
Aydınlatma; kameraların pozisyonlarına, ses boomunun pozisyonuna vb. gibi ögelere uymak zorundadır. Örneğin uygun yerleştirilmemiş lambalar, prompterla yapılan TV çekiminde sunucuların okumasını güçleştirir. Kamera objektiflerinde parlamalara neden olur. Boom, gölgeler oluşturabilir. Makyajın etkisini bozabilir, kısaca ustalıkla düzenlenmiş bir sette problem yaratabilir.

Aydınlatmanın başarısı iki boyutlu bir resme üçüncü boyutu kazandırmaktır.
Aydınlatma konuya derinlik ve sağlam bir görünüş verir. Konuya bağlı olarak çarpıcı bir görsel etki yaratabilir.
Aydınlatma, olay için uygun atmosferi yaratabilmelidir. Gerçekçi etki yaratılmak istenen dekorlarda, aydınlatma doğal görünmeli, yapay kalmamalıdır.
Aydınlatma, ayrıca bize zaman hakkında da bilgi verir, günün saatini ve hava durumunu bu sayede tahmin edebiliriz.
Başarılı aydınlatmayla izleyicilerin ilgisi yönlendirilebilir.
Aydınlatma, seyircinin dikkatini önemli özelliklere (konulara) yönlendirir.
Aydınlatmanın Amaç ve İşlevleri
Biçimi ve Boyutu Ortaya Çıkarmak

Sinema ve televizyon görüntüsü iki boyutludur, genişlik ve yükseklik. Işık ve gölgenin uygun denetimi, üç boyutlu nesnelerin şekil ve biçimlerini, zaman ve uzaydaki durumlarını, birbirlerini ve çevreleri ile ilişkilerini ortaya çıkarma konusunda son derecede önemli bir rol oynar. Bir nesnenin şekil ve boyutlarını ortaya çıkarmada ışıktan çok gölgeler önem kazanır.
Gerçeği ya da Gerçek Dışılığı Belirtmek

Yapay ışık kaynaklarıyla yapılan bir aydınlatma gerçeğin ya da gerçek dışının ortaya çıkarılmasında sinema yapımcısı için önemli bir araç niteliğindedir. Örneğin; uzun gölgeler akşamüstü ya da sabahın erken saati izlenimini uyandırır.
amaç?
Aydınlatmanın öncelikle amacı,
en yüksek kalitede görüntü üretilmesini sağlamaktır
. Çalışma esnasında, TV ve film kameralarının en yüksek kalitede görüntü üretmesi gerekir. Yetersiz veya fazla yapılan aydınlatma filmin kurgu aşamasında istenilen sonucun ortaya çıkmamasına neden olabilir. Bunun anlamı ise, ışık seviyesinin (ışık yoğunluğu) kullanılan kameranın objektifinin diyafram açıklığına uygun olması gerektiğidir. Bu uygunluk görüntünün doğru poz değerlerini taşıması için gereklidir.

Kameranın çalışabileceği yeterli ışık seviyesini sağlamak ve renkleri bozmayacak ışığı elde etmek 
Biçimi ve boyutu ortaya çıkarmak 
Gerçeği ya da gerçek dışını belirtmek 
Atmosfer yaratmak

Görüntüde Derinlik Oluşturmak

Televizyon ve sinema gibi harekete dayalı sanatlar eni ve boyu olan iki boyutlu görüntüler oluşturur. Görüntüde derinliğin oluşturulması, kamera açısı dekor ve özenle hazırlanmış bir aydınlatmanın yapılması ile olanaklıdır. Görüntüde derinliğin yanılsamalı olarak algılanması, dokunum, biçim ve şekilin ortaya çıkarılması, aydınlatma ile sağlanır. Örneğin; fonda bulunan nesnelere kademeli aydınlatma yapılması derinlik duyumunun artmasına aracı olacaktır.
Ekran ve Perdedeki Önemli Ögelere
Dikkati Yoğunlaştırmak

Işık ve gölge, izleyicinin dikkatini çekmeye ve dikkati sahnedeki belirli ögelere yöneltmeye yardımcı olur. Örneğin; eğer bir nesne bir diğerine göre daha fazla aydınlatılırsa, görsel ilgi bu bölge üzerine yoğunlaşacaktır. Bu türde bir ilgi yönlendirmesi özellikle, haraket halinde olan ana oyuncunun diğer oyunculardan daha fazla aydınlatılmasıyla gerçekleştirilir. Bu yöntem çok sık kullanılır.

Görüntüye Duygusallık Katmak

Aydınlatma, izleyicide görüntülenen sahne ile ilgili olarak yoğun bir duygusal etki oluşturur. Örneğin; karanlık ve gölgesi yoğun bir aydınlatma hüzün, mutsuzluk, karamsarlık duygusu uyandırır. Parlak ve gölgelerin az olduğu bir aydınlatma ise mutluluk ve huzur duygusu uyandırır.

Temel Aydınlatmada Kullanılan Işıklar
Anahtar Işık
Dolgu Işık
Arka Işık
Fon Işık

Anahtar Işık
Sert bir ışık kaynağıdır. Kamera pozisyonuna uyacak şekilde yerleştirilir. Genellikle cismin 45 derece üstüne doğru yerleştirilir. Bu ışığın temel görevi nesnenin görülmesini sağlamaktır. Nesneyi biçimlendirdiği için bu ışığa biçimleme ışığı da diyebiliriz.

Anahtar ışık kaynakları mercekli ışık kaynaklarından seçilmelidir. Nesne üzerinde sert gölgeler oluşturarak nesnenin dokusunu ve konturlarını ortaya çıkarır.

Temel aydınlatmayı sağlayan ışıklar arasında yoğunluğu en yüksek olanı anahtar ışıktır.

Dolgu Işık
Gölgeleri doldurarak aydınlatma kontrastını kontrol eden aynı zamanda gözlerdeki pırıltıyı sağlayan yumuşak ve dağınık bir ışık kaynağıdır. Dolgu ışığı anahtar ışığın kullanıldığı durumlarda gereklidir. Anahtar ışığın ters tarafında göz seviyesine ve kamera aksına daha yakın olacak biçimde yerleştirilir. Bu ışığın temel amacı, anahtar ışığın yarattığı sert gölgeleri yumuşatmak ve anahtar ışığın aydınlatmadığı koyu gölgelerde detay oluşturmaktır.

Arka Işık

Önemli bir aydınlatma çeşitidir. Aydınlatma üçlemesini tamamlar, derinlik etkisini güçlendirir, fon önünde yapılan aydınlatmalarda
nesne ile fonun birbirinden ayrılmasını sağlar.
Doğrusal aydınlatma yapan sert bir ışık kaynağıdır. Arka ışık, frensel mercekli spotlardan seçilir.
Bu ışığın düzenlenmesinde aydınlatılacak olan konunun renklerini, ışık yansıtma değerlerini de bilmek gerekir. Genellikle
parlak nesneler koyu nesnelerden daha az arka ışık gerektirir.
Örneğin sarı saçlı oyuncunun koyu tenli ve koyu elbiseli oyuncuya oranla daha az yoğunlukta arka aydınlatılmasına ihtiyacı vardır.
Fon Işık
Temel aydınlatma yöntemi asıl olarak üç ışık kaynağı ile gerçekleştirilir; ancak fon, görüntüde üçüncü boyut etkisi oluşturduğundan yani iki boyutlu bir yüzeyde üçünçü boyut etkisi ortaya çıkardığından önemlidir. Fon için “soft light” denilen yumuşak ve dağınık ışık veren ışık kaynakları kullanılmaktadır.
Işık Filtreleri
Işığı geçirebilen renkli, saydam cisimlere filtre denir. Filtreler, üzerlerine düşürülen ışıktan, kendi renklerini kuvvetli, komşu renklerini zayıf olarak geçirirler. Yani kırmızı filtre, kırmızı ışığı güçlü, turuncu ışığı zayıf geçirir. Mavi filtre, mavi ışığı güçlü, yeşil ve mor ışığı zayıf geçirir. Sarı filtre, sarı ışığı kırmızı ışığı, yeşil ışığı güçlü, mavi ışığı ise zayıf geçirir.
ND Filtre Nedir?
(Neutral Density)
ND Filtrelerin “doğal” yoğunluk şeklinde yorumlanmasının en önemli sebeplerinden birisi ise sağlanan bu doğal ışığın azalması aşamasında, renk kaybının olmamasıdır.
Beyaz Ayarı Nedir?
(W
hite
B
alance
)
İnsan gözü toleranslı olduğu için ışık kaynaklarının rengini net olarak ayırt edemez. Örneğin bizim gözümüz için Tungsten lamba ile Floresan arasında fazla bir renk farkı yoktur. Ancak kamera ve fotoğraf makineleri için durum böyle değildir. Onlar ışık kaynaklarının renklerine insan gözünden daha hassas oldukları için 'beyaz ayarı' adı verilen renk düzeltmelerine ihtiyaç duyarlar.

Beyaz ayarının yanlış yapılması fotoğrafın tamamına belli renk tonlarının hakim olmasına yol açar ki bu da özellikle rengin önemli olduğu durumlarda sorun oluşturabilir.Işığın gün içinde bile farklı sıcaklıklara sahip olduğu düşünüldüğünde çıkar.

Beyaz dengesini ayarlamamızın birincil sebebi, çektiğimiz fotoğraf için mümkün olduğunca doğru renkleri elde etmektir.
Renk Sıcaklığı
Çektiğimiz tüm görüntülerin temel kaynağı ışıktır. Işığın rengi gün içinde güneşin yönüne göre değişir. Aynı zamanda her ışığın bir sıcaklığı yani rengi de vardır. Buna ışığın sıcak veya soğuk olması denir.
Mavi
tonlarında bir ışık fotoğrafa soğukluk katarken
sarı
tonlarındaki bir turuncu ise sıcaklık katar. Aşağıda bu renk geçişlerini ilgili Kelvin dereceleriyle görebilirsiniz.
Renk sıcaklığı yani ışık, fotoğraf makinelerinde Kelvin (K) cinsinden ölçülür. Yani beyaz dengesi ayarı için seçtiğimiz değerler, 2700 ile 10000 arasında değişen Kelvin değerlerinden oluşur.
Full transcript