Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Śladami baśni Braci Grimm

No description
by

Piotr Baran

on 9 June 2015

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Śladami baśni Braci Grimm

Śladami baśni Braci Grimm
Czas studiów
Aby umożliwić synom studiowanie prawa, matka wysłała ich do ciotki do Kassel. Tam uczęszczali najpierw do gimnazjum Friedricha. Następnie Jakub uczęszczał na Uniwersytet Philipps w Marburgu, a Wilhelm dołączył do niego rok później. Na studiach bracia zapoznali się z twórczością Goethego i Schillera. Badali historyczny rozwój niemiecko- języcznej literatury (legendy, dokumenty, jak i poezje).
Wczesna twórczość
Po ukończeniu studiów rozpoczęli prace nad zbiorem baśni i legend, które dziś uchodzą za najsłynniejsze ich dzieło. Baśnie te nie zostały wymyślone przez nich samych, lecz były przez nich zebrane na podstawie przekazów ustnych i mniej lub więcej przekształcone. Większość z nich opowiadała im matka.
Bracia Grimm
Jakub i Wilhelm Grimm urodzili się w Hanau. Rodzice ich mieli 9 dzieci, z których 3 zmarło jako niemowlęta. Oprócz Jakuba i Wilhelma sławę zdobył również ich młodszy brat Ludwig Emil, który był malarzem. Przed domem rodzinnym Braci Grimm w Hanau stoi ich pomnik.
Jakub
Wilhelm
Gramatyka niemiecka
Czas spędzony w Kassel to przede wszystkim praca nad niemiecką gramatyką. Ich praca odnosiła się do różnych odmian języka niemieckiego, ich zależności i historycznego rozwoju. Pracowali nad fleksją i słowotwórstwem. Swoim dziełem stworzyli fundament gramatyki niemieckiej istniejącej do dziś. Po gramatyce rozpoczęli prace nad słownikiem języka niemieckiego.
Berlin
Bracia Grimm przez 3 lata mieszkali w Kassel. Mimo wielu zachęt i propozycji przystali na ofertę pruskiego króla i przeprowadzili się do Berlina. Ponad 20 lat mieszkali w Berlinie, nie troszcząc się o sprawy finansowe. W tym czasie powstało wiele innych dzieł. Wilhelm zmarł w 1859, a Jakub w 1863. Ich nagrobki znajdują się w Berlinie.
Ciekawostki
Bracia Grimm są dumą narodową Niemiec. Ich podobizna znajduje się na znaczkach z 1959 roku, na banknocie 1000 marek. W Hanau znajduje się ich pomnik, ich imieniem nazwana jest nagroda literacka. Ich dzieło "Bajki dla dzieci" zostało przyjęte do skarbów UNESCO. Bracia Grimm to również nazwa gatunku jednego z kwiatów.
Niemiecka trasa bajek
Upamiętniając twórczość Braci Grimm w Niemczech powstała "Trasa bajek". Od 1975 roku prowadzi ona od ich rodzinnego miasta Hanau ponad 600 kilometrów do północnych Niemczech, dokładnie do Brememhaven. Zasięgiem swym obejmuje miejscowości będące etapami życiowymi Braci Grimm oraz te miejscowości, w których bajki powstawały.
Hanau
Miejsce urodzenia braci Grimm. W miejscowości tej znajduje się ich pomnik.
W Hanau odbywa się co roczny
pokaz teatralny bajek braci Grimm.
Od maja do sierpnia pod gołym
niebem blisko 80 000 gości ma
możliwość zobaczenia sztuki
teatralnej na żywo.
Miasto Hanau od 1983r. przyznaje
nagrodę braci Grimm. Jest to nagroda
w dziedzinie literatury przyznawana
dziełu niemieckojęzycznemu w kategorii
proza, liryka albo dramat.
Steinau-jest to miasto, w którym bracia Grimm spędzili większość swojego dzieciństwa. W domu, w którym mieszkali jest dziś muzeum.
Steinau
Cała miejscowość Steinau ma bajkowe akcenty
na przykład : Bajkowa fontanna, bajkowe pomniki
i bajecznie pomalowane fasady domów.
Znajduje się tu również teatr marionetek, w którym
wystawia się baśnie braci Grimm.

Alsfeld
Dom bajek z muru pruskiego z 1628 roku . W tym dwupiętrowym budynku znajdują się wystawy poświęcone bajkom braci Grimm, można również posłuchać bajek opowiadanych przez narratora. Na piętrze znajduje się wystawa lalek od ponad dwóch stuleci. Tych kilkaset lalek i 83 pomieszczenia w starej, rodzinnej tradycji Erzgebirge są dokładnym odbiciem świata , w którym dorastali nasi dziadkowie i pradziadkowie.
Kraina Czerwonego Kapturka
Przy opisie Czerwonego Kapturka bracia
Grimm sugerowali się prawdopodobnie
tutejszym strojem.
Marburg
Początek badań braci Grimm nad literaturą ludową.
Młodszy brat braci Grimm był współzałożycielem galerii malarstwa, promującej stroje ludowe
tego regionu. Dziś znajduje się tu wystawa obrazów z baśni braci Grimm.
Willingshauser
Ludwig Emil Grimm
Z regionu Schwalm pochodzi ponad połowa bajek z pierwszego zbioru baśni Braci Grimm. Postaci inspirowane są miejscową sztuką ludową, strojami ludowymi i tutejszą kulturą. Pomysłów i podań ludowych dostarczyli braciom Friederike Mannel i Ferdinand Siebert
Schwalmstadt
Homberg
Przy zamku znajduje się najgłębsza studnia Niemiec (174m w głąb ziemi). Związana jest z nią baśń o białej damie „Die weisse Frau”, która ukazuje się co siedem lat.
Na rynku mamy druga studnię, przy której widnieje pomnik braciszka i siostrzyczki „Bruderchen und Schwesterchen". Jest to jedna z baśni braci Grimm.
Podążając śladami baśni braci Grimm trafiamy do Bergfreiheit, części miasta Bad Wildungen, w której znajduje się dom Królewny Śnieżki. W pięknie odrestaurowanym budynku znajduje się muzeum poświęcone tej postaci. Z multimedialnej części muzeum można dowiedzieć się historycznego podłoża powstania figury Królewny Śnieżki, do której inspiracją była podobno za młodych lat otruta siostra tutejszego właściciela ziemskiego. Wielokrotnie w ciągu roku odbywają się tu na żywo przedstawienia jednej z najpiękniejszych baśni braci Grimm – Królewny Śnieżki i 7 krasnoludków.
Bad Wildungen
W każdy majowy weekend w tej miejscowości odbywa się regionalny festiwal bajek braci Grimm. Atrakcją dla dużych i małych jest obecność żywych postaci z bajek, teatr, muzyka i specjały regionalnej kuchni. 24 maja odbywa się festyn na zamku Waldeck. Z zamkiem tym jest związana legenda o królu krasnali Ercku, który obiecał właścicielowi zamku, że będzie on stał nienaruszony przez wieki, ale w zamian zażądał panowania nad górami. Kto wie, może rządzi tam do dziś?
Waldeck
10 maja w Gudensbergu organizowana jest uczta smaków regionalnej kuchni Północnej Hesji i miasta partnerskiego z Polski – Jelcza Laskowic. Wszystko odbywa się w bajkowej atmosferze pod przewodnictwem „lisa łasucha”.
Gudensberg
Jest to miejscowość, w której króluje wilk. Na rynku znajduje się studnia, przy której stoi naturalnej wielkości odlany z brązu wilk z kamieniami w brzuchu a koźlątka skaczą wokół niego.
Wolfhagen
Tu w odrestaurowanej stodole znajduje się strażnica bajek dla dzieci. Przez cały rok odbywają się tu przedstawienia dla dzieci, warsztaty artystyczne i wystawy poświęcone bajkom braci Grimm.
Schauenburg
Miejsce urodzenia „matki“ baśni Braci Grimm. Baśnie Dorothei Viehmann były najprawdopodobniej źródłem wielu wątków zawartych w utworach braci. Opowiedziała im ona wiele różnych legend i podań, z których ponad 40 zostało wykorzystanych przez Grimmów. Każdej soboty o 17: 30 można posłuchać Dorothei opowiadającej baśnie na żywo. W mieście znajduje się dom Dorothei Viehmann, studnia przedstawiająca zasłuchanych braci Grimm i słynną Dorotheę oraz piekarnia specjalizująca się w bajkowych wypiekach.
Baunatal
Kassel
Stolica i środek trasy śladami braci Grimm.
Znajduje się tu muzeum poświęcone braciom, archiwum braci Grimm w miejskiej bibliotece i związek miłośników twórczości Grimmów.
Bracia Grimm mieszkali tu ponad 30 lat. To tu zebrali i uporządkowali baśnie i rozpoczęli prace nad słownikiem języka niemieckiego. W muzeum można podziwiać oryginalne szkice bajek z notatkami, komentarzami i uzupełnieniami. Należą one do światowego dziedzictwa UNESCO i są umieszczone w GRIMMWELT, specjalnej wystawie która co roku latem otwiera swoje drzwi dla zwiedzających.
• Fürstenberg
Polle
Polle jest ojczyzną Kopciuszka . Bajka ta jest prezentowana w ruinach zamku. Poza tym co dwa lata przedstawiana jest tutaj rekonstrukcja ślubu Barona von Münchhausena z mieszkanką Polle Bernhardine von Brunn . Baron von Münchhausen latający na kuli armatniej to postać z baśni Braci Grimm. Oba te projekty wspierane są finansowo przez Unię Europejska , uznawane jako część niemieckiej krainy baśni.
Bodenwerder
Nazwisko władców panujących w tej miejscowości posłużyło braciom Grimm do stworzenia postaci Barona von Münchhausena . W Bodenwerder przyznawana jest nagroda imienia Münchhausena osobom, które wykazują talenty aktorskie, oratorskie lub satyryczne.
W rynku znajduje się fontanna przedstawiająca Barona von Münchhausena oraz wiele innych pomników i elementów upamiętniających tą postać .W mieście jest też jego muzeum.
Hameln
Hameln to siedziba Szczurołapa . Według legendy swoją czarodziejską grą na flecie potrafił wyprowadzić z miasta szczury , ale gdy nie dostał zapłaty, zaczarował i uprowadził dzieci z miasta . Bracia Grimm umieścili tą legendę w swoim zbiorze bajek .Co roku od maja do połowy września w Hameln przedstawiana jest sztuka upamiętniająca uprowadzenie dzieci w 1284r.
W mieście znajduje się wiele elementów związanych z legendą Szczurołapa .

Murhardsche Bibliothek jest siedzibą stowarzyszenia i archiwum Braci Grimm. „Lata spędzone w Kassel były najszczęśliwszymi latami naszego życia” napisał w 1860 roku Jacob Grimm. Pomiędzy 1798 i 1841 spędzili tu ponad 30 lat i zbierali, dokumentowali i pracowali nad 200 bajkami.
• Kassel, Brüder Grimm-Museum
Nieste
W tej miejscowości urokliwość czerwonego źródła Rote Niestequelle i legenda o olbrzymie "Der Niester Riese" dodała tajemniczości twórczości braci Grimm.
Helsa
Historyczna miejscowość z domami z muru pruskiego. Znajduje się tu pomnik postaci z bajki braci Grimm – karła o imieniu Rumpelstiltskin
• Großalmerode
Znajduje się tu kościół ewangelicki, w którym na pamiątkę bierzmowania Wilhelma Grimma ufundowany został kamień pamiątkowy. “Am 13. April 1800 Wilhelm Carl, weyland des Amtmann zu Steinau Herr Philipp Wilhelm Grimm hinterlassener ehemaliger Sohn, geboren den 24. Februar 1786, 14 Jahr, 2 Monate konfirmiert.”
• Hessisch Lichtenau
Brama do świata Pani Zimy - Frau Holle. Pani Holle wytrząsając pierze z pierzyny sprawiała, że na ziemi padał śnieg. Całe miasto przesiąknięte jest tą legendą. Odbywają się tu przedstawiania, istnieje park Frau Holle i specjalna ścieżka prowadząca szlakiem Pani Zimy. Muzeum Holleum oferuje podróż po czterech światach, nad którymi panowała Frau Holle.
• Bad Sooden-Allendorf
Postaci występujące w baśni Frau Holle – Pani Zima to jeszcze dwie dziewczyny, córka i pasierbica. Pracownita pasierbica, służąca u Pani Zimy została przez nią pokryta złotem, ta druga zaś, leniwa, wróciła do domu cała oblana smołą.
"Die Goldmarie und die Pechmarie"
• Witzenhausen
"Gospoda Pod Koroną", w której schronienie znaleźli barcia Grimm po przepędzeniu z ówczesnego księstwa Hanover.
W hotelu Witzenhausen znajduje się Konsulat Frau Holle
Heilbad Heiligenstadt
Tu miała miejsce ostateczna rozmowa braci Grimm, która zadecydowała o rozpoczęciu pracy nad słownikiem języka niemieckiego. Można tu zanocować w hotelu Klausenhof w dawnym pokoju Braci Grimm.
Park bajek oferuje mnóstwo wrażeń dla starszych i młodszych.
Miejscowość znana również z muzeum Theodora Storma - pisarza niemieckiego.
Istnieje legenda ,że mieszkańcy miasta w obronie przed wrogiem, nie mając nic innego pod ręką zaryglowali bramę miasta olbrzymią marchewką. Odpierali atak, dopóki nie zjawiła się głodna koza i zjadła marchewkę. Na pamiątke słynnej legendy o marchewkowym ryglu, co roku urządzane jest widowisko z marchewką w roli głównej.

O
• Ebergötzen
W Ebergötzen żył i tworzył znany niemiecki pisarz i rysownik, twórca słynnych postaci Max i Moritz.
Mieszkał on w młynie, który do dziś jest muzeum młynarstwa.
Bovenden
Dwie historie związane z tym miastem ukazują się w książce braci Grimm -Das stille Volk zu Plesse; Die Schwanringe zu Plesse. Pierwsza opowiada o cichych krasnoludkach na zamku Plesse, druga o waśni braci Schwanring i wybudowaniu przez nich nowego zamku w Plessen.
I
I
Wahlsburg
posiada w swojej historii bajkową postać Dzielnego Krawczyka
Krawczyk za jednym zamachem zabija siedem much. Od tego czasu uważa się za bohatera i wyrusza w podróż, by cały świat dowiedział się o jego wyczynie. Król oferuje mężczyźnie rękę swej córki w zamian za uwolnienie królestwa od kilku uciążliwych problemów. Krawczyk musi wykorzystać swój spryt i zmierzyć się z olbrzymami, jednorożcem oraz dzikiem.
Znajduje się tu słynna na cały świat fabryka porcelany, która ma ponad 250 lat. W muzeum zamkowym umieszczone są zarówno historyczne jak i teraźniejsze okazy porcelany.
O
Hessich Oldendorf
To miejscowość Baxmanna, który według legendy posiadł swój majątek dzięki oszustwom i kradzieży. Ludzie uważali, iż zawarł pakt z diabłem, gdyż zmarł w wieku niespotykanym w tamtych latach 91 lat. Podania mówią iż po kilku pogrzebach , które urządzali mu mieszkańcy miasta, powracał każdorazowo do miasta. Na upamiętnienie tej legendy w miescie znajduje się fontanna z jego postacią.
I
Bad Oeynhausen
Najczęściej fotografowane miejsce to „Schweinenbrunnen“ fontanna ze świniami, które według podań pierwsze odkryły zasoby soli w miasteczku. W 1750 powstały tu żupy królewskie a w 1848 uzdrowisko.
Miejscowość ta oprócz położenia na trasie bajek braci Grimm jest powiązana również z innym pisarzem, zajmującym się zbieraniem bajek. Był to Karl Paetow. Tutejsze muzeum wprowadza w świat bajek, wyjaśnia kto napisał jaką baśń i o co w niej chodzi.
Nienburg/Weser
Miescowość pełna tajemnic i legend. Podobno między zamkami w tym rejonie znajduje się sieć podziemnych korytarzy. Słynną postacią związaną z Nieburgiem jest "Die kleine Nieburgerin", mała mieszkanka Nieburga, która śpiewała piosenkę odgrywana do dziś na dzwonach przed placem pocztowym.
Buxtehude
Bajka o zającu ścigającym się z jeżem znana jest na całym świecie dzięki braciom Grimm, którzy włączyli ją do swego zbioru. Jeż oszukał zająca startując razem z nim, ale ukrywajac się na mecie, ustawił żonę tak, że zając był przekonany że przegrał.
Na zakończenie narrator przytacza dwa morały płynące z baśni: "po pierwsze: nikomu, choćby nie wiem, jakim był dostojnym panem, nie wolno pokpiwać sobie z mniejszego, choćby nawet to był jeż. A po drugie, że to dobrze, gdy ktoś bierze sobie żonę z tego samego stanu, która wygląda tak samo jako on. Więc kto jest jeżem, niech sobie bierze żonę z jeżowego gatunku."
W tym mieście znajduje się muzeum zająca i jeża. Można tam oglądnąć krótki film oraz podziwiać eksponaty związane z bajką. Poza tym postaci te występują w licznych przedstawieniach organizowanych w mieście np. podczas targu bożonarodzeniowego.
Bremen
Któż nie zna czterech sympatycznych zwierząt z bajki Muzykanci z Bremy? Ci czterej bohaterowie wygnani ze swych gospodarstw z powodu wieku i niezdatności do pracy, wyruszają w drogę do Bremy, aby zostać muzykami ulicznymi. Po drodze swoim śpiewem wypędzają zbirów ze swej kryjówki i zamieszkują tam do końca swych dni.
Bajka Muzykanci z Bremy jest 27 bajką ujętą w zbiorze bajek braci Grimm.
W rynku Bremy znajduje się pomnik z brązu przedstawiający cztery zwierzeta stojące jedno na drugim. Bajka ta jest przedstawiana pod ratuszem o 12 w niedzielę w sezonie.
L
Bremerhaven
To miejscowość pełna podań i legend morskich. Przede wszystkim znana dzięki duszkowi statku który nazywał się Klabautermann - Klabaternik . Bardzo wesoły i pracowity. Niewidzialny, czasami ukazywał się tylko kapitanom lub szyprom pod postacią błędnego ognika lub karzełka. Duch ten przypisany był tylko większym statkom. Wyobrażano go sobie jako małego człowieka w kapeluszu z szerokim rondem i latarenką w ręce.
Klabaternik potrafił np. w razie potrzeby załatać dziurę w kadłubie. Opuszczał statek dopiero wtedy, kiedy nie było szansy na ratunek. Utrudniał życie leniwym i brudnym marynarzom, tłukąc ich drewnianym młotkiem, podstawiając nogę, kopiąc, wyrzucając za burtę posiłek, itp.

Hann
Położone pośrodku trasy bajek, jest idealnym punktem początkowym wycieczek pieszych, rowerowych lub kajakowych. Najsłynniejszą postacią miasta jest Doktor Eisenbart, którego historię można poznać na podstawie wielu kostiumowych przedstawień mających miejsce w tym mieście.
Na pomniku umieszczonym na domu w którym zmarł Doktor Eisenbarth widnieje napis, że był on lepszy, niż opinia o nim. Uchodził za szarlatana, doktora bez niezbędnych dokumentów i wykształcenia, jednak niezwykle skutecznym przy usuwaniu kamieni, wyrywaniu zębów czy uśmierzaniu bólu.
Immenhausen
Miasto należące do postaci z bajki Grimmów – Hans im Glück
Tak szczęśliwego człowieka jak ja nie ma pod słońcem“ mówił Hans, gdy pozbył się swego ciężko zapracowanego majątku, wymieniając go na konia, konia na krowę, krowę na świnię, świnię na gęś, aż w końcu pozostał z dwoma kamieniami, które wpadły mu do studni. Wtedy poczuł się wolny i szczęśliwy jak nigdy.
Reinhardswald
Tu znajduje się zamek Śpiącej Królewny Sababurg.
Obecnie w zamku znajduje się hotel. Na upamiętnienie historii utrwalonej w bajce organizowane są 15 minutowe przedstawienia Śpiącej Królewny.
Hofgeismar
Odbywają się tu wycieczki po prastarej puszczy, które oprowadza rycerz Dietrich vom Reinhardswald
W mieście krąży też legenda o tym, jak zachowano miasto dzięki grze w kości. Do tej pory stoi tu pomnik przedstawiający to wydarzenie.
O
Trendelburg
To z kolei miasto Roszpunki (Rapunzel)
I
Oberweser
Miasto zainspirowało braci Grimm bajkami o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach oraz o Kocie w butach.
I
Tu znajduje się również bajkowy park miniatur
ENDE
Autorzy:
Piotr Baran
Michał Dybka
Michał Mikołajczyk
Szymon Wasiak
Tomasz Depiak
Projekt pod kierownictwem pani Alicji Śniadeckiej
Źródła:
http://www.deutsche-maerchenstrasse.com/de/?lang=de_DE
http://www.grimm2013.nordhessen.de/de/deutsche-maerchenstrasse-3
http://www.buecher-wiki.de/index.php/BuecherWiki/DeutscheMaerchenstrasse
http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_M%C3%A4rchenstra%C3%9Fe
Full transcript