Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Make your likes visible on Facebook?

Connect your Facebook account to Prezi and let your likes appear on your timeline.
You can change this under Settings & Account at any time.

No, thanks

Developing a Healthy Eating Lifestyle

No description
by

Sasha B.

on 29 January 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Developing a Healthy Eating Lifestyle

By: Sasha How to Develop I chose Prezi because I think it's more
interesting, creative, and keeps the reader's
attention. It's more visually appealing and you can include photos and videos from sources such as YouTube or Google. -veggie pizza (olives, onions, peppers, tomatoes, cheese, dough) Why I chose Prezi Dinner on Saturday cost of pizza (frozen): $4.97 PREP TIME: approx. 1 hour Dessert on Saturday -cheese cake cost of cheese cake: $5.97 PREP TIME: 2 min (to eat) Food Groups: DAIRY AND/OR F&V Breakfast on Tuesday -bread with hummus (grain bread)
-ZERO yogurt
-apple cost of bread: $3.87
cost of hummus: $4.98
cost of yogurt: $6.97 (in a package or big container)
cost of apple: $2.73/kg drink: water (filtered, free) drink: water (filtered, free) PREP TIME: max. 5 min Food GroupS: F&V/G/DAIRY/M&A Food Groups: F&V/G/DAIRY Breakfast on Saturdays -soy milk
-cherries
-croissants
-sandwich (bread w/ ham) cost of soy: $3.28
cost of cherries: $8.77/kg
cost of croissants: $4.98 each
cost of white bread: $3.18 each
cost of ham: approx. $2/100kg Lunch on Saturday - http://www.eatingwell.com/recipes/chinese_chicken_noodle_salad.html PREP TIME: approx. 10 min FOOD GROUPS: F&V/G/DAIRY/M&A I chose what I thought, were the top 5 most important ingredients: chicken breast, ginger, orange juice, green cabbage, and carrots. cost of chicken breast: may vary from $3.99-$4.99
cost of ginger: average $2.99
cost of orange juice: $3.95
cost of green cabbage: $3.50
cost of carrots: $1.63
cost of IOGO yogurt: approx $6.99 (in a package)
cost of most cereals: approx. $3.99 As a snack, if you are still hungry:
-IOGO yogurt with cereal (any kind) Frozen pizza and chicken drumsticks are processed and junk foods. They are unhealthy, but, limiting pizza or chicken drumsticks to only once a month or more is healthier than eating it every day. Eating junk food once in a while is okay but eating too much isn't very good for you. Lunch on Tuesday Food Groups: F&V/G/DAIRY/M&A -shrimp
-mushrooms, broccoli, and potatoes
-baguette drink: cranberry juice cost of shrimp: $9.98
cost of mushrooms: $4.37/kg
cost of broccoli: $0.96/kg
cost of potatoes: $4.88/kg
cost of baguette: $2.48
cost of cranberry juice: $1.97 PREP TIME: 20 MIN Food Groups: F&V/G/M&A Dinner on Tuesdays -chicken drumsticks (homemade)
-goat cheese with bread
-pickles cost of chicken drumsticks: $6.13/kg
cost of goat cheese: $6.98
cost of bread (fouée): $2.98
cost of pickles: $2.68 Dessert on Tuesdays -ice cream -cost of ice cream: $4.98 drink: Lipton green tea cost of Lipton green tea: $4.98 PREP TIME: 30 MIN (by the time the tea cools down) Food Groups: F&V/G/DAIRY/M&A Thanks for watching :) THE END total cost: approx. $22.21 total cost: approx. $27.04 total cost: approx. $18.55 total cost: approx. $24.64 total cost: approx. $18.77 PREP TIME: approx. 15-30 min Food Groups: F&V/G/DAIRY/M&A Children ages 9-13 should have at least (per day):
-6 servings of fruits and vegetables
-6 servings of grain products
-3-4 milk and alternative products
-1-2 meat and alternative products
If you are 14-18 then you should have at least (per day):
-7-8 servings of fruits and vegetables
-6-7 servings of grain products
-3-4 milk and alternative products
-2-3 meat and alternative products
If you are older then go on this link to find out more: http://www.hc-sc.gc.ca/fn-an/food-guide-aliment/basics-base/quantit-eng.php Being healthy and staying healthy is quite difficult. Because of junk food, about 23-31% of people in North America are obese or overweight. Creating a healthy menu leads to a healthy-eating lifestyle and reduces the health risks and chronic illnesses such as diabetes, heart diseases, etc. that fatty foods may cause. Some foods are healthier because they provide less fat and sodium than in junk foods. A few fats, however, are healthy.
GOOD FATS
Monounsaturated fat
Olive oil
Canola oil
Sunflower oil
Peanut oil
Sesame oil
Avocados
Olives
Nuts (almonds, peanuts, macadamia nuts, hazelnuts, pecans, cashews)
Peanut butter

Polyunsaturated fat
Soybean oil
Corn oil
Safflower oil
Walnuts
Sunflower, sesame, and pumpkin seeds
Flaxseed
Fatty fish (salmon, tuna, mackerel, herring, trout, sardines)
Soy milk
Tofu BAD FATS

Saturated fat
High-fat cuts of meat (beef, lamb, pork)
Chicken with the skin
Whole-fat dairy products (milk and cream)
Butter
Cheese
Ice cream
Palm and coconut oil
Lard

Trans fat
Commercially-baked pastries, cookies, doughnuts, muffins, cakes, pizza dough
Packaged snack foods (crackers, microwave popcorn, chips)
Stick margarine
Vegetable shortening
Fried foods (French fries, fried chicken, chicken nuggets, breaded fish)
Candy bars Note: Healthy vs Unhealthy How To Prevent Obstacles On some occasions, people don't eat healthy because of some obstacles such as these:
-allergies
-money
-time
-food preference
-religion

These are the few examples of obstacles. How to avoid them, you may ask? Allergies are quite common obstacles that cause people to make unhealthy food choices. For allergies, you can just not eat the food that you are allergic to. The most common food allergies are fish and nuts, which come from the Meat and Alternative food group. To save money, you can compare food prices in different grocery stores and find out which one is cheaper. Time, is one of the most frequent obstacles. This presentation should have given you a couple of ideas of how much time each meal takes. Food preference means when you eat only those foods that you like. For example, if you are vegetarian, you don't eat meat or fish. Or if you are vegan, you don't eat milk or meat products. Some meals here provide you with a choice that don't include meat or milk products in them. Another example is if you eat the same foods every day or get addicted to too much fat or sugar. Preventing this obstacle may take time, maybe a couple of years, but in order to do so, you should at least try a new food each month to see if you like it or not. Preventing obstacles are chall;enging but these tips should hopefully help you throughout your life. Religions also prevent you from eating foods. For example, if you are a really religious Jew, you can't eat pork. In order to eat healthhy, just avoid these foods. Exercise A healthy lifestyle doesn't only include eating healthy meals but also exercising daily. Children, teens, adults, and senior citizens should at least have vigorous exercise outdoors for an hour minimum. This is why there are recessess each school day for an hour to get kids active. After lunch, there is lunch recess, and if you are active, can help you burn off the calories that were in your lunch. On weekends, if it's warm (spring-autumn), you can ride a bike, scooter, or rollerblades. If it's winter, you can go to an ice rink and play hockey or figureskate. If it's too cold to play outside, play indoors with a WII, XBOX, or PLAYSTATION with active games. There are many other activities and opportunities that you can do during the weekends and different seasons.
Full transcript