Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

No description
by

Hania Szawluk

on 21 October 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of
brak

Chang’e – w mitologii chińskiej jest ona boginią księżyca. Według chińskich wierzeń była żoną łucznika Houyi. Pewnego dnia Houyi otrzymał w darze od bogini Xiwangmu ziele nieśmiertelności. Podczas nieobecności męża Chang’e zjadła je, na skutek czego stała się nieśmiertelna i wzniosła się na księżyc, gdzie żyje w Pałacu rozległego zimna. Houyi bezskutecznie próbował dogonić żonę.
Chang’e przedstawiana jest w ikonografii jako wytworna dama. Często ukazuje się ją w towarzystwie zająca, który wedle chińskich wierzeń mieszka na księżycu, gdzie wyrabia z ziół lekarstwo dające nieśmiertelność. Cześć Chang’e oddaje się podczas Święta Środka Jesieni.Chang’e- bogini księżyca

Mazu – popularna chińska bogini mórz, czczona szczególnie na południowym wybrzeżu Chin i na Tajwanie. Jej kult szerzył się również na terenach nadmorskich, gdzie mieszkają Chińczycy od Tianjinu przez Azję Południowo-Wschodnią po Kalifornię i Brazylię. Mazu uchodzi za patronkę rybaków i żeglarzy. Inne jej określenie to "Cesarzowa Niebios". Według legendy Mazu była córką rybaka, która potrafiła opuszczać swoje ciało we śnie. Podczas jednego ze sztormów uratowała ojca i braci. Ostatniemu nie zdążyła pomóc i żeby naprawić ten błąd, od tego czasu pomaga rybakom.Mazu - bogini morza


Afrodyta bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów. Według mitu Afrodyta nie miała rodziców i pewnego dnia wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu Cypru. Cypr stał się głównym miejscem kultu bogini. Jej atrybutami były: rydwan zaprzężony w gołębie, róża, oraz mirt. Czczona była zwłaszcza przez kobiety, które widziały w niej patronkę małżeństwa. Ze względu na jej związek z morzem była czczona przez żeglarzy i w miastach portowych.


Afrodyta - bogini piękności

Amfitryta bogini morza. Wraz ze swoim mężem, bogiem Posejdonem sprawowała władzę nad morzami, a zarazem była uosobieniem piękna morza. Posiadała umiejętność przemieniania ludzi. Jej atrybutami były: delfin, diadem, berło, muszla w kształcie rogu. Amfitryta ukazywana jest zazwyczaj razem z mężem na rydwanie zaprzężonym w hippokampy (konie morskie), jako poważna niewiasta, z welonem lub siatką na włosach, często także w otoczeniu delfinów i ryb.


Amfitryta - bogini morza

Ejlejtyja bogini porodu, połogu, córka Zeusa i Hery. Opiekowała się ciężarnymi kobietami i porodem. Jej imię można interpretować jako „Ta –Która - Przychodzi” w potrzebie. Jako bogini, tak bliska wszystkim Greczynkom, doczekała się niewielu tradycji mitycznych. Najczęściej brała udział w mitach jako postać trzecioplanowa lub epizodyczna.


Ejlejtyja - bogini porodu

Selene była bóstwem związanym z kultem Księżyca. Według wierzeń starożytnych Greków przemierzała nocne niebo na srebrnym rydwanie, zaprzężonym w parę białych koni, mułów albo krów, który najbardziej jaśniał w czasie księżycowej pełni. Swą wędrówkę rozpoczynała wynurzając się z fal na Wschodzie i kończyła zanurzając się w falach po drugiej stronie widnokręgu, na Zachodzie. Przypisywano jej wpływ na praktyki magiczne i stan zdrowia.
Selene ma skrzydła przestronne, a blask, który rozsiewa po niebie, rodzi się z jej głowy nieśmiertelnej i ogarnia całą ziemię. Poświatą swoją ozdabia wszystkie rzeczy, a jej złota korona rozświetla ciemne powietrze. W połowie miesiąca boska Selene kąpie się w Oceanie i ubrana w szaty świetliste, zaprzęga jasne rumaki do wozu, z którego lecą dalekie promienie. Wtedy moc jej największa, a jej światło staje się wróżbą dla ludzi.


Selene - bogini księżyca

1. BOGINIE PIĘKNOŚCI
Grecja
Rzym
Japonia
Chiny
2. BOGINIE KOBIET W CI
ĄŻY
Grecja
Rzym
Japonia
Chiny
3. BOGINIE KSIĘŻYCA
Grecja
Rzym
Japonia
Chiny
4. BOGINIE MORZA
Grecja
Rzym
Japonia
Chiny
Wcześniej Wenus była italską boginią wiosny i roślinności. Głównymi atrybutami tej bogini były owoce i kwiaty. Natomiast zwierzętami, które jej towarzyszyły były gołębie. Wenus była najbardziej czczona przez ród Juliuszów, zwłaszcza za czasów Juliusza Cezara, gdyż uważano, że bogini była antenatką Juliuszów. Ród ten mianowicie wywodził swe korzenie od Julusa, syna Eneasza, protoplasty Rzymian, który z kolei miał być synem Trojanina, Anchizesa i Wenus.
Bogini księżyca w mitologii rzymskiej – Luna.
W sztuce starożytnego Rzymu najczęściej przedstawiano ją na wzór greckiej Selene, to jest w świetlistej szacie, z półksiężycem, na rydwanie zaprzężonym w dwa konie. W starożytnym Rzymie wzniesiono dla niej kilka świątyń, z których najbardziej doniosła znajdowała się na Awentynie. W jej sanktuarium na Palatynie każdego wieczoru zapalano światło ku jej czci.

Temat, który wybrałyśmy, dotyczy bogiń z mitologii greckiej, rzymskiej, japońskiej oraz chińskiej. Celem naszego projektu jest przybliżenie Wam bogiń z różnych części świata i pokazanie, że między nimi nie zachodzi aż tak wiele różnic.
Bóstwa kobiece w wybranych mitologiach świata
brak
brak

Pierwotnie sabińska, a potem rzymska bogini płodności, urodzaju i bogactwa, czczona także jako opiekunka rolnictwa. Uważana za małżonkę Saturna. W późniejszym okresie utożsamiona z grecką boginią Reą. Wyobrażenia ikonograficzne, pochodzące już ze stosunkowo późnych czasów, przedstawiają ją wyciągającą jedną ręką z chlebem, a drugą w pomocnym geście. Na rewersach monet rzymskich przedstawiana z berłem jako personifikacja zamożności.
Przygotowanie:
brak
Weronika:
- zadania dla uczniów
- slajdy o mitologii chińkiej

Hania:
- plan pracy i przydział zadań
- slajdy o mitologii japońskiej
- przygotowanie prezentacji w Prezi (połączenie wszystkich slajdów oraz przeniesienie ich z Power Pointa do Prezi)
- przygotowanie materiałów.


Kasia:
- cukierki
- slajdy o mitologii rzymskiej
Gosia:
- slajdy o mitologii greckiej
- spotkanie w domu
Tagiri - bóstwo morskie
Luna - bogini księżyca
Okame - bogini kobiet w ciąży
Ops - bogini płodności
Benten - bogini piękności
Wenus - bogini piękności
Full transcript