Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

YENİ FRUEDCU KURAMLAR

No description
by

Şerife Nur Günaydın

on 3 December 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of YENİ FRUEDCU KURAMLAR

Saldırma gereksinimimiz gerginliğinizin boşaltılmasıyla azalır.Geleneksel olarakta bu görüş kabul edilir.Sonradan pişmanlık duyacağımız birşey yapmaktansa öfkemizi biraz boşaltmamızın iyi olacağını söyleyen birilerini mutlaka duymuşuzdur.Yastıkları yumruklamamız ya da 10 dk boyunca basket atmaya çalışmamız söylenmiştir..Bazı terapistler danışanlarına gerginliklerini azaltmak içinplastikten yapılma oyuncak bebeklere vurmalarını ya da köpükten kauçuktan yapılmış sopalar kullanmalarını söylemiştir.Buradaki düşünce saldırganlık eğilimini danışanın sisteminden çıkartmak ve terapiye şiddetin olmadığı bir ortamda devam etmektir.


Özgün engellenme saldırganlık hipotezi engellenmiş insanların saldırgan bir şekilde davranmalarına izin vermenin gerginlik azaltıcı bir katarsis sağlayacağını bunun da saldırganlık gereksinimini azaltacağını öne sürer.Fakat normal koşullarda saldırganlık bir sonraki saldırganlığı azaltmadığı gibi araştırmaların gösterdiğine göre çoğu zaman saldırma eğilimini arttırır.

İşten çıkarılan yetişkinlerin saldırgan davranışlarını inceleyen bir başka araştırma da işini kaybeden deneklerin hala bir işi olan deneklere göre eşine vurmak gibi şiddet eylemine bulaşma olasılığının altı kat daha fazla olduğunu ortaya çıkarmıştır.
YENİ FRUEDCU KURAMLAR
PSİKANALİTİK KAVRAMLAR VE SALDIRGANLIK
1.Dünya Savaşında insanların kitleler hainde öldüğüne tanıklık eden Freud ölüm içgüdüsü anlamına gelen Thanatos kavramını geliştirmiştir.Freud hepimizin kendimize zarar vermek için içgüdüsel bir istek duyduğumuzu belirtmiştir.Ancak sağlam işlev gösteren bir benlik kişinin kendini yok etmesine izin vermeyeceği için bu içgüdümüz başkalarına yönelir.
Bir araştırmada deneklere iş yeri güvenliği üzerine dehşet verici bir film izletilir.Filmde bazı iş yeri kazaları gösterilir.Bunlardan birinde bir işçi, testereyle tahta keserken yanlışlıkla karnını keser ve adam yerde kanlar içinde kıvranarak can verir.Denekler bu filme nasıl tepki gösterdi dersiniz?

Tehdit edici bir durumla karşılaşan insanların kullandığı stratejilerin sayısı çoktur.Kendilerini işe verirler benzer sorunlar yaşamış arkadaşlarıyla konuşurlar konu üzerine bilgi toplarlar konunun uzmanıyla görüşürler alkol içerler sorunun kaynağına saldırılar görmezden gelirler spor yaparlar ve dua ederler.

Araştırmalar çoğunlukla 2 tür yaklaşıma yönelindiğini göstermektedir.Bu iki tür kişilik boyutunda iki ayrı noktaya yerleştirilmiştir.Bu iki tür
bastırma-duyarlılaşma

aktif ve kaçınma başa çıkma stratejileri
veya
duygu odaklı, sorun odaklı stratejiler
olarak anılır. Yapılan çalışmalar sonucunda insanların en çok bunları kullandıkları göstermiştir.

Dolaylı saldırganlık birkaç şekilde dışa vurulabilir.Bunlardan biri can sıkıcı çalışma koşullarının acısını eşinizden çıkartmak gibi, saldırganlığın yerini değiştirmektir.Diğeride dolaylı bir şekilde saldırıya geçmektir.Örn;patronumuza vuramayız ama işini zorlaştırabilir hatta hakkında asılsız dedikodular çıkarabiliriz.Psikanalitik kuramdan ödünç alınmış bir başka kavram olan yüceltme yöntemini de kullanabiliriz.Örn;engellenmiş bir kişi üç beş kilometre koşarak yada basketbol oynayarak gerginliğini azaltabilir.
Örneğin;bir araştırmada ilkokul öğrencilerine sınıf arkadaşlarından hangilerinin itip kakmak omuz vurmak gibi saldırgan davranışlar gösterdiği sorulmuştur.Araştırmacılar en saldırgan çocukların yaşamlarında en yüksek düzeyde stres ve engellenme yaşayanlar arasından çıktığını belirlemişlerdir.
Engellenmiş insanların engellenmemiş insanlardan daha saldırgan davranışlar gösterdiğini bulmuştur.Örneğin;bir araştırmada araştırımacılar mağaza, banka. yada bilet gişelerinde kuyrukla bekleye insanları kasıtlı bir şekilde kışkırtmıştır.Önceki araştırmalar insanlar hedeflerine yaklaştıkça engellenme duygusunun arttığını gösterdiği için, araştırmacılar da kuyrukta üçüncü sırada bekleye kişilerin önüne geçmeye çalışmışlardır. Önüne geçtiği insanın tepkisini görmek için arkasına dönüp bakan araştırmacı 20 saniye beklemiş ve özür dileyip sıradan çıkmıştır.Tehdit edici yorum itme kakma gibi her türlü sözlü ve sözlü olmayan saldırganlık tepkileri kodlanmış ortaya resimdeki şekil çıkmıştır.Beklenildiği gibi sıranın önündeki engellenmiş insanlar sıranın arkasındaki insanlara göre daha çok saldırganlık göstermiştir.
Yeni freudcular ne kadar çok Freudun kuramlarından ayrılmış görünseler de çok fazla benzer yönler bulunmaktadır.Çünkü kuramcılar önce psikanalitik kuramın getirdiği kavramları incelemiş sonra kendi düşünce yöntemlerini geliştirmişler.Bu nedenle burada işleyeceğimiz kuramlar hem freudcu hemde yeni freudcu yaklaşımları ilgilendirmektedir.
Davranışçılar tarafından basit bir dili olan engelleme saldırganlık hipotezi ortaya atılmıştır.Saldırgan davranışın ortaya çıkışı

her zaman

engellenmenin varlığını gösterir ve engellenme

her zaman
bir tür saldırganlığa yol açar.Bu psikologlar saldırganlığın sadece bir nedeni olduğunu(engellenme) ve engellenmeye verilecek tek bir tepki olduğunu(saldırganlık) belirtti.
Engellenme her zaman saldırganlığa neden olabilir ancak; ortaya çıkış şekli her zaman gözle görünür olmayabilir.Bazı araştırmacılar engellemenin bazen dolaylı saldırganlığa neden olabileceğini söylemişlerdir.
Bir taraftan kaygı verici durumu düşünmemeye çalışmak, bilinçten uzak tutmaya çalışmak, probleme eşlik eden duygusal sıkıntıları azaltmak varken diğer tarafta mümkün olduğunca çok bilgi sahibi olup o durumdan kurtulmak istemek, durumu düzeltmek için eylemde bulunmak, o konu üzerine düşünmek, problemi çözmek ve kaygıyı yenmek mevcuttur.

Başa çıkma stratejileri ne kadar etkilidir?
KAYGIYLA BAŞA ÇIKMA STRATEJİLERİ
Kaygılarımız mı artıyor, yoksa sadece daha mı çok şikayet ediyoruz?

Bu soruya yanıt vermek için bir araştırmacı, 1950 lerden 1990'lara kadar yapılan çalışmalardaki kaygı ortalamalarını incelemiştir.40 yıl içinde kaygı ortalamaları artış göstermiştir; ayrıca 1980'lerden itibaren ortalama bir Amerikalı çocuğun kaygı düzeyi 1950'lerdeki çocuk psikiyatri hastalarının kaygı düzeyinden daha yüksek çıkmaya başlamıştır.Verilerin gösterdiğine göre gerçekten de bir kaygı çağına girmiş durumdayız.

Freud 3 tür kaygı belirlemiştir.
1-Gerçeklik kaygısı
:Gerçek hayatta olan dünyada algılanan tehtide verilen tepkidir.Eğer bir yabancı tarafından takip edildiyseniz bu tip bir kaygı yaşamışsınızdır
.2-Nevrotik kaygı:
Alt benlik dürtülerinin tehlikeli bir biçimde bilinç düzeyine çıkmak üzere olduğu zaman yaşanır ve bu zamanlarda genellikle savunma mekanizmaları kullanılır
.
3-Ahlaksal kaygı
: Alt benlik dürtülerinin sıkı üst benlik kurallarına karşı geldiği zaman ortaya çıkar.Bunun sonucundada suçluluk duyulur.

KAYGIYLA BAŞA ÇIKMAK
BAŞA ÇIKMA STRATEJİLERİNİN TÜRLERİ
Bir ankette genellikle kullandıkları başa çıkma yöntemleri sorulmuş ve kendilerine sunulan 27 yöntemi ne derece etkili algıladıklarını belirtmeleri istenmiştir.Anket sonucunda aktif başa çıkma stratejileri kullanan insanların mutluluk ve yaşamdan duyulan memnuniyet ölçümlerinde de yüksek puan aldıkları ortaya çıkmıştır.

Bütün başa çıkma stratejileri eşit derecede etkili değildir.Neredeyse bütün olaylarda aktif stratejiler insanların stres etmenleriyle başa çıkmasında kaçınma stratejilerin den daha etkili olmaktadır.Kaçınma straejileri kısa vadede etkili olmaktadır.Örneğin; içki içenler sorunu o anlık çözeblir fakat daha sonra alkol problemleriyle başa çıkmak zorunda kalır.

ENGELLENME VE SALDIRGANLIK
Engellenme saldırganlık hipotezini doğrudan sınayan araştırmacılar engellenmiş insanların engellenmemiş insanlardan daha saldırgan davranışlar gösterdiğini bulmuştur.
Saldırganlığı ne kadar engelleme tetiklese de bu onu tetikleyen birçok unsurdan sadece biridir.Bizi engelleyen şeyler hoş değildir.Engelleyici koşullar saldırganlığımızı tetiklerse nahoş bir şekilde tepki gösteririz.
SALDIRGANIN YER DEĞİŞTİRMESİ
Engellenme kaynağımıza her zaman doğrudan saldıramayız.Bunun yerine engellenmekten doğan öfkemizi aslında bunu hak etmeyen birine yönlendiririz.Birçoğumuz bazen aslında o durumda göstermemiz gerekenden daha fazla tepki göstererek arkadaşımıza bağırdığımız için sonradan pişmanlık duyarız.Biraz sakinleştikten sonra öfkenizin nedeninin arkadaşınız değil de ödevden aldığınız düşük not yada hafta sonu fazladan çalışmanızı isteyen patronunuz olduğunu farkedebilirsiniz.
Öfkenin gerçek hedefini bu dolaylı hedeflele değiştirmek bir öğretmene ya da patrona saldırmaktan daha az tehlikelidir.
KATARSİS VE SALDIRGANLIK
BAĞLANMA TARZI VE YETİŞKİN İLİŞKİLERİ
İnsanlara kendilerini neyin mutlu ettiğini sorarsak çoğu zaman diğer insanlarla kurduları ilişkiden söz ederler.Yaşamdaki değerli şeylerin sıralamasını yaparken meslek, kişisel başarılar, maddi varlıklar, genellikle sevdiğimiz insanların ardından aklımıza gelir
.Ne yazıkki ilişkilerimiz en büyük mutluluk kaynağımız olabileceği gibi bazen de en büyük stres kaynağımız olabilir.Yetişkinlerin bir çoğu bir yada birkaç nedenden dolayı yürütemediği ilişkiler yaşamıştır.Duygusal açıdan soğuk bir insana karşı ilgi duymuş, bundan dolayı bir düş kırıklığı yaşamış olabilirsiniz.Eşinizin size son derece bağımlı olduğu ve bu yüzden sizi boğduğunu düşündüğünüz bir ilişkiniz de olmuş olabilir.
Yakın bir zamanda yeniden ortaya çıkan yaklaşım yetişkinlerin romantik ilişkilerdeki davranışlarını anlamak için kişilerin çocukluk deneyinlerine bakmak gerektiğini söylüyor.Yeni freudcular bu görüşü ilk öne sürdüklerinde romantik eşlerimizle olan ilişkimizin bir yansıması olduğunu belirtmişlerdir.Yakın zamanlı araştırmalar da bu görüşü destekler niteliktedir.
.Bağlanma kuramı psikologları; çocuklar ve onları yetiştirenler özelliklede anneleri arasında ilişkileri incelemişlerdir.Buna bağlanma ilişkileri adı verilir.
NESNE İLİŞKİLERİ KURAMI VE BAĞLANMA KURAMI
Araştırmacıların genel çalışmaları sonucunda 3 tür ebeveyn çocuk ilişkisi ortaya çıkmıştır.
Birincisi güvenli çocuk ilişi:
Anneleri çocuklarına yoğun bir ilgi duyar, çocuklar mutlu ve özgüven sahibi olarak yetişirler.
İkincisi kaygılı ve kararsız ilişki:
Anneler çoğu gereksinimini karşılamaz ilgi duymaz çocuklar anneleri yanlarında yokken göz yaşlarına boğulur sakinleştirilemezle.
Üçüncüsü kaçınmacı ilişkiler
; anneleri çocuklarıyla ilgilenmezler çocuklarda bunlara karşılık bağlarını koparırlar ve annenin yokluğu hissedilmez.
YETİŞKİN BAĞLANMA TARZLARI
Eğer bağlanma kuramcıları haklıysa çocuklarda rastlanan farklı bağlanma tarzlarına uyan yetişkinleride kolayca ayırt edebilmemiz gerekir.
(rockey mountain news)
FARKLI MODELLER VE ÖLÇÜMÜ
Yetişkin bağlanma tarzlarının ortaya atılması bu konuda çok sayıda yazının yazılmasına ve araştırmanın yapılmasına yol açmıştır.
Bazı insanlar kendi değerleri hakkında şüphelere ve başkalarının kendilerini sevmeye layık bulacağı konusunda çekincelere sahiptir.Araştırmacılar bu boyuta
kaygı
adını verirler.
Boyutun diğer ucundaki insanlara güvenemeyen ve insanlardan uzak duran kişilerin yaptığına da
kaçınma
adı verirler.
Bu iki boyut birleştirildeğinde şekil çıkar.
BAĞLANMA TARZI VE ROMANTİK İLİŞKİLER
Yapılan araştırmalar güvenli bağlanma tarzına sahip yetişkinlerin diğer tarzlara sahip yetişkinlere göre ilişkilerinde daha mutlu oldukları gösterir
.Diğer bağlanma tarzına sahip insanlarla karşılaştırıldığında güvenli yetişkinlerin uygun zamanlarda kişisel bilgilerini paylaşma eğilimi daha fazladır.
CANAN AYDIN
ŞERİFE NUR GÜNAYDIN
Bizi dinlediğiniz için teşekkürler:))
Full transcript