Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Dünya İlaç Pazarı

No description
by

tunç köksal

on 17 November 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Dünya İlaç Pazarı

Dış Ticaret
Türkiye İlaç Pazarı
Referans ilaç nedir?
Referans ilaç, inovatör firma tarafından geliştirilerek patent koruması altında pazara verilen ilk üründür. Koruma süreleri bittikten sonra bu ürünler referans alınarak eşdeğer ilaçlar üretilir.
Eşdeğer ilaç nedir?
Eşdeğer ilaçlar, referans ilaçlarla aynı özelliklere sahip olduğu, dolayısıyla, hasta üzerinde aynı tedaviyi sağladığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanan ve referans ilaçların koruma süreleri bittikten sonra satışa sunulan ürünlerdir. Bir eşdeğer ilaç, referansıyla aynı etkinlik, kalite ve güvenilirliktedir.
Dünya İlaç Pazarı
Dünya ilaç pazarı, 2011 yılında, 953 milyar dolara ulaşmıştır. Pazarın %80’ini Kuzey Amerika, Avrupa ve Japonya pazarları oluşturmaktadır. Ancak artık bu pazarlar, büyümeyi tetikleyen ana oyuncu konumlarını kaybetmektedirler.
Ülkemizin de aralarında bulunduğu pharmerging adı verilen gelişmekte olan ilaç pazarlarının önemi ve büyümeye etkisi artmaktadır. Bunun temel nedeni ise bu ülkelerde milli gelirin büyümesi, sağlık hizmetlerine erişimin artması ve kalitenin yükselmesidir.
Türkiye, Avrupa’da 6. Dünya’da 14. büyük pazar iken 16. sıraya gerilemiştir. Gelişmekte olan pazarlar arasında yer almasına rağmen yatırım tercihlerinde nitelik ve nicelik olarak geride kalmaktadır. 

Türkiye ilaç pazarı, 2012 yılında kutu bazında %2,8 büyürken, fiyatlardaki düşüşün etkisiyle TL bazında %5,9 daralmıştır. Bunun sonucunda kişi başına ilaç harcamaları da gerilemiştir.
Toplam IMS Pazarı (hastane satışları hariç, üretici fiyatlarıyla)
Kişi başı ilaç harcaması
Eşdeğer-Referans İlaçların Pazar Payları
2011 yılında tutar ölçeğinde %38,1 olan eşdeğer ilaçların pazar payı, 2012 yılında %37,7’ye gerilemiştir. Kutu ölçeğinde ise önemli bir değişiklik yaşanmamış ve %52 olmuştur.
Eşdeğer-Referans İlaçların Tutar Ölçeğinde Pazar Payları
Eşdeğer-Referans İlaçların Kutu Ölçeğinde Pazar Payları
2012 yılına bakıldığında, ihracatın 662 milyon dolar olduğu, İthalatın ise 3.996 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği ve ihracatın ithalatı karşılama oranının %16,6’ya yükseldiği görülmektedir. 
Türkiye ilaç endüstrisi güçlü iç pazarın ve strateji eksikliğinin etkisiyle bugüne kadar iç pazar odaklı kalmış, ihracatı oldukça düşük seyretmiş, özellikle yüksek katma değerli ve teknoloji yatırımı yüksek tedavi gruplarında ithalata bağımlılığı giderek artmıştır. 2012 yılı ilaç endüstrisi verileri incelendiğinde, kutu bazında ithal ürünlerin payının %22,2 olduğu, ancak değer bazında söz konusunu oranın %50,4’e ulaştığı görülmektedir.
İthal - Yerli İlaçların Kutu Ölçeğinde Pazar Payları
22 kutu bzaındaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Full transcript