Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Wilgotne lasy równikowe

No description
by

Julia Helena

on 10 June 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Wilgotne lasy równikowe

Roślinność Wigotne lasy równikowe są najbogatszym środowiskiem życia na Ziemi. Występuje w nich prawie połowa wszystkich gatunków organizmów żyjących na naszej planecie.
Najciekawszymi roślinami w lesie równikowym są drzewa olbrzymie sięgające nawet 80m np. puchowiec pięciopręcikowy i orzesznica brazylijska. Na nich często występują epifity (np. liany, orchidee) czyli niepasożytnicze rośliny wykorzystujące gałęzie innych drzew jako podłoże do życia.
W piętrze drzew średnich rośliny tworzą zwarte poszycie koron przez co do niższych swer nie dociera zbyt wiele światła. Tworzą go przede wszystkim mahoniowce, hebanowce i kakaowce. Klimat W strefie równikowej gdzie znajdują się wilgotne lasy nie wystepują pory roku. Przez cały rok wysoka temperatura powietrza i duże opady sprzyjają wzrostowi, przez co fauna i flora w lasach równikowych jest bardzo różnorodna. Zwierzęta W lasach równikowych przeważają owady. Najsłynniesze różnobarwne motyle, które mogą mieć rozpiętość szkydeł nawet do 6cm.
W puszczy amazońskiej, żyją maleńkie kolibry, które potrafią zawisać w powietrzu, a nawet jako jedyne latać bokiem i do tyłu. Działalność Człowieka Julia Hahn kl. VI b Wilgotne Lasy Równikowe Nizina Amazonki Kotlina Konga Półwysep Indochiński
Archipelag Malajski Las tropikalny znajduje się w strefie równikowej. nie ma tam pór roku więc średnia temperatura powietrza wszystkich miesięcy jest prawie jednakowa. Od 20"C do ponad 30"C. Powietrze jest bardzo wilgotne przez padające tam deszcze zenitalne czyli silne deszcze padające codziennie o tej samej porze dnia przez nie całe 2 godz. Największe opady występują od stycznia do kwietnia. Średnia suma opadów w ciągu roku to od 2500 do 3000 mm, a w górskich obszarach nawet do 6000 mm. Największymi drapieżnikami lasów równikowych są wielkie koty: cętkowane lub czarne jaguary w Ameryce Południowej, podobne do nich lamparty w Afryce i Azji oraz tygrysy żyjące tylko a Azji. Las równikowy to także środowisko życia licznych gatunków małp. Ojczyzna najinteligentniejszych i najbliżej spokrewnionych z ludźmi szympansów i goryli jest Afryka. W Azji żyją rudowłose orangutany. Wszystkie małpy są zagrożone wyginięciem ze względu na zmniejszanie się powierzchni wilgotnych lasów równikowych i z powodu kłusownictwa. Powierzchnia wilgotnych lasów równikowych zaczęła się bardzo szybko zmniejszać w XX wieku. Główna przyczyna jest rozwój rolnictwa: zakłada się plantacje i karczuje lasy pod nowe pola uprawne. Lasy wycina się również, aby uzyskać tereny pod nowe osiedla i drogi. Powierzchnia wilgotnych lasów równikowych zaczęła się bardzo szybko zmniejszać w XX wieku. Główna przyczyna jest rozwój rolnictwa: zakłada się plantacje i karczuje lasy pod nowe pola uprawne. Lasy wycina się również, aby uzyskać tereny pod nowe osiedla i drogi. Przez co tlenu wytwarzanego przez rośliny jest co raz mniej w powietrzu.
Full transcript